Λιγκ Καπ Αγγλίας: Εφτάρα η Σίτι, πρόκριση για Τσέλσι και Τότεναμ (videos)

24/9/2014 23:47
Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία διέλυσε με 7-0 την Σέφιλντ Γουένσντεϊ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ μαζί με την Τσέλσι (κέρδισε με 2-1 την Μπόλτον) και την Τότεναμ (επικράτησε με 3-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ).

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν συνάντησε απέναντι στην Σέφιλντ Γουένσντεϊ η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς η ομάδα του Πελεγκρίνι πήρε εντυπωσιακή νίκη με 7-0 στο «Έτιχαντ» και εξασφάλισε την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ, εκεί όπου θα υποδεχθεί τη Νιούκαστλ.

Μάλιστα οι «πολίτες» πέτυχαν και τα 7 γκολ στο δεύτερο μέρος, με τον Λάμπαρντ να «γράφει» το 1-0 στο 47’, ενώ Τζέκο (53’, 77’), Νάβας (54’) και Τουρέ (60’ πεν.) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Το 6-0 «έγραψε» ο 18χρονος Πόζο στο 88’, ενώ στο 90+3’ ο Λάμπαρντ με δεύτερο προσωπικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πρόκριση για Τσέλσι και Τότεναμ

Πρόκριση και για την Τσέλσι, η οποία κέρδισε με 2-1 την Μπόλτον στο «Στάμφορντ Μπρίτζ» και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον 4ο γύρο εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Σριούσμπερι, ομάδα τέταρτης κατηγορίας.

Οι «μπλε» πήραν προβάδισμα στο 25ο λεπτό με γκολ του Ζουμά στο επίσημο ντεμπούτο του στους Λονδρέζους, ωστόσο στο 31’ ο Μιλς ισοφάρισε σε 1-1 για την Μπόλτον.

Ωστόσο στην επανάληψη ο Οσκάρ με μακρινό σουτ στο 55’ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Τσέλσι η οποία είχε και δοκάρι με τον Σούρλε για να διευρύνει το προβάδισμα της, με το 2-1 να μένει μέχρι το φινάλε.

Από την άλλη, η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ χάρη σε γκολ του Γκραντ στο 61’, ωστόσο έκανε την ανατροπή χάρη στα τέρματα των Μέισον (72’) και Σολδάδο (83’), ενώ στο 90+1’ ο Κέιν διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν».

Από την άλλη, απίστευτη νίκη για τη Γουέστ Μπρομ η οποία τρία λεπτά πριν το φινάλε έχανε με 2-1 από τη Χαλ, ωστόσο με γκολ των ΜακΌλι (87’) και Μπεραχίνο (88’) πήρε τη νίκη με 3-2 και παράλληλα την πρόκριση. Μπήκε στο 21’ ο Σαμαράς στη θέση του Ιντέγιε που πέτυχε το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους στο 15ο λεπτό.

Πρόκριση και για τη Νιούκαστλ η οποία κέρδισε με 3-2 την Κρίσταλ Πάλας στην παράταση (2-2 κ.δ), με τον Αμπέιντ να ξεκινάει βασικός και να αποβάλεται με δεύτερη κίτρινη στο 100ο λεπτό!