21+

Φιορεντίνα - Μπολόνια

5/2/2023 19:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 465
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 447 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μπολόνια - Φιορεντίνα στις 14/2/2024

• Θεατές: 30546
90+6'

90+6'

30546 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 62%, Μπολόνια: 38%.

90+5'

Καλή ενέργεια από τον Nicolas Gonzalez ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+5'

Η σέντρα από τον Josip Brekalo από την ομάδα Φιορεντίνα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+5'

Ο Jhon Lucumi απομακρύνει τη μπάλα

90+5'

Ο Lucas Martinez Quarta απομακρύνει τη μπάλα

90+5'

Ο Joshua Zirkzee τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+4'

Ο Rolando Mandragora πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Dominguez από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Cristiano Biraghi

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Josip Brekalo από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Joaquin Sosa

90+3'

Ο Jhon Lucumi από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+3'

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giorgos Kyriakopoulos από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Nicolas Gonzalez

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπολόνια

90+2'

Ο Aleksa Terzic αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+2'

90+1'

Η ομάδα Μπολόνια εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

90'

Ο Arthur Cabral από την ομάδα Φιορεντίνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90'

Ο Luka Jovic τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 60%, Μπολόνια: 40%.

89'

Ο Nicolas Gonzalez τιμωρείται για σπρώξιμο στον Andrea Cambiaso

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stefan Posch από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Josip Brekalo

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Musa Barrow από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Cristiano Biraghi

85'

85'

Ο Nikola Milenkovic είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

85'

Ο Giorgos Kyriakopoulos είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

85'

Φράγμα από τον Nikola Milenkovic, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Giorgos Kyriakopoulos. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

84'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

84'

Ο Dodo δίνει τη θέση του στον Aleksa Terzic

83'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

83'

Ο Riccardo Orsolini δίνει τη θέση του στον Giorgos Kyriakopoulos

83'

Ο Lewis Ferguson δίνει τη θέση του στον Michel Aebischer

82'

Μετά από βίαιο μαρκάρισμα, ο Rolando Mandragora δικαίως σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

82'

Καλή ενέργεια από τον Arthur Cabral ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

82'

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andrea Cambiaso από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Nicolas Gonzalez

80'

Η ομάδα Μπολόνια εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

80'

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luka Jovic από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Joaquin Sosa

79'

Η σέντρα από τον Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

79'

78'

77'

Ελεύθερο για την ομάδα Φιορεντίνα

76'

Κίτρινη κάρτα για τον Jhon Lucumi

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jhon Lucumi από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Sofyan Amrabat

76'

75'

Ο Cristiano Biraghi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Riccardo Orsolini

74'

Ο Arthur Cabral τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jhon Lucumi

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Dominguez από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Sofyan Amrabat

73'

Ο Luka Jovic από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

73'

Η σέντρα από τον Dodo από την ομάδα Φιορεντίνα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

72'

Ο Nicolas Dominguez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

72'

Ο Riccardo Saponara δίνει τη θέση του στον Josip Brekalo

71'

Ο Roberto Soriano δίνει τη θέση του στον Musa Barrow

71'

Ο Jerdy Schouten δίνει τη θέση του στον Nikola Moro

71'

70'

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Dominguez από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Riccardo Saponara

68'

68'

Ο Joaquin Sosa από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

68'

68'

Ο Lucas Martinez Quarta κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Stefan Posch.

67'

Κίτρινη κάρτα για τον Nicolas Dominguez

67'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Nicolas Dominguez υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Nicolas Gonzalez

67'

Ο Stefan Posch από την ομάδα Μπολόνια το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lucas Martinez Quarta

66'

65'

65'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 59%, Μπολόνια: 41%.

64'

64'

63'

63'

62'

62'

Ο Riccardo Saponara αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

61'

61'

Ο Giacomo Bonaventura δίνει τη θέση του στον Arthur Cabral

61'

Ο Antonin Barak δίνει τη θέση του στον Rolando Mandragora

60'

Ο Giacomo Bonaventura κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

60'

Ο Andrea Cambiaso κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

60'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 57%, Μπολόνια: 43%.

60'

59'

59'

Ο Stefan Posch από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

59'

59'

Ο Joaquin Sosa σταματά επιτυχώς το σουτ

59'

Το σουτ του Nicolas Gonzalez μπλοκάρεται

59'

Ο Riccardo Saponara από την ομάδα Φιορεντίνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

59'

Η σέντρα από τον Antonin Barak από την ομάδα Φιορεντίνα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

58'

Ο Lucas Martinez Quarta σταματά επιτυχώς το σουτ

58'

Το σουτ του Riccardo Orsolini μπλοκάρεται

58'

Ο Joaquin Sosa κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

58'

57'

57'

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

57'

57'

56'

55'

Ο Riccardo Orsolini από την ομάδα Μπολόνια εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

55'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 56%, Μπολόνια: 44%.

55'

Ο Nikola Milenkovic απομακρύνει τη μπάλα

53'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Jerdy Schouten για αντιαθλητικό χτύπημα

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jerdy Schouten από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Nicolas Gonzalez

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lewis Ferguson από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Giacomo Bonaventura

53'

52'

52'

51'

50'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 55%, Μπολόνια: 45%.

49'

Ο Andrea Cambiaso από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

Ο Lukasz Skorupski από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

Ο Joaquin Sosa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Giacomo Bonaventura

48'

47'

Ο Riccardo Orsolini έδωσε την ασίστ για το γκολ.

47'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Stefan Posch της ομάδας Μπολόνια σκοράρει με κεφαλιά

47'

Ο Riccardo Orsolini από την ομάδα Μπολόνια εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

46'

46'

Ο Joaquin Sosa κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Giacomo Bonaventura.

46'

Ο Igor δίνει τη θέση του στον Lucas Martinez Quarta

46'

45+3'

45+3'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 53%, Μπολόνια: 47%.

45+2'

45+2'

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

45+1'

Ο Luka Jovic σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Lukasz Skorupski ελέγχει την φάση

45+1'

Ο Jhon Lucumi σταματά επιτυχώς το σουτ

45+1'

Το σουτ του Giacomo Bonaventura μπλοκάρεται

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45+1'

Ο Sofyan Amrabat κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Riccardo Orsolini.

45'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 54%, Μπολόνια: 46%.

45'

Ο Nikola Milenkovic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Joshua Zirkzee

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Roberto Soriano από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Igor

44'

Ο Nicolas Dominguez τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

44'

43'

43'

42'

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lewis Ferguson από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Igor

41'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Roberto Soriano από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Dodo

40'

40'

Η ομάδα Φιορεντίνα έχει την κατοχή της μπάλας

38'

37'

37'

37'

Ο Jerdy Schouten από την ομάδα Μπολόνια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

36'

36'

36'

36'

Ο Nicolas Gonzalez κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Lukasz Skorupski μπλοκάρει εύκολα

36'

Είναι άτυχος! Το ψαλιδάκι που επιχειρεί ο Riccardo Saponara βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι! Τι γκολ θα ήταν αυτό

36'

35'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joshua Zirkzee από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Riccardo Saponara

34'

Ο Riccardo Saponara από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

34'

34'

Ο Riccardo Orsolini αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

32'

Ο Andrea Cambiaso από την ομάδα Μπολόνια είναι σε θέση οφσάιντ

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giacomo Bonaventura από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Nicolas Dominguez

31'

30'

Ο Joaquin Sosa σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Pietro Terracciano ελέγχει την φάση

30'

Ο Nicolas Gonzalez από την ομάδα Φιορεντίνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

30'

29'

Κίτρινη κάρτα για τον Igor

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Igor από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Riccardo Orsolini

28'

28'

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lewis Ferguson από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Sofyan Amrabat

26'

Ο Lewis Ferguson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

26'

Ο Giacomo Bonaventura σταματά επιτυχώς το σουτ

26'

Το σουτ του Joshua Zirkzee μπλοκάρεται

26'

Ο Roberto Soriano τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

26'

Ο Riccardo Orsolini τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

25'

25'

24'

24'

Ο Antonin Barak αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

23'

23'

22'

Ο Riccardo Orsolini από την ομάδα Μπολόνια είχε προσπάθεια εκτός στόχου

22'

Καλή ενέργεια από τον Lewis Ferguson ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

22'

21'

21'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 67%, Μπολόνια: 33%.

20'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Dominguez από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Giacomo Bonaventura

20'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

20'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

19'

Ο Luka Jovic έδωσε την ασίστ για το γκολ!

19'

Ο Nicolas Gonzalez έδωσε την ασίστ για το γκολ.

19'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Riccardo Saponara στέλνει με σουτ τη μπάλα στο βάθος της εστίας. Εξαιρετικό τελείωμα!

19'

Ο Nicolas Gonzalez αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

19'

Ο Lukasz Skorupski έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

19'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jerdy Schouten από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Giacomo Bonaventura

18'

Κίτρινη κάρτα για τον Riccardo Orsolini

18'

Ο Riccardo Orsolini από την ομάδα Μπολόνια κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Cristiano Biraghi

17'

17'

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

17'

17'

17'

16'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Riccardo Orsolini από την ομάδα Μπολόνια ανατρέπει τον Antonin Barak

16'

15'

15'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 63%, Μπολόνια: 37%.

14'

14'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Riccardo Orsolini της ομάδας Μπολόνια μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Pietro Terracciano επέλεξε τη λάθος γωνία.

13'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Μπολόνια!

11'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

11'

10'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Antonin Barak κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Antonin Barak αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

10'

Ο Luka Jovic σταματά επιτυχώς το σουτ

10'

Ο Lewis Ferguson της ομάδας Μπολόνια παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

10'

Ο Jerdy Schouten κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Pietro Terracciano μπλοκάρει εύκολα

10'

9'

Καλή ενέργεια από τον Joshua Zirkzee ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

9'

8'

7'

Ο Lukasz Skorupski κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

7'

7'

6'

5'

5'

3'

3'

Ο Andrea Cambiaso κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Luka Jovic.

2'

1'

Ο Roberto Soriano τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dodo

1'

Ο Stefan Posch κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Riccardo Saponara.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

1'

Η ομάδα Μπολόνια είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Artemio Franchi, Firenze, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Βρίσκει ρυθμό η Φιορεντίνα, χωρίς ιδιαίτερη πίεση η Μπολόνια

Η Φιορεντίνα υποδέχεται την Μπολόνια για την 21η αγωνιστική της Σέριε Α’. Με ψυχολογία οι γηπεδούχοι μετά την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, από νίκη προέρχονται και οι φιλοξενούμενοι.

Αυτή τη φορά έδειξε καλύτερο πρόσωπο απέναντι στην Τορίνο στην εντός έδρας αναμέτρηση της Τετάρτης, πήρε τη νίκη με 2-1 και θα βρεθεί για δεύτερη σερί φορά στα ημιτελικά του Κόπα Ιτάλια. Από το ξεκίνημα έδειξε περισσότερη διάθεση να επιτεθεί αλλά παρά τις ευκαιρίες της δεν βρήκε το γκολ στο πρώτο μέρος, έχοντας και δοκάρι στο 19’. Στο 65’ όμως ο Γιόβιτς με κεφαλιά της έδωσε το προβάδισμα, απειλήθηκε στη συνέχεια αλλά στο 90’ ο Ικονέ «σφράγισε» τη νίκη της. Είχε νέο δοκάρι αργότερα, δέχτηκε το γκολ στο 90+3’ αλλά δεν υπήρχε χρόνος για να ανησυχήσει.

Προφανώς και είναι ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα, μπορεί να είναι και με την εμφάνιση. Ξέρει πως έχει μία τεράστια ευκαιρία να φτάσει μετά από 9 χρόνια σε έναν τελικό δεδομένου ότι θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες την Κρεμονέζε για την πρόκριση. Έχει να πανηγυρίσει κάποιον τίτλο από το 2001 και λογικά όλο το βάρος της θα το στρέψει στο Κύπελλο.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία στην έδρα της Λάτσιο (1-1) όπου έδειξε βέβαια και εκεί καλό πρόσωπο. Φαίνεται να βρίσκει και πάλι τα πατήματα της, δεν έχει καταφέρει βέβαια να έχει μία συνέπεια στην απόδοση της φέτος και γι’ αυτό βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία. Η 12η θέση και το -5 από την επτάδα την φέρνουν σε μία δύσκολη θέση όσον αφορά ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, το οποίο πλέον όμως θα διεκδικήσει μέσω του Κυπέλλου.

«Είμαστε χαρούμενοι που φτάσαμε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Υπάρχει χρόνος έως τότε και θα προετοιμαστούμε κατάλληλα. Δυστυχώς στο πρωτάθλημα έχουμε μείνει λίγο πίσω όσον αφορά τη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου αλλά υπάρχει ακόμα πίστη και ονειρευόμαστε κάτι σημαντικό. Αν συνεχίσουμε έτσι θεωρώ πως θα ανεβούμε βαθμολογικά», σχολίασε ο κόουτς Ιταλιάνο.

Αγωνιστικά Νέα Μοναδικοί απόντες ο εξτρέμ Σοτίλ (7/0) και ο μέσος Καστροβίλι (3/0). Επιστρέφει ο μέσος Άμραμπατ (17/0).

Ήταν καλύτερη από τη Σπέτσια στην εντός έδρας αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής και δίκαια πήρε τη νίκη με 2-0. Μπήκε πιο δυνατά στην αρχή και είδε τον Ντραγκόφσκι σε δύο περιπτώσεις να της αρνείται το γκολ αλλά στο 16’ ο Πος μέσα από την περιοχή με ένα δυνατό σουτ της έδωσε το προβάδισμα. Ο Σκορούπσκι με μία διπλή απόκρουση έπειτα την κράτησε όρθια, είχε τον έλεγχο στην επανάληψη και στο 77’ ο Ορσολίνι έφυγε ωραία στην αντεπίθεση και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ α τετ για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Έμεινε έτσι για 3η σερί αγωνιστική αήττητη, φαίνεται να βρίσκει ρυθμό και να κοιτάει δειλά προς την επτάδα. Η αλήθεια είναι πως πρόκειται για μία ομάδα που όσο περνάει ο καιρός εμφανίζεται βελτιωμένη, ο Μότα μπορεί να λάβει τα εύσημα καθώς πέρασε και μία περίοδο αμφισβήτησης. Αντιμετωπίζει μάλιστα και προβλήματα τραυματισμών όμως το τελευταίο διάστημα βγάζει και μία καλύτερη ψυχολογία μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Είναι μόλις δύο πόντους μακριά από την 7η Ουντινέζε, θεωρώ όμως πως έχει πιάσει το ταβάνι της.

«Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και με τα πόδια μας στο έδαφος. Η Φιορεντίνα είναι μία σπουδαία ομάδα που πιέζει ψηλά και δεν σε αφήνει να κάνεις το παιχνίδι σου. Πρέπει να είμαστε καλοί στις δεύτερες μπάλες και στην πίεση που εμείς ασκούμε», επισήμανε ο κόουτς Μότα.

Αγωνιστικά Νέα Νέα απώλεια ο στόπερ Σουμαορό (15/0). Παραμένουν εκτός οι φορ Αρναούτοβιτς (15/8) και Σανσόνε (10/1). ο μέσος Μεδέλ (17/0), ο στόπερ Μπονιφάτσι (7/0) και ο μπακ Ντε Σιλβέστρι (9/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Φιορεντίνα έρχεται με πολύ καλή ψυχολογία στη σημερινή αναμέτρηση, θεωρεί πως είναι κοντά σε έναν τίτλο μετά από χρόνια αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα υποτιμήσει την Κρεμονέζε. Μπορεί το πρωτάθλημα πλέον να μην αποτελεί το βασικό στόχο της αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα παρατήσει. Από την άλλη η Μπολόνια βρίσκεται σε καλή κατάσταση, πιστεύω πως θα βρει χώρους στη Φλωρεντία και μπορεί να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ. Με το αμφίσκορο.

• Η ομάδα Φιορεντίνα δεν έχει χάσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.22 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Φιορεντίνα, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Σέριε A).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.82 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A