Λαμία – Ολυμπιακός 1-0: Ποδαρικό με το αριστερό για τους «ερυθρόλευκους» (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
3/1/2024 18:57
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο του παιχνίδι στο 2024 γνώρισε την ήττα με 1-0 στην Λαμία πραγματοποιώντας απογοητευτική εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Σλίβκα στο 4’ το γκολ των εξαιρετικών Φθιωτών που είχαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, χαμένο πέναλτι ο Φορτούνης για τους Πειραιώτες στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Ονειρικό ξεκίνημα στο 2024 έκανε η Λαμία, η οποία κέρδισε με 1-0 τον Ολυμπιακό στην έδρα της και πήρε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε επίπεδο πρωταθλήματος απέναντι στους «ερυθρόλευκους».

Οι Φθιωτοί παρά την απουσία του Καρλίτος, πραγματοποίησαν υποδειγματική εμφάνιση, μπαίνοντας πιεστικά στο ξεκίνημα και παίρνοντας το προβάδισμα στην πρώτη τους ευκαιρία με τον Σλίβκα (4’). Έκτοτε αμύνθηκαν αποτελεσματικά και έβγαιναν επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, σπαταλώντας σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Μασούρα στο 6’ αλλά έκτοτε αναλώθηκε σε φλύαρη κατοχή και φάνηκε ξανά στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, όπου είχε χαμένο πέναλτι με τον Φορτούνη και άλλες δύο μεγάλες φάσεις για να φέρει το σκορ στα ίσα. Αυτό δεν έγινε, έκτοτε η Λαμία απορρόφησε την πίεση και δε συνάντησε προβλήματα από τον αντίπαλο του. Μάλιστα από το 85’ που απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω τραυματισμού του Μπιέλ είχε τρεις μεγάλες στιγμές για ένα δεύτερο γκολ αλλά έπεσε πάνω στον Πασχαλάκη, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού.

Ενδεικτικό ότι η Λαμία ολοκλήρωσε το ματς με 12 τελικές, 6 εξ αυτών στην εστία, έναντι 9 του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε μόλις δύο στο στόχο. Οι απουσίες των Ελ Καμπί και Ελ Αραμπί σαφώς και «πόνεσαν» τους Πειραιώτες, ενώ ο Ναβάρο που έκανε ντεμπούτο περνώντας στη θέση του Γιόβετιτς στο ξεκίνημα της επανάληψης δε φάνηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα και οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στην 4η θέση και στο -3 από την κορυφή με παιχνίδι περισσότερο. Στον αντίποδα, η Λαμία επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι αγωνιστικές και διατηρήθηκε στην 7η θέση και στο -3 από την εξάδα.

Γκολ με το... καλημέρα η Λαμία

Η Λαμία μπήκε με διάθεση να πιέσει τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4’. Ο Τσιλούλης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ροντινέι δεν απομάκρυνε καλά και η μπάλα στρώθηκε στον Σλίβκα, ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία ο Μασούρας και τίποτα άλλο από τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα καθώς στο 7’ ο Φορτούνης έπαιξε το ένα-δύο με τον Γιόβετιτς και έστρωσε στον Μασούρα, ο οποίος όμως αστόχησε από θέση βολής, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Αυτή ήταν και η μοναδική αξιόλογη φάση των «ερυθρόλευκων» σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο αφού η ομάδα του Καρβαλιάλ δεν κατάφερε να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα και να φτιάξει επικίνδυνες καταστάσεις απέναντι στους καλά οργανωμένους γηπεδούχους.

Ο Πασχαλάκης αρνήθηκε το δεύτερο γκολ στην Λαμία

Οι Φθιωτοί όχι μόνο αμύνονταν εξαιρετικά αλλά έβγαιναν υποδειγματικά στις αντεπιθέσεις, σπαταλώντας μεγάλες στιγμές για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 13’ μετά από λάθος του Ροντινέι οι γηπεδούχοι απείλησαν δις με σουτ των Μαρτίνεθ και Ακούνια αλλά ο Πασχαλάκης είπε διπλό «όχι».

Η Λαμία «άγγιξε» ένα δεύτερο γκολ και στο 37’ όταν από γύρισμα του Αμαράλ από τα αριστερά, ο Ακούνια έπιασε το σουτ από καλή θέση αλλά ο Πασχαλάκης πραγματοποίησε άλλη μια μεγάλη επέμβαση κρατώντας το 1-0. Τρία λεπτά μετά ο Σλίβκα έκανε το γύρισμα, ο Ντόι έχασε τον Μαρτίνεθ αλλά το πλασέ του τελευταίου δεν βρήκε εστία.

Ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός

Ο Καρβαλιάλ βλέποντας την ομάδα του να πραγματοποιεί καταστροφικό πρώτο μέρος, άλλαξε τον σέντερ φορ στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Ναβάρο να αντικαθιστά τον Γιόβετιτς κάνοντας ντεμπούτο με τα «ερυθρόλευκα».

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυναμικά στην επανάληψη και στο 48’ «άγγιξαν» την ισοφάριση με τον Μασούρα, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το σουτ όμως ο Κοσέλεφ έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι για χέρι του Νούνιες μετά από σέντρα του Ορτέγα αλλά ο Φορτούνης που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν συνεχώς και στο 54’ είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία και μάλιστα διπλή. Ο Ποντένσε επιχείρησε σουτ υποχρεώνοντας τον Κοσέλεφ σε επέμβαση, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Καμαρά δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα σε κενή εστία.

Απορρόφησε την πίεση η Λαμία

Ο Βόκολος βλέποντας την ομάδα του να δέχεται αρκετή πίεση, έκανε πιο αμυντικογενές το σχήμα με την είσοδο του Στάνκο αντί του Νούνιες. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του συνέχισε να διατηρεί την κατοχή αλλά δεν είχε την ίδια ένταση μετά το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου, αδυνατώντας να απειλήσει σημαντικά.

Στο 71’ ο Καρβαλιάλ προχώρησε σε διπλή αλλαγή περνώντας τον Ρίτσαρντς αντί του Ορτέγκα στο αριστερό άκρο της άμυνας αλλά και τον Καρβάλιο στη θέση του Καμαρά. Ο Βόκολος από την πλευρά του «φρέσκαρε» την επίθεση με τον Τόσιτς αντί του Μαρτίνες, ενώ πέρασε και τον Σίντκλει στη θέση του Ακούνια.

Άσχημος τραυματισμός του Μπιέλ και με δέκα ο Ολυμπιακός

Η Λαμία στέκονταν εξαιρετικά στο ματς έχοντας απορροφήσει την πίεση του Ολυμπιακού και στο 77’ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με δυνατό σουτ του Τσιλούλη που «έβγαλε» δύσκολα ο Πασχαλάκης. Τρία λεπτά μετά ο Καρβαλιάλ ολοκλήρωσε τις αλλαγές βάζοντας τον Αλεξανδρόπουλο στη θέση του Έσε αλλά και τον Μπιέλ αντί του Ποντένσε. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός τραυματίστηκε άσχημα στο γόνατο λίγο μετά την είσοδο του και αποχώρησε υποβασταζόμενος, με τον ίδιο να βάζει τα κλάματα. Με τις αλλαγές να έχουν συμπληρωθεί, οι Πειραιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 85ο λεπτό.

Τρεις μεγάλες ευκαιρίες η Λαμία στο φινάλε

Η Λαμία παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα, βρήκε περισσότερους χώρους και έως το φινάλε του ματς είχε τρεις ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 90’ ο Τόσιτς επιχείρησε μακρινό σουτ υποχρεώνοντας τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο 90+4’ τα λάθη στην «ερυθρόλευκη» άμυνα έφεραν τον Μάλτσι σε καλή θέση αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τζανδάρης βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη αλλά αυτός βγήκε νικητής στη μεταξύ τους μονομαχία, κρατώντας το 1-0 ως το τέλος.

Λαμία: Κοσέλεφ, Αμαράλ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Νούνιες (62' λ.τρ. Στάνκο), Τζανδάρης, Σλίβκα, Μαρτίνεθ (71' Τόσιτς), Τσιλούλης (90' Μάλτσι), Ακούνια (71' Σίτνκλεϊ).

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ορτέγκα (72' Ρίτσαρντς), Ρέτσος, Ντόι, Ροντινέι, Εσε (81' Αλεξανδρόπουλος), Μαντί Καμαρά (72' Καρβάλιο), Φορτούνης, Ποντένσε (81' Μπιελ), Μασούρας, Γιόβετιτς (46' Ναβάρο).