Σέριε Α: 4x4 για Γιουβέντους και Ρόμα, νέα απώλεια για Νάπολι (videos)

25/9/2014 00:23
Με τον Βιντάλ να πετυχαίνει δύο γκολ, η Γιουβέντους κέρδισε με 3-0 τη Τσεζένα στο Τορίνο, έκανε το 4x4 και ισοβαθμεί στην κορυφή μαζί με τη Ρόμα, η οποία με γκολ του Πιάνιτς στο 88’ κέρδισε με 2-1 τη Πάρμα, έχοντας βασικούς τους Τοροσίδη, Χολέμπα και Μανωλά. Νέα απώλεια για Νάπολι, 3-3 με Παλέρμο, δεύτερη η Ίντερ, γκολ ο Ταχτσίδης.

Τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τη Γιουβέντους, η οποία επικράτησε με 3-0 της Τσεζένα στο Τορίνο και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι πρωταθλητές πήραν προβάδισμα στο 18ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιδάλ, ενώ ο ίδιος «έγραψε» το 2-0 στο 64’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λιχτστάινερ στο 85ο λεπτό, με τους «μπιανκονέρι» να γίνονται η πρώτη ομάδα στην Ιταλία που κάνει το 4x4 χωρίς να δεχτεί γκολ.

Μάλιστα η Γιουβέντους ισοφάρισε το ρεκόρ της από τη σεζόν 1946-47 και αυτό της Τορίνο τη σεζόν 1947-48 με 21 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες.

Νίκη στο 88’ για Ρόμα

Πιο δύσκολα ήρθε η νίκη για τη Ρόμα, η οποία με γκολ στο 88’ κέρδισε με 2-1 τη Πάρμα στο «Ένιο Ταρντίνι» και ισοβαθμεί με τη Γιουβέντους στην κορυφή με 12 βαθμούς.

Οι «τζιαλορόσι» προηγήθηκαν στο 27’ με γκολ του Λιάιτς, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 56’ με τον Ντε Τσέλιε. Τελικά, η ομάδα του Γκαρσία κατάφερε να φύγει με το «διπλό» χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς στο 88ο λεπτό.

Βασικοί αγωνίστηκαν οι Μανωλάς, Χολέμπας και Τοροσίδης, με τον τελευταίο να βγαίνει ως αλλαγή στο 69ο λεπτό.

Νέα απώλεια για Νάπολι

Από την άλλη, η Νάπολι συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη καθώς ήρθε ισόπαλη 3-3 στην έδρα της κόντρα στη Παλέρμο και δεν κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες από Κίεβο και Ουντινέζε.

Η ομάδα του Μπενίτεθ ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 2-0 πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών χάρη στα τέρματα των Κουλιμπαλί (2’) και Ζαπάτα (11’), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Μπελότι (18’) και Βάσκιεζ (24’), ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Καγιεχόν έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τη Νάπολι, όμως στο 61’ ο Μπελότι με δεύτερο προσωπικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-3, «παγώνοντας» τους «παρτενοπέι» που βρίσκονται ήδη στο -8 μετά από 4 αγωνιστικές!

Γκέλα για Φιορεντίνα, στη δεύτερη θέση Ίντερ και Βερόνα, γκολ ο Ταχτσίδης

Βαθμολογική απώλεια υπέστη και η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, Φιορεντίνα, η οποία έμεινε στο 0-0 στην έδρα της κόντρα στη Σασουόλο και βρίσκεται μόλις στην 9η θέση με 5 βαθμούς.

Αντίθετα, η Ίντερ με γκολ των Οσβάλντο (40’, με ψαλιδάκι) και Ερνάνες (87’) κέρδισε με 2-0 την Αταλάντα και πέρασε στην 2η θέση με 8 βαθμούς, όσους έχει και η Σαμπντόρια χάρη στη νίκη της με 2-1 κόντρα στη Κίεβο αλλά και η… ελληνική Βερόνα που ήρθε ισόπαλη 2-2 κόντρα στη Τζένοα.

Μάλιστα οι Γενοβέζοι προηγήθηκαν με 2-0 με δύο γκολ του Μάτρι (34’, 48’), όμως η Βερόνα κατάφερε να μειώσει με τέρμα του Ταχτσίδη στο 52’, ενώ ο Ιονιτά στο 64’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, με τους Μόρα και Σαβιόλα να ξεκινάνε βασικοί, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος αντικατέστησε τον Αργεντινό στο 68’.