Κόπα Αμέρικα: Σοκ στο 90’ για Αργεντινή (video)

14/6/2015 02:33
Απώλεια με το… καλημέρα για την Αργεντινή. Παρότι η «αλμπισελέστε» προηγήθηκε με 2-0 απέναντι στην Παραγουάη, η «αλμπιρόχα» ισοφάρισε σε 2-2 και «τσίμπησε» το βαθμό της ισοπαλίας χάρη στα γκολ των Βαλντές (60’) και Μπάριος (90’).

Θύμα έκπληξης έπεσε η Αργεντινή στην πρεμιέρα της στο Κόπα Αμέρικα. Στο καλύτερο –μέχρι σήμερα- παιχνίδι της διοργάνωσης, η «αλμπισελέστε» ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Παραγουάη, που κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2 του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Χεράρδο Μαρτίνο είχε την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος και κατάφερε να προηγηθεί με τα γκολ των Αγκουέρο (29’) και Μέσι (36’ πεν.). Ωστόσο η Παραγουάη παρουσιάστηκε βελτιωμένη στην επανάληψη, μείωσε στο 60’ με όμορφο γκολ του Βαλντές και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο 90’ με δυνατό σουτ του Μπάριος.

Με το βαθμό της ισοπαλίας, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 2η θέση και βρίσκονται στο -2 από την πρωτοπόρο Ουρουγουάη, που ζορίστηκε αλλά κέρδισε με 1-0 την Τζαμάικα στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου

Το ματς

Το πρώτο μέρος εξελίχθηκε σε μονόλογο για την Αργεντινή. Η «αλμπισελέστε» είχε την απόλυτη υπεροχή και έψαχνε από τα πρώτα λεπτά τον τρόπο για να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Παραγουάης.

Η ομάδα του Μαρτίνο γύριζε πολύ τη μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, ωστόσο η Παραγουάη δεν άφηνε ελεύθερους χώρους. Ενδεικτικό ότι μέχρι το 20’ η Αργεντινή είχε ανταλλάξει 169 πάσες έναντι 39 της Παραγουάης, όμως είχε μόλις μια καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Μασεράνο στο 18’.

Στο 27’ ο Μέσι συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Αγκουέρο, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν αδύναμο. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό. Μετά από τραγικό γύρισμα του Σαμούδιο, ο Αγκουέρο έκλεψε και αφού πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ, «έγραψε» το 1-0.

Η Αργεντινή συνέχισε να ασκεί πίεση και στο 36’ κέρδισε πέναλτι με τον Ντι Μαρία, ο οποίος έπεσε πάνω στον Σαμούδιο προκαλώντας το σφύριγμα του διαιτητή. Ο Μέσι δεν αστόχησε από την άσπρη και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η υπεροχή της Αργεντινής συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 55’ ο Γκονσάλες γλίτωσε δεύτερη κίτρινη και στο 58’ ο Σίλβα απόκρουσε το σουτ του Παστόρε, κρατώντας στο ματς την Παραγουάη.

Ένα λεπτό μετά ο Νέλσον Βαλδές δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Ρομέρο, όμως στο 60’ πήρε το αίμα του πίσω, μειώνοντας σε 2-1 με ένα εντυπωσιακό γκολ. Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού είδε τον Ρομέρο εκτός εστίας και με μακρινό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι απέκτησε ξέφρενο ρυθμό και οι δύο ομάδες έφτασαν κοντά σε ακόμα ένα γκολ. Μέσι (64’, 74’) και Παστόρε (67’) έχασαν μεγάλες σημαντικές στιγμές για το 3-1, ενώ στον αντίποδα ο Βαλντές θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 71’ στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Η «αλμπιρόχα» είχε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 77’ με σουτ του Σαμούδιο (έδιωξε με το ένα χέρι ο Ρομέρο) και στο 90’ έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με τον Μπάριος, ο οποίος βρήκε χώρο και εκτέλεσε εύστοχα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στις καθυστερήσεις ο Τέβες είχε ευκαιρία με κεφαλιά για να ξαναδώσει το προβάδισμα στην Αργεντινή, ωστόσο αστόχησε από πλεονεκτική θέση και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό στην πρεμιέρα τους στη διοργάνωση.

Αργεντινή: Ρομέρο, Ρονκάλια, Ρόχο, Οταμέντι, Γκαράι, Μπανέγκα (80’ Μπίλια), Παστόρε, (75’ Τέβες) Ντι Μαρία, Μασεράνο, Αγκουέρο (76’ Ιγκουαϊν), Μέσι

Παραγουάη: Σίλβα, Ντα Σίλβα, Σαμούδιο, Μ. Κάσερες, Αγκιλάρ, Ορτίς (46’ Γκονσάλες), Ορτιγόθα, Β. Κάσερες, Βαλντές, Σάντα Κρουζ (79’ Μπάριος), Μπομπαντίγια (66’ Μπενίτες)