21+

Φιορεντίνα - Μπολόνια

12/11/2023 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 508
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 167 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μπολόνια - Φιορεντίνα στις 14/2/2024

• Θεατές: 29754
90+8'

90+8'

29754 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 40%, Μπολόνια: 60%.

90+7'

Ελεύθερο για την ομάδα Φιορεντίνα

90+7'

Ο Charalambos Lykogiannis επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Luca Ranieri

90+5'

Φράγμα από τον Luca Ranieri, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Dan Ndoye. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

90+5'

90+5'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκδηλώνει επίθεση

90+5'

Ο Riccardo Calafiori κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Christian Kouame.

90+5'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Sydney van Hooijdonk για την ομάδα Μπολόνια. Ο Pietro Terracciano σταματάει την φάση.

90+4'

Ο Pietro Terracciano από την ομάδα Φιορεντίνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+4'

Η ομάδα Μπολόνια έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luca Ranieri από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Dan Ndoye

90+3'

Ο Riccardo Calafiori κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+2'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Luca Ranieri για την ομάδα Φιορεντίνα. Ο Sydney van Hooijdonk σταματάει την φάση.

90+2'

90+2'

Η ομάδα Φιορεντίνα κάνει μία αλλαγή με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς.

90+2'

Ο Giacomo Bonaventura δίνει τη θέση του στον Yerry Mina

90+1'

Ο Sydney van Hooijdonk από την ομάδα Μπολόνια είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+1'

Ο Luca Ranieri σταματά επιτυχώς το σουτ

90+1'

Το σουτ του Dan Ndoye μπλοκάρεται

90+1'

Η ομάδα Μπολόνια εκδηλώνει επίθεση

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90+1'

Ο Jhon Lucumi σταματά επιτυχώς το σουτ

90+1'

Το σουτ του Jonathan Ikone μπλοκάρεται

90'

Η ομάδα Φιορεντίνα ξεκινάει αντεπίθεση

90'

90'

Η ομάδα Μπολόνια εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90'

Ο Pietro Terracciano κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

90'

Καλή ενέργεια από τον Lewis Ferguson ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90'

Η σέντρα από τον Dan Ndoye από την ομάδα Μπολόνια βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90'

90'

Ο Christian Kouame υποπίπτει σε χέρι

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπολόνια

89'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

88'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

88'

Ο Cristiano Biraghi δίνει τη θέση του στον Pietro Comuzzo

88'

Ο Christian Kouame κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Riccardo Calafiori.

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Charalambos Lykogiannis από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Maxime Lopez

87'

86'

86'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Cristiano Biraghi για την ομάδα Φιορεντίνα. Ο Alexis Saelemaekers σταματάει την φάση.

85'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 41%, Μπολόνια: 59%.

85'

85'

84'

83'

Ο Joshua Zirkzee δίνει τη θέση του στον Sydney van Hooijdonk

83'

83'

82'

Ο Nicolas Gonzalez από την ομάδα Φιορεντίνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

82'

Ο Christian Kouame τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

82'

82'

Η ομάδα Μπολόνια εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

82'

81'

Ο Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μπολόνια το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Jonathan Ikone

81'

80'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 42%, Μπολόνια: 58%.

80'

Ο Jonathan Ikone σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Lukasz Skorupski ελέγχει την φάση

80'

Ο Joshua Zirkzee από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sam Beukema από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Giacomo Bonaventura

78'

Ο Arthur δίνει τη θέση του στον Maxime Lopez

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Michel Aebischer από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Alfred Duncan

78'

Ο Nikola Milenkovic από την ομάδα Φιορεντίνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

78'

76'

Ο Stefan Posch δίνει τη θέση του στον Jhon Lucumi

76'

Ο Victor Kristiansen δίνει τη θέση του στον Charalambos Lykogiannis

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Michel Aebischer από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Christian Kouame

76'

Καλή ενέργεια από τον Joshua Zirkzee ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Ikone από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Lewis Ferguson

75'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 43%, Μπολόνια: 57%.

75'

Ο Luca Ranieri υποπίπτει σε χέρι

74'

74'

Ο Victor Kristiansen από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Riccardo Calafiori από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Christian Kouame

72'

72'

70'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 44%, Μπολόνια: 56%.

70'

Ο Riccardo Orsolini δίνει τη θέση του στον Dan Ndoye

70'

Ο Remo Freuler δίνει τη θέση του στον Nikola Moro

70'

Ο Nicolas Gonzalez υποπίπτει σε χέρι

69'

68'

Ο Arthur κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

68'

Ο Lewis Ferguson κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Alfred Duncan.

67'

67'

Ο Riccardo Orsolini από την ομάδα Μπολόνια εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

67'

Ο Lucas Martinez Quarta απομακρύνει τη μπάλα

67'

66'

Ο Christian Kouame από την ομάδα Φιορεντίνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

66'

Ο Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μπολόνια εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

66'

Ο Alfred Duncan από την ομάδα Φιορεντίνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

66'

65'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 45%, Μπολόνια: 55%.

65'

Ο Cristiano Biraghi απομακρύνει τη μπάλα

65'

Ο Giacomo Bonaventura υποπίπτει σε χέρι

64'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

64'

64'

63'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να μην καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Μπολόνια!

60'

59'

VAR - ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό πέναλτι για την ομάδα Μπολόνια

59'

Ο Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μπολόνια είναι σε θέση οφσάιντ

59'

59'

58'

Ο Victor Kristiansen απομακρύνει τη μπάλα

58'

58'

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

56'

55'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 48%, Μπολόνια: 52%.

55'

54'

Ο Michel Aebischer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

53'

Ο Cristiano Biraghi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Riccardo Orsolini

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Victor Kristiansen από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Christian Kouame

53'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Gonzalez από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Stefan Posch

52'

Ο Sam Beukema σταματά επιτυχώς το σουτ

52'

Το σουτ του Nicolas Gonzalez μπλοκάρεται

52'

Η σέντρα από τον Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

50'

Ο Riccardo Orsolini από την ομάδα Μπολόνια είναι σε θέση οφσάιντ

50'

Η ομάδα Μπολόνια ξεκινάει αντεπίθεση

50'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 47%, Μπολόνια: 53%.

50'

48'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Nicolas Gonzalez της ομάδας Φιορεντίνα μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Lukasz Skorupski επέλεξε τη λάθος γωνία.

48'

ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Victor Kristiansen τιμωρείται για φάουλ στον Jonathan Ikone μέσα στην περιοχή! Πολλοί παίκτες γύρω από τον διαιτητή

48'

Παίκτης της ομάδας Φιορεντίνα επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

47'

Η ομάδα Φιορεντίνα έχει την κατοχή της μπάλας

46'

46'

Ο M'Bala Nzola δίνει τη θέση του στον Jonathan Ikone

46'

Ο Fabiano Parisi δίνει τη θέση του στον Luca Ranieri

46'

45+6'

45+6'

45+5'

45+5'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Μπολόνια δεν μετράει.

45+5'

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Μπολόνια

45+4'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Μπολόνια σκοράρει! Ο Riccardo Orsolini βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

45+4'

45+4'

45+4'

45+3'

45+2'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Giacomo Bonaventura για αντιαθλητικό χτύπημα

45+2'

Ο Michel Aebischer κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

45+2'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Michel Aebischer υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Giacomo Bonaventura

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

45+1'

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Riccardo Orsolini από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Arthur

45'

44'

43'

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arthur από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Michel Aebischer

42'

42'

Ο Alexis Saelemaekers χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

42'

Καλή ενέργεια από τον Alexis Saelemaekers ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

42'

Το αμυντικό λάθος του Lucas Martinez Quarta μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

41'

Ο M'Bala Nzola από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

40'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Thiago Motta για αντιαθλητικό χτύπημα

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joshua Zirkzee από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Nicolas Gonzalez

40'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 54%, Μπολόνια: 46%.

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο M'Bala Nzola από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Riccardo Calafiori

40'

40'

Ο Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μπολόνια δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

39'

Η σέντρα από τον Riccardo Orsolini από την ομάδα Μπολόνια βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

39'

38'

36'

Ο Nicolas Gonzalez είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

36'

Κίτρινη κάρτα για τον Alexis Saelemaekers

36'

Ο Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μπολόνια κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Nicolas Gonzalez

36'

Ο Riccardo Calafiori σταματά επιτυχώς το σουτ

36'

Το σουτ του Fabiano Parisi μπλοκάρεται

35'

35'

Ο Riccardo Calafiori κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον M'Bala Nzola.

35'

35'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 52%, Μπολόνια: 48%.

33'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Joshua Zirkzee της ομάδας Μπολόνια ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Pietro Terracciano επέλεξε τη λάθος γωνία.

33'

32'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

31'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Fabiano Parisi κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Fabiano Parisi αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

31'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Μπολόνια!

31'

30'

30'

30'

30'

29'

Ο Fabiano Parisi από την ομάδα Φιορεντίνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Riccardo Orsolini

29'

Ο Riccardo Orsolini κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

29'

Ο Michel Aebischer σταματά επιτυχώς το σουτ

29'

Το σουτ του Cristiano Biraghi μπλοκάρεται

28'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Michel Aebischer από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Nicolas Gonzalez

27'

27'

27'

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Riccardo Orsolini

26'

26'

26'

25'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 56%, Μπολόνια: 44%.

25'

24'

24'

23'

22'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Lewis Ferguson από την ομάδα Μπολόνια αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

22'

Ο Stefan Posch τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

22'

Η σέντρα από τον Stefan Posch από την ομάδα Μπολόνια βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giacomo Bonaventura από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Alexis Saelemaekers

21'

Ο Riccardo Calafiori από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

21'

Ο Michel Aebischer από την ομάδα Μπολόνια φαίνεται να έκανε φάουλ στον Giacomo Bonaventura, αλλά ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

21'

21'

Ο Riccardo Orsolini αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

21'

20'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 57%, Μπολόνια: 43%.

20'

19'

17'

Ο Christian Kouame έδωσε την ασίστ για το γκολ!

17'

Ο M'Bala Nzola έδωσε την ασίστ για το γκολ.

17'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Giacomo Bonaventura σκοράρει με το δεξί πόδι!

17'

Η ομάδα Φιορεντίνα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

17'

Ο Nikola Milenkovic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Lewis Ferguson.

16'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 58%, Μπολόνια: 42%.

15'

15'

Ο Victor Kristiansen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

15'

Καλή ενέργεια από τον Nicolas Gonzalez ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

15'

14'

14'

13'

13'

12'

12'

11'

11'

11'

10'

10'

Ο Alfred Duncan αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lewis Ferguson από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Fabiano Parisi

9'

Ο Lucas Martinez Quarta από την ομάδα Φιορεντίνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Joshua Zirkzee

9'

Ο Joshua Zirkzee κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

9'

8'

8'

7'

Ο Victor Kristiansen σταματά επιτυχώς το σουτ

7'

7'

Ο Stefan Posch σταματά επιτυχώς το σουτ

7'

Το σουτ του Christian Kouame μπλοκάρεται

7'

6'

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Christian Kouame από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Stefan Posch

5'

5'

5'

4'

4'

4'

Ο M'Bala Nzola είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

3'

3'

2'

2'

1'

Ο Sam Beukema από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Η ομάδα Φιορεντίνα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Artemio Franchi, Firenze, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Η πίεση στη Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα υποδέχεται την Μπολόνια για τη 12η αγωνιστική της Σέριε Α. Ψάχνουν τη νίκη οι γηπεδούχοι, σε πολύ καλή φόρμα οι φιλοξενούμενοι.

Έπαιξε όσο χρειάστηκε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τσουκαρίτσκι και πήρε τη νίκη με 1-0. Προηγήθηκε νωρίς με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ενζολά στο 8’, είχε σε όλη τη διάρκεια τον έλεγχο αλλά δεν βρήκε δεύτερο γκολ. Παραλίγο να το πληρώσει στη συνέχεια αλλά είδε την αντίπαλο της να αστοχεί στη μοναδική μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε στο παιχνίδι.

Ανέβηκε έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχει δύο βαθμούς διαφορά από τις Φερεντσβάρος και Γκενκ τις οποίες και αντιμετωπίζει στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Φυσικά στόχος είναι η πρώτη θέση που θα της δώσει την απευθείας πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Στο πρωτάθλημα βέβαια προέρχεται από τρεις σερί ήττες με τελευταία αυτή απέναντι στη Γιουβέντους και μάλιστα εντός έδρας. Σε ένα σημαντικό παιχνίδι για την ίδια, βρέθηκε μόλις στο 10’ πίσω στο σκορ αλλά ανέλαβε την πρωτοβουλία. Έφτιαξε ευκαιρίες, έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική της προσπάθεια και δεν βρήκε το γκολ.

Δεν έχει σκοράρει μάλιστα στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις της για τη Σέριε Α και τώρα έχει μπροστά της ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι. Δεν πείθει με την απόδοση της τελευταία και η Μπολόνια είναι σε πολύ καλή φόρμα.

« Η Μπολόνια είναι μία από τις ομάδες αποκάλυψη και συγχαρητήρια στον προπονητή τους. Είναι μία ομάδα που παίζει καλό ποδόσφαιρο. Είμαι αισιόδοξος και είναι ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι για εμάς», τόνισε ο κόουτς Ιταλιάνο.

Αγωνιστικά Νέα: Εξαιρετικά αμφίβολος ο μέσος Μαντράγκορα (11/1). Δεν είναι διαθέσιμος ο στόπερ Καγιόντε (6/0), ο μπακ Ντοντό (5/0) και ο μέσος Καστροβίλι.

Έδειξε χαρακτήρα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Λάτσιο την προηγούμενη αγωνιστική και πήρε έτσι μία σημαντική νίκη με 1-0. Δεν ήταν ιδιαίτερα επιθετική στο πρώτο μέρος και ουσιαστικά δεν απείλησε σε κανένα σημείο. Το έκανε βέβαια με το ξεκίνημα της επανάληψης και πήρε το προβάδισμα με πλασέ του Φέργκιουσον μέσα από την περιοχή. Δεν οπισθοχώρησε, θέλησε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό και κράτησε σχετικά εύκολα ανέπαφη την εστία της.

Συνέχισε έτσι την αήττητη της πορεία των 10 αγωνιστικών, ανεβαίνει όλο και παραπάνω στη βαθμολογία και αισίως έφτασε στην 6η θέση. Δείχνει μεγάλη σταθερότητα στην απόδοση της και δικαιολογημένα έχει δημιουργήσει απαιτήσεις.

Μοιάζει περισσότερο έτοιμη από κάθε άλλη φορά να κάνει την υπέρβαση και να διεκδικήσει ως το τέλος ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ο Μότα έχει περάσει το στυλ που θέλει στην ομάδα του, έχει βελτιώσει ακόμα περισσότερο παίκτες σαν τον Ορσολίνι και υπάρχει συγκρατημένη αισιοδοξία για τη συνέχεια.

Αγωνιστικά Νέα: Νέα απώλεια ο εξτρέμ ο Κάρλσον (5/0). Παραμένουν εκτός ο στόπερ Σουμάορο, ο εξτρέμ Μπάροου και ο μέσος Ελ Ατζούτζι (9/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Φιορεντίνα θέλει να επιστρέψει στις νίκες και στο πρωτάθλημα, θα αντιμετωπίσει όμως μία ομάδα που έχει να ηττηθεί από την πρεμιέρα της Σέριε Α. Οι «βιόλα» προσπαθούν ακόμα να βρουν ρυθμό, τη στιγμή που η Μπολόνια πείθει περισσότερο με την απόδοση της. Δύσκολο παιχνίδι για πρόβλεψη, από τη στιγμή όμως που οι δύο ομάδες διαθέτουν αρκετή ποιότητα στην επίθεση τους, θα πάω με το over.

• Η ομάδα Μπολόνια έφερε ισοπαλία στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: X με απόδοση 3.30 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Φιορεντίνα, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.74 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A