Σερβία - Αγγλία 0-1: Προβλημάτισε αλλά τουλάχιστον έκανε το καθήκον της με «χρυσό» σκόρερ τον Μπέλινγκχαμ (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
16/6/2024 23:55
Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Euro 2024 η Αγγλία, η οποία στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου επικράτησε της Σερβίας με 1-0 στο Γκελζενκίρχεν.

Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ δεν εντυπωσίασε με την εμφάνισή της και σε ένα από τα χειρότερα, μέχρι τώρα, παιχνίδια στη διοργάνωση από άποψη θεάματος, έκανε απλά το καθήκον της παίρνοντας το «τρίποντο» με το γκολ του Μπέλινγκχαμ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Σέρβοι από την πλευρά τους το πάλεψαν, περιόρισαν δραματικά την παραγωγή φάσεων των αντιπάλων τους, όμως τους έλειψε η ψυχραιμία όταν έφταναν στα καρέ των Άγγλων, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία του Πίκφορντ.

Κάπως έτσι, η Αγγλία πήρε έστω και δύσκολα τη νίκη στην πρεμιέρα, ανεβαίνοντας στην κορυφή του 3ου ομίλου, αφού νωρίτερα, Σλοβενία και Δανία είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με σκορ 1-1.

«Φτωχό» πρώτο μέρος, εξαίρεση το όμορφο γκολ του Μπέλινγκχαμ

Με την ομάδα του Σάουθγκεϊτ σε πρωταγωνιστικό ρόλο ξεκίνησε το ματς στο Γκελζενκίρχεν, ενώ από την πλευρά της η Σερβία κλεισμένη στο δικό της μισό, έψαχνε τη στιγμή της προκειμένου να φύγει γρήγορα στην κόντρα.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε δίχως κάτι το αξιοσημείωτο, καθώς το σύνολο του Στοΐκοβιτς αμυνόταν πολύ προσεκτικά, όμως, την ηρεμία του αγώνα διατάραξε στο 13ο λεπτό ο Μπέλινγκχαμ, ο οποίος μετά τη σέντρα του Σάκα από τα δεξιά, νίκησε τον Ραΐκοβιτς με εντυπωσιακή κεφαλιά, κάνοντας έτσι το 1-0 για τα «Τρία Λιοντάρια».

Το τέρμα αυτό έδωσε πνοή στην αναμέτρηση, με τους Σέρβους να αναγκάζονται σε εκείνο το σημείο να βγουν από το «καβούκι» τους, προκειμένου να προσπαθήσουν να δημιουργήσουν «ρήγματα» στην αντίπαλη πλευρά.

Στο 19’ ο Άρνολντ επιχείρησε να απειλήσει από απόσταση, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό μιας και ήταν ο ίδιος εκτός ισορροπίας, ενώ ένα λεπτό μετά, οι «Αετοί» έκαναν επιτέλους αισθητή την παρουσία τους στο ματς, όταν μετά από αδράνεια στην αγγλική άμυνα, ο Μίτροβιτς με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πίκφορντ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Αγγλίας και πάλι να γίνει επικίνδυνη, με τον Γουόκερ να βρίσκει πολύ χώρο μπροστά και χάρη στην ταχύτητά του να φτάνει σε δευτερόλεπτα στην περιοχή των Σέρβων, ωστόσο, το γύρισμά του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν στο τελευταίο 20λεπτο να παραγάγουν κάποια ενδιαφέρουσα φάση και έτσι, κατέληξαν στα αποδυτήρια με τους Άγγλους προηγούμενους στο σκορ.

Προσπάθησαν οι Σέρβοι αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Με τους Σέρβους να επανέρχονται περισσότεροι επιθετικοί, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Στοΐκοβιτς δυσκολευόταν πολύ στην παραγωγή φάσεων μιας και δεν είχε «καθαρό μυαλό» φτάνοντας στα αντίπαλα καρέ.

Οι Άγγλοι αντέδρασαν με το μακρινό σουτ του Άρνολντ στο 56’ το οποίο απομάκρυνε εύκολα ο Ραΐκοβιτς, ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η Σερβία απείλησε με το «μπάσιμο» του Μλαντένοβιτς, όμως στο γύρισμά του ο Μίτροβιτς δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα για να εκτελέσει.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη πιο «φτωχό» από το πρώτο όσον αφορά το θέαμα και έπρεπε να φτάσουμε στο 77’ ούτως ώστε η Αγγλία να δημιουργήσει μια ενδιαφέρουσα στιγμή, με τον Κέιν να υποχρεώνει τον Ραΐκοβιτς σε μια μεγάλη απόκρουση, ενώ η μπάλα από την κεφαλιά του φορ των «Τριών Λιονταριών» βρήκε εν συνεχεία και στο οριζόντιο δοκάρι.

Η μεγαλύτερη φάση από πλευράς Σερβίας ήρθε στο 82’, με τον Βλάχοβιτς να πιάνει ένα φοβερό αριστερό σουτ εκτός περιοχής, αλλά τον Πίκφορντ να του λέει «όχι», ενώ στην εξέλιξη της φάσης από το κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του Στοΐκοβιτς, το σκαστό σουτ του Μπιρμάντσεβιτς απομάκρυνε με κεφαλιά ο Κέιν.

Κάπως έτσι, το 1-0 υπέρ των Άγγλων παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, αφού ούτε το μακρινό σουτ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 89’ δεν βρήκε στόχο.

Σερβία (Στοΐκοβιτς): Ραΐκοβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Γκούντελι (46’ Ίλιτς), Λούκιτς (61’ Γιόβιτς), Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κόστιτς (43’ Μλαντένοβιτς), Ζίβκοβιτς (74’ Μπιρμάντσεβιτς), Βλάχοβιτς, Μίτροβιτς (61’ Τάντιτς)

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ) Πίκφορντ, Γουόκερ, Γκουέι, Στόουνς, Τρίπιερ, Ράις, Άρνολντ (69’ Γκάλαχερ), Σάκα (76’ Μπόουεν), Φόντεν, Μπέλινγκχαμ (86’ Μέινου), Κέιν