Αστέρας Τρίπολης-Άρης 3-2: «Αστεράτη» ανατροπή και φουλ για πεντάδα!

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
3/1/2024 17:58
Ο Αστέρας Τρίπολης με μία σπουδαία ανατροπή επικράτησε με 3-2 του Άρη στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Super League, πέτυχε τη δεύτερη σερί του νίκη και πλησίασε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν βέβαια πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν με τους Μορόν (6') και Σουλεϊμάνοφ (14') και έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι. Μετά το 30' όμως το σκηνικό άλλαξε, οι Αρκάδες μείωσαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μιριτέλο και ο Αργεντινός ήταν αυτός που έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 52'. Στο 61' μάλιστα ο Μουνάφο ολοκλήρωσε την ανατροπή δίνοντας μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Αυτό ήταν το τρίτο θετικό αποτέλεσμα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα για τον Αστέρα Τρίπολης που έχει βρει σαφέστατα ρυθμό, παρέμεινε στην 6η θέση αλλά μείωσε τη διαφορά από τον πέμπτο Άρη στον ένα πόντο.

Από την άλλη οι «κίτρινοι» έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την πρώτη τετράδα, προβλημάτισαν με την απόδοση τους μετά το 2-0 και τώρα καλούνται να ετοιμαστούν για το μεγάλο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ την Κυριακή (7/1 19:30).

Δυνατό ξεκίνημα του Άρη, «ανέβηκε» ο Αστέρας

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση όταν ο Μουνάφο έκλεψε την μπάλα, βρέθηκε έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Ο Άρης όμως στην πρώτη του «επίσκεψη» στην αντίπαλη άμυνα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χουχούμη πάνω στον Σαμόρα και ο Μορόν ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Ισπανός επιθετικός νίκησε τον Παπαδόπουλο στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έδειχναν πως θέλουν αντιδράσουν αλλά στο 14' οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κενό στην αντίπαλη άμυνα, ο Σαμόρα έφυγε μόνους του από τα δεξιά γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Σουλεϊμάνοφ ανενόχλητος έκανε το 2-0.

Ο Άρης με αυτό το δυνατό ξεκίνημα απέκτησε σαφές προβάδισμα για τη συνέχεια, συνέχισε να επιτίθεται κυρίως από τα δεξιά με τον Σαμόρα να φεύγει για άλλη μία φορά στην πλάτη του Χουχούμη στο 33' αλλά αυτή τη φορά ο Σουλεϊμάνοφ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο.

Ο Αστέρας βέβαια απείλησε ουσιαστικά ξανά στο 35' με τον Γκος, το φάουλ του οποίου όμως πέρασε λίγο έξω από το δεξιό κάθετο δοκάρι του Κουέστα. Με τη συμπλήρωση σαράντα λεπτών ωστόσο οι Αρκάδες έχασαν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν στο σκορ και να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Ο Καρμόνα έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ρεγκίς ο οποίος σε κενή εστία με κάποιο τρόπο κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του Μοντόγια πάνω στον Καλτσά και ο Μιριτέλο έστειλε από την άλλη μεριά τον Κουέστα και από την άλλη την μπάλα κάνοντας το 2-1.

Σπουδαία ανατροπή και μεγάλη νίκη για τον Αστέρα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50' ο Μιριτέλο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ του σκόρερ όμως ο VAR έδειξε πως ο φορ των γηπεδούχων ήταν σε κανονική θέση και έτσι ήρθε η ισοφάριση.

Το γκολ αυτό έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ψυχολογία στον Αστέρα που συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία και να πιέζει ψηλά. Έτσι στο 61' ο Ζουγλής έκλεψε την μπάλα από τον Οντουμπάτζο στο ύψος της μεγάλης περιοχής, την «έσπασε» τη σωστή στιγμή στον Μουνάφο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για την ανατροπή.

Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα, με τον Άρη να ανεβάζει την απόδοση του στα τελευταία λεπτά, να έχει ένα καλό σουτ με τον Τζούρασεκ αλλά έως εκεί. Στις καθυστερήσεις ο Αστέρας αμύνθηκε σωστά, δεν άφησε κενούς χώρους και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Zουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο (90+1' Βαλιέντε), Γκος (74' Αλάγκμπε), Καλτσάς, Ζουγλής (75' Σίτο), Ρεγκίς (90+1' Χριστόπουλος), Μιριτέλo (83' Μάντζης)

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια (83' Φεράρι), Ζουλ (67' Σαβέιρο), Πάρντο (82' Ρουπ), Σουλεϊμάνοφ, Σαμόρα (54' Τζούρασεκ), Παναγίδης (46' Παναγίδης), Μορόν