Πριμέρα Ντιβιζιόν: Θρίαμβοι για Ρεάλ και Μπαρτσελόνα

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Θρίαμβοι για Ρεάλ και Μπαρτσελόνα

Αφορά τον αγώνα ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΕΪΜΠΑΡ


Η Ρεάλ διέλυσε με 4-1 τη Σεβίλλη στο «Μπερναμπέου», η Μπαρτσελόνα κέρδισε με το ίδιο σκορ στην έδρα της Λας Πάλμας και οι δύο ομάδες παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας μια αγωνιστική πριν το τέλος. Οι Καταλανοί υπερτερούν στην ισοβαθμία, όμως η «βασίλισσα» έχει να δώσει δύο ματς.

Μάχη ως το τέλος για τη μάχη του τίτλου στην Ισπανία! Η Μπαρτσελόνα πέρασε με 4-1 από την έδρα της Λας Πάλμας, ωστόσο τα πάντα εξαρτώνται από την Ρεάλ. Η «βασίλισσα» κέρδισε με το ίδιο σκορ τη Σεβίλλη στο «Μπερναμπέου» και χρειάζεται τέσσερις βαθμούς στα δύο παιχνίδια με Θέλτα (17/5) και Μάλαγα (21/5) για να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Το ματς με τη Σεβίλλη αποτελούσε θεωρητικά το δυσκολότερο παιχνίδι για τη «βασίλισσα», η οποία όμως φρόντισε να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Στο 10’ ο Ασένσιο κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή κι ενώ όλοι προετοιμάζονται για την εκτέλεση, ο Νάτσο πλάσαρε σε κενή εστία, αφού ο διαιτητής δεν είχε πει ότι θα σφυρίξει πριν από την εκτέλεση! Στα αξιοσημείωτα πως μ' αυτό το γκολ, η Ρεάλ έγινε η πρώτη ομάδα στα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που σκοράρει σε 62 σερί παιχνίδια, παίρνοντας το ρεκόρ της Μπάγερν (61).

Οι παίκτες της Σεβίλλη πιάστηκαν στο… ύπνο, ωστόσο θα μπορούσαν να απαντήσουν άμεσα, έχοντας δοκάρι στο 20’ χάρη σε σουτ του Γιόβετιτς. Η Ρεάλ γλίτωσε το 1-1 και τρία λεπτά μετά (23’) ο Ρονάλντο σκόραρε από κοντά, κάνοντας δύο τα τέρματα των γηπεδούχων. Μάλιστα, αυτό ήταν το 400ο γκολ του Πορτογάλου σε 391 αγώνες με τη φανέλα της «βασίλισσας»!

Οι Ανδαλουσιανοί δεν τα παράτησαν και είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο για να επιστρέψουν στο ματς. Στο 32’ ο Γιόβεβιτς σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι, ενώ στο 39’ ο Μαυροβούνιος δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Νάβας, με το 2-0 να μένει ως το ημίχρονο.

Ότι δεν κατάφερε η Σεβίλλη στο πρώτο μέρος, το πέτυχε στο ξεκίνημα της επανάληψης (49’). Ενζονζί, Βιτόλο και Γιόβετιτς συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταίο να μειώνει από κοντά σε 2-1.

Η Ρεάλ δεν πτοήθηκε και στο 78’ κατάφερε να ξαναπάρει διαφορά… ασφαλείας, με τον Ρονάλντο να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό γκολ με σουτ στην κίνηση, ύστερα από ασίστ του Κρόος. Τα πάντα τελείωσαν στο 85’, με τον Γερμανό να διαμορφώνει το τελικό 4-1 με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Τεσσάρα με σούπερ Νεϊμάρ η Μπαρτσελόνα


Πριμέρα Ντιβιζιόν: Θρίαμβοι για Ρεάλ και ΜπαρτσελόναΑπό την πλευρά της, η Μπαρτσελόνα πέρασε με 4-1 από την έδρα της Λας Πάλμας και έμεινε «ζωντανή» στη μάχη για τον τίτλο. Τα καλά νέα βέβαια δεν ήρθαν από τη Μαδρίτη και έτσι οι Καταλανοί θέλουν νίκη την τελευταία αγωνιστική με την Εϊμπαρ (21/5 εντός) και «στραβοπάτημα» της Ρεάλ στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια της.

Οι «μπλαουγκράνα» με ένα ξέσπασμα δύο λεπτών, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων και έκαναν μεγάλο βήμα για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Στο 25’ ο Ινιέστα βρήκε τον Σουάρες, αυτός έκοψε στον Νεϊμάρ και ο Βραζιλιάνος σε κενή εστία «έγραψε» το 1-0. Δύο λεπτά μετά, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Σουάρες να «γράφει» το 2-0 ύστερα από τρομερή κάθετη του Νεϊμάρ.

Η Λας Πάλμας επέστρεψε στο ματς στο 63’, με τον Μπίγας να μειώνει σε 2-1 ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση των γηπεδούχων. Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήρθε στο 67’, με τον Νεϊμάρ να «γράφει» το 3-1 με κεφαλιά. Ο Βραζιλιάνος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στου στο 71’, ύστερα από εξαιρετική κούρσα του Άλμπα.







Στοιχεία για τον αγώνα: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΕΪΜΠΑΡ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.029.0025.001.055.00116.62
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.153.7016.501.901.60
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
7.003.251.774.00

Σχολιασμός

26 σχόλια:

στις 14/05/2017 23:06
Ιδιο σκορ ημιχρονου 2-0 και ιδιο τελικο σκορ 4-1?????Μπραβο στην ομαδαρα επαγγελματικη εμφανιση η κατακτηση του πρωταθληματος εξαρταται μονο απο την ρεαλ 2 στα 2 και εγινε δικο μας!!!

στις 14/05/2017 23:14
H REAL MADRID ειναι πλεον Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ομαδα που σκοραρει σε 61 σερι αγωνες,(και σε αυτο πρωτοι) και επισης ο ροναλντο εχει 401 γκολ με την φανελα της βασιλισσας σε...391 αγωνες!

στις 14/05/2017 23:36
62 σερι* και δν χρειαζομαστε καν 2 στα 2 απλα 4 βαθμους. Παμεεε

στις 15/05/2017 00:18
θελτα κ μαλαγα θα ανοιξουν ποδια

στις 15/05/2017 00:29
Δυσκολευτηκαμε αλλά τελικά καταφέραμε να πάρουμε το διπλό με τον τιτανομέγιστο Νευμαρ να κάνει χατρικ!

Μπράβο στη καλύτερη ομάδα του κόσμου

VAMOS BARCA!

---------------------

Οι πελατεε έδειξαν άλλη μία φορά τα ήθη που πρεσβεύει ο σύλλογος τους με λίγα λόγια πως να σέβεσαι τον αντίπαλο..! Τα λόγια περιττά!

Θα βγουν δύο-τρία σπίρτα τώρα και θα πιυνρ "Μα ο Μέσι το έχει κάνει,μα ο ζαγορακης το έχει κάνει" είμαι κατά αυτού όποιος και να το κάνει,ακόμη και η ομάδα μου!

Αν χαρεικατε με τον τρόπο που σκόραρε ο Νάτσο,άστα να πάνε!

στις 15/05/2017 00:32
Ntaksh o tropos pou kanei to 1-0 h real den uparxei kai kata thn gnwmh mou dixnei to poso fobountai na mhn xasoun to prwtathlima... Apla aparadektos kata thn gnwmh mou panta etsi den thelw na pareksigithw

στις 15/05/2017 00:50
Για να μη μιλήσω για την δεύτερη κάρτα που δεν πήρε ο Μορατα!

Να σας χαρώ του χρόνου χαχαχα

Θα παίζεται με 9από το πρώτο ημίχρονο! Καλά για τον Κασεμιρο δεν συζητώ,θα έκανε καριέρα στην Ατλέτικο(έχει γλιτώσει αποβολές ΟΥΥΥΥΥΥΥ)

Καλή στέψη εάν και με το καλό,χαρείτε το όσο μπορείτε γιατί μετά θα χρειαστείτε τηλεσκόπιο!

στις 15/05/2017 02:02
genius μονο και μονο επειδη αναφερθηκες στο πρωτο γκολ , οσο αφορα τα αλλα που ειπες ειναι αυτα που λες καιρο..δεν θα κατσω να ασχοληθω με αυτα..λοιπον :, ο Νατο δεν εκανε κατι αντικανονικο, απλα δεν τυρησε το "fairplay" αν μπορεις να το πεις για την συγκεκριμενη φαση...απο την στιγμη που ο διαιτητης ειπες οτι δεν θα σφυριξει για το φαουλ μαγκια του του Νατσο που το εκανε αν και ασχημο για τον αντιπαλο που οντος δεν τον σεβαστηκε στην συγκεκριμενη φαση, αλλα απο την στιγμη που ηταν νομιμο ειχε το καθε δικαιωμα να πλασαρει σε κενη εστια και το εκανε..το αντικανονικο ειναι να κλεβεις εκατοστα στην τοποθετηη της μπαλας σε ενα στημενο φαουλ πολυ κοντα στην μεγαλη περιοχη..και ο νοων νοειτω ,και ναι χαρεικαμε για αυτο το γκολ, απο την στιγμη που δεν εγινε κατι το αντικανονικο χαρεικαμε , και μαλιστα παρα πολυ!!! τις αγαπες μου...

στις 15/05/2017 02:13
ειπε*

στις 15/05/2017 02:28
Εγώ ξέρω σε φάουλ περιμένεις ο αντίπαλος να στήσει το τείχος και μετά εκτελείται το φάουλ! Φοβηθηκατε μη χάσετε το πρωτάθλημα ε; χαχα

Καλά να μου πεις έχετε βάλει γκολ οφσάιντ με το κιλό και δεν δέχεστε κόκκινη ούτε με αίτηση το γκολ αυτό θα μας νοιαξει;

Του χρόνου όμως που θα παίζεται κάθε ματς με 9 και 10 παίκτες ,τι θα κάνετε; χαχα

Όλα σωστά τα λέω μόνο όσοι φοράνε παρωπίδες δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν!

ΥΓ σε λίγο θα μας πείτε ότι ο κασεμιρο σωστά δεν παίρνει κάρτες ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 15/05/2017 02:35
esi epidi akoma de vgikes apo to augo k den xeris ti ezti mpala de stinete se ola ta faoul tixos k de xriazete na sfirixi o dietitis se ola ta faoul gia na ektelestoun orin apo kathe faoul lei an tha sfirixi k ti sigekrimeni fora de ipe oti tha sfirixi apla eprepe na pai kapios pektis tis sevili pano sti mpla asxeti oli parakolouthite mpala sxoliazete ta panta k de xerete oute tous misous kanonismous k milate ola ampala ainte pante na roufixete to galataki tis mamas na megalosete k aste ti mpala gia aloous

στις 15/05/2017 02:41
Carmelo σου αρέσει να αποδεικνύεις στον άλλο πόσο βλάκας είσαι;

Διάβασε ρε βλήμα τι έγραψα στο πρώτο σχόλιο που νομίζεις πως ξέρεις και μπάλα! Μιλάω για σεβασμό στον αντίπαλο,ασε τι λένε οι κανόνες!

Πάρε.μια κατσαρόλα βάλε νερό ,άστο να βράσει κανά 10 λεπτορ και μετά ρίξε μία μπάλα να πάρεις μυρωδιά!

στις 15/05/2017 02:59
pio sevasmo se antipalo re mpetovlaka pou de xeris ti exi i mpala mesa vlima pou kolai o sevasmos se antipalo de ipe o dietitis oti tha sfirixi k poli exipna to ekane o natso goal to kimounte orthii i i ali pios sevasmos kimismeno otan den sfirizi o dietitis pai enas pektis pano sti mpala gia na mi gini grigora karnavale t amathes ola mpala de epexes sti zoi xalva

στις 15/05/2017 03:17
Εντάξει είσαι βλάκας με χαρτί!

Δεν έχω παίξει όχι,απλά πέρασα από τις ακαδημίες της Μπιλμπάο όταν εσύ έξηνες τον παπαρο σου..α ρε καημένε...

ΥΓ Πώς δεν βγήκατε 5 λεπτά πριν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο να βάλετε 3-4 να το τελειωνατε; απλά γελάω,καλά εσύ καρμελο άστο άμα πιάσει κανείς συζήτηση μαζί σου θα το κάψει!

Πήγαινε να παίξεις μπάλα έξω στη γειτονιά σου τώρα χαχα

στις 15/05/2017 08:31
Auto pou lene pws o diaitiths eipe pws den tha sfuriksei pou to eidate h to akousate??? Apla to exete kanei oloi sas karamela epeidh to grapsane panw pou polles fores se auto to site kanoun lathoi me ta goal kai alles grafoun pipes. O diaitiths an ksanadite thn gash piastike sta prasa me to goal den ton perimene kan... Mou ginate oloi mpaladoroi kai eprepe na paei kapios paixths ths sevillhs panw sthn mpala siga na mhn thn parei kai @ggalia thn mpala mexri ma stisoun tuxos... Eposhs p diaitiths mporei na sfuriksei polu apla epanalipsh alla otn exeis apenanth thn Real den to kaneis auton

στις 15/05/2017 15:08
t4sos 62 σερι εχεις δικιο και θελουμε 4 βαθμους το ξερω αυτο απλα το 2 στα 2 ειναι σιγουρατο....ΤΕΟ184 συμφωνω μαζι σου οσον αφορα το πρωτο γκολ,ειναι καθαροτατο ας προσεχαν οι παιχτες της σεβιλλης και να μην τα ξυνανε...οσο γι αυτους που λενε οτι γκολ του νατσο δεν επρεπε να μετρησει και τετοιες μαλακιες,να τους ρωτησω με ποσους ποδοσφαιριστες γινετε ενας ποδοσφαιρικος αγωνας????

στις 15/05/2017 15:12
Η' κατι πιο ευκολο τι σχημα εχει το ποδοσφαιρικο τοπι?????

στις 15/05/2017 15:27
καλητερα να μην σεβεσαι τον αντιπαλο σε ορισμενες περιπτωσεις παρα τους κανονες ..εγω σου απαντησα για το μαγκικο εντος κανονων γκολ του Νατσο , εσυ θα μου απαντησεις σε αυτο που σου ειπα για την τοποθετηση της μπαλας που παει εναντια σοτυς κανονες..;

στις 15/05/2017 15:42
δεν εκανε κατι αντικανονικο ο νατσο αμα εκανε δε θα μετραγε ,απλα επαιξε πονηρα εκει και δικαιοθηκε

στις 15/05/2017 19:41
ola krinontai sto ΘΕΛΤΑ-ΡΕΑΛ ΒΒΒΒΒ

στις 15/05/2017 19:52
το πιο δυσκολο παιχνιδι ειναι εκει για την Ρεαλ...

στις 15/05/2017 20:53
Ο.Π-Ρ.Μ.....Αυτές οι ομάδες είναι οι πιο αντιπαθητικες και ξευτιλισμενες του πλανήτη.

στις 16/05/2017 01:46
ax ti lei toa kaimeno to genious otan esi to eskages aapo to idrima anapiron ego teliona tin kargera mou stin b ethniki kaimeno k i akadimies mpori na pexe o kathenas panivlaka esi plirones gia na pezis k sou elegan oti axizis gia n sou ta pernoun eno ego ekna periousia k pou axoloume poli sou ine tipakia san esena ta xo gia petama gia ti mono mpla mpla ine piso apo ena pc tpt alo axristi telios....

στις 16/05/2017 03:36
Carmelo από χιλιόμετρα μακριά φαίνεται ότι δεν μυρίζεις το τόπι,μίλα Ελληνικά αρχικά! Πλήρωσα για να παίξω στις ακαδημίες της Μπιλμπάο;;; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ φίλε δάκρυσα μάλλον δεν έχεις καταλάβει για ποιό σύλλογο σου μιλάω! Εγώ ξέρω όταν μία ομάδα ενδιαφέρεται για ένα παίκτη τον αγοράζει,πρώτον! Δεύτερον έχοντας παίξει στην Ελλάδα ποδόσφαιρο π λ πληρώνοντας στην ουσία για να μπεις στο κλαμπ είναι λογικό να μου λες παπαριες! Από τα 7 μέχρι 15 έπαιζα Ισπανία σε έναν απο τους καλύτερους συλλόγους και εσύ μου μιλάς για τοπικά ,απλά κλαίω! Όπως προείπα βράσε μια μπάλα μπας και πάρεις μυρωδιά γιατί είσαι τέρμα μυρωδιάς!

ΥΓ στο τοπικό έπαιζες βασικός παγκοτριφτης να φανταστώ;

στις 16/05/2017 03:38
Έπαιζα στην Ελτσε 5-7 χρονών και μετά με πήρε η Μπιλμπάο*

στις 17/05/2017 02:23
Καλα καταλαβα οτι εισαι μυρωδιας.. Απο καμια καρδιτσα θα εχεις περασει χαχα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.