Τσάμπιονς Λιγκ: Ξανά στον τελικό η Ρεάλ!

1/5/2018 23:43
Η Ρεάλ δεινοπάθησε κόντρα στην Μπάγερν, ωστόσο χάρη σε δύο γκολ του Μπενζεμά (11’, 46’) και μερικές τρομερές αποκρούσεις του Νάβας πήρε το 2-2 στο «Μπερναμπέου», που την στέλνει στον τελικό για 3η σερί χρονιά! Κίμιχ (3’) και Χάμες (63’) τα γκολ των Βαυαρών που το πάλεψαν ως το τέλος.

Σ’ ένα τρομερό ματς στη Μαδρίτη, η Μπάγερν προηγήθηκε πολύ νωρίς και πίεσε ως το τέλος για την πρόκριση, ωστόσο η Ρεάλ κράτησε με νύχια και με δόντια το τελικό 2-2 που στην στέλνει στο Κίεβο για το 13ο στέμμα της ιστορίας της!

Όπως και στο πρώτο ματς, ο Κίμιχ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, ωστόσο η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς με δύο γκολ του Μπενζεμά (11’, 46’). Η Μπάγερν, που φωνάζει για πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε χέρι του Μαρσέλο, δεν πτοήθηκε και στο 63’ ισοφάρισε σε 2-2 με τον Χάμες, βάζοντας… φωτιά στον ημιτελικό. Η ομάδα του Χάινκες πίεσε ασφυκτικά για το 3ο γκολ που θα την έστελνε στον τελικό, ωστόσο ο Νάβας (σ.σ. έκανε 8 επεμβάσεις) και η αδυναμία των φιλοξενούμενων να τελειώσουν σωστά τις φάσεις (σ.σ. 17 σουτ στο στόχο) κράτησαν το 2-2 ως το φινάλε.

Η Ρεάλ θα παίξει στον τελικό του θεσμού για 16η φορά στην ιστορία της και 3η συνεχόμενη, κάτι που είχε να συμβεί από την Γιουβέντους την τριετία 1996-97-98. Παράλληλα φτάνει σε τελικό για 4η φορά τα τελευταία πέντε χρόνια, κατόρθωμα που είχε σημειώσει τελευταίος ο μεγάλος Άγιαξ του Κρόιφ (1969-1971-72-73). Αντίπαλος της «βασίλισσας» στον τελικό θα είναι ο νικητής του Ρομα-Λίβερπουλ, με τους «κόκκινους» να έχουν ισχυρό προβάδισμα μετά το 5-2 του «Άνφιλντ». Στα αξιοσημείωτα πως η τελευταία ομάδα που κέρδισε την Ρεάλ στον τελικό του θεσμού ήταν η Λίβερπουλ το 1981!

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν γίνονταν για την Μπάγερν, η οποία πήρε το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό! Ο Μίλερ έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Σέρχιο Ράμος έδιωξε άτσαλα και ο Κίμιχ με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 0-1! Η Ρεάλ δεν πτοήθηκε και απάντησε άμεσα, όταν στο 11’ ο Μαρσέλο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπενζεμά με κοντινή κεφαλιά έφερε το σκορ στα ίσια, τιμωρώντας το λάθος του Αλάμπα.Παρά το γκολ, η Μπάγερν πατούσε καλύτερα και σπατάλησε μεγάλες στιγμές για ένα δεύτερο τέρμα που θα οδηγούσε το ματς στην παράταση. Στο 32’ το πλασέ του Μίλερ απ' το ύψος του πέναλτι κατέληξε στην αγκαλιά του Νάβας, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κοσταρικανός νίκησε σε τετ-α-τετ τον Λεβαντόφσκι. Στη συνέχεια της φάσης ο Μαρσέλο έκοψε σωτήρια τον Μίλερ, ενώ ο Χάμες ήρθε σαν τρέιλερ, αλλά το σουτ πέρασε άουτ!

Η Ρεάλ θα μπορούσε να πετύχει δεύτερο γκολ στο 39’ όμως ο Ούλραϊχ «έβγαλε» το σουτ του Ρονάλντο. Στο 45’ το φαλτσαριστό σουτ του Τολισό πέρασε δίπλα από το δοκάρι ενώ στις καθυστερήσεις ο Νάβας νίκησε ξανά τον Λεβαντόφσκι. Όπως φάνηκε στο ριπλέι της φάσης, ο Μαρσέλο έκανε χέρι στη σέντρα του Κίμιχ, όμως ο Τσακίρ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήταν εφιαλτικό για την Μπάγερν, αφού στο 46’ ο Τολισό γύρισε στον Ούλραϊχ, εκείνος έκανε απίστευτη γκάφα αφήνοντας την μπάλα να περάσει κάτω από τα χέρια και ο Μπενζεμά έβαλε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του. Η Μπάγερν χρειάζονταν δύο γκολ και δεν έχασε χρόνο, απειλώντας στο 51’ με δυνατό σουτ του Αλάμπα, το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά ο Νάβας.

Τρία λεπτά μετά (54’) ο Ρονάλντο έχασε την ευκαιρία του αγώνα, όταν από κοντά μετά την εξαιρετική σέντρα του Μαρσέλο έστειλε τη μπάλα ψηλά. Οι Βαυαροί γλίτωσαν το γκολ και στο 63’ έφεραν το σκορ στα ίσια με πλασέ στην κίνηση του Χάμες, ο οποίος δεν τον πανηγύρισε.

Τα εναπομείναντα λεπτά πέρασαν βασανιστικά για την ομάδα του Ζιντάν, που ευτύχισε να έχει σε μεγάλη μέρα τον Κέιλορ Νάβας. Ο Κοσταρικανός πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση στο 74’ σε σουτ του Τολισό, ενώ πέντε λεπτά μετά είπε «όχι» και σε κεφαλιά του Μίλερ. Οι παίκτες του Χάινκες ήταν διαρκώς στην περιοχή της Ρεάλ, όμως δεν κατάφεραν να βγάλουν άλλη μεγάλη φάση, με τον Μίλερ να μην προλαβαίνει την μπάλα στο 90+6' και το ματς να τελειώνει στο 2-2.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Μαρσέλο, Ράμος, Βαράν, Βάθκεθ, Κόβατσιτς (73' Καζεμίρο), Κροος, Μόντριτς, Ασένσιο (88' Νάτσο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (72' Μπέιλ).

Μπάγερν Μονάχου (Γιουπ Χάινκες): Ουλραϊχ, Κίμιχ, Ζίλε, Χούμελς, Αλάμπα, Τολισό (75' Βάγκνερ), Τιάγκο, Χάμες (84' Χάβι Μαρτίνεθ), Ριμπερί, Μίλερ, Λεβαντόβσκι.

*Ο Ζινεντίν Ζιντάν είναι ο πρώτος προπονητής που πηγαίνει σε 3ο σερί τελικό Τσάμπιονς Λιγκ μετά τον Μαρτσέλο Λίπι την τριετία 1996-97-98

*Η Ρεάλ ισοφάρισε το ευρωπαϊκό ρεκόρ της Τότεναμ, σκοράροντας για 42ο διαδοχικό εντός έδρας ματς σε ευρωπαϊκή διοργάνωση