21+

Παρί Σεν Ζερμέν - Γιουβέντους

6/9/2022 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 776
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 597 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Γιουβέντους - Παρί Σεν Ζερμέν στις 2/11/2022

• Θεατές: 47415
90+4'

90+4'

Κατοχή: Παρί Σεν Ζερμέν: 54%, Γιουβέντους: 46%.

90+4'

47415 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Weston McKennie από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Kylian Mbappe

90+2'

Ο Danilo απομακρύνει τη μπάλα

90+2'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+1'

Ο Weston McKennie από την ομάδα Γιουβέντους είναι σε θέση οφσάιντ

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90+1'

90'

Καλή ενέργεια από τον Kylian Mbappe ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90'

Ο Neymar τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ξεκινάει αντεπίθεση

89'

Ο Neymar χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

89'

Ο Neymar σουτάρει προς την εστία αλλά ο Mattia Perin μπλοκάρει

89'

Το αμυντικό λάθος του Leonardo Bonucci μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

89'

89'

Η ομάδα Γιουβέντους έχει την κατοχή της μπάλας

88'

Η ομάδα Γιουβέντους κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

88'

Ελεύθερο για την ομάδα Γιουβέντους

87'

Ο Adrien Rabiot δίνει τη θέση του στον Moise Kean

87'

Ο Marco Verratti δίνει τη θέση του στον Renato Sanches

87'

Ο Neymar επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adrien Rabiot από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Carlos Soler

86'

Κατοχή: Παρί Σεν Ζερμέν: 55%, Γιουβέντους: 45%.

85'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν έχει την κατοχή της μπάλας

85'

Η ομάδα Γιουβέντους κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

84'

Ο Lionel Messi δίνει τη θέση του στον Carlos Soler

83'

83'

Ο Danilo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

83'

82'

82'

Ο Neymar αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

82'

81'

Ο Marco Verratti σταματά επιτυχώς το σουτ

81'

Το σουτ του Manuel Locatelli μπλοκάρεται

81'

Ο Filip Kostic τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

81'

Το αμυντικό λάθος του Nordi Mukiele μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

81'

Ο Gianluigi Donnarumma από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

80'

Ο Danilo από την ομάδα Γιουβέντους απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

79'

78'

Ελεύθερο για την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν

78'

Ο Vitinha δίνει τη θέση του στον Danilo Pereira

78'

Ο Achraf Hakimi δίνει τη θέση του στον Nordi Mukiele

77'

Ο Manuel Locatelli από την ομάδα Γιουβέντους προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

77'

Ο Dusan Vlahovic από την ομάδα Γιουβέντους πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

77'

Η σέντρα από τον Adrien Rabiot από την ομάδα Γιουβέντους βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

76'

76'

76'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

76'

75'

74'

Ο Filip Kostic υποπίπτει σε χέρι

74'

Ο Juan Cuadrado δίνει τη θέση του στον Mattia De Sciglio

73'

Κίτρινη κάρτα για τον Danilo

73'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Danilo για την ομάδα Γιουβέντους. Ο Kylian Mbappe σταματάει την φάση.

72'

Ο Lionel Messi σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Mattia Perin ελέγχει την φάση

72'

71'

Ο Manuel Locatelli από την ομάδα Γιουβέντους απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

71'

70'

Ο Marco Verratti κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

70'

69'

69'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Lionel Messi για την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν. Ο Juan Cuadrado σταματάει την φάση.

68'

68'

Ο Arkadiusz Milik δίνει τη θέση του στον Manuel Locatelli

68'

Ο Lionel Messi αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

68'

67'

Ο Vitinha από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

Ο Leandro Paredes κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

66'

66'

Ο Dusan Vlahovic από την ομάδα Γιουβέντους το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Marco Verratti

65'

Ο Filip Kostic από την ομάδα Γιουβέντους είναι σε θέση οφσάιντ

65'

Ο Marco Verratti έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marco Verratti από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Adrien Rabiot

64'

64'

Ο Kylian Mbappe από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

64'

Ο Lionel Messi τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

64'

63'

63'

Ο Leandro Paredes σταματά επιτυχώς το σουτ

63'

Το σουτ του Marco Verratti μπλοκάρεται

62'

Ο Adrien Rabiot από την ομάδα Γιουβέντους το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lionel Messi

62'

Ο Vitinha κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

62'

61'

Ο Kylian Mbappe πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

61'

61'

Κατοχή: Παρί Σεν Ζερμέν: 53%, Γιουβέντους: 47%.

60'

60'

59'

Ο Adrien Rabiot αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vitinha από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Arkadiusz Milik

58'

Ο Weston McKennie κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

58'

57'

57'

57'

Ο Weston McKennie πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

56'

Ο Filip Kostic πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

56'

Ο Dusan Vlahovic κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Gianluigi Donnarumma μπλοκάρει εύκολα

56'

Ο Dusan Vlahovic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Marquinhos.

56'

Η σέντρα από τον Juan Cuadrado από την ομάδα Γιουβέντους βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

56'

55'

Ο Kylian Mbappe τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

55'

54'

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Leandro Paredes από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Neymar

54'

Ο Leandro Paredes έδωσε την ασίστ για το γκολ!

53'

Ο Filip Kostic έδωσε την ασίστ για το γκολ.

53'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Weston McKennie της ομάδας Γιουβέντους σκοράρει με κεφαλιά

53'

Η σέντρα από τον Filip Kostic από την ομάδα Γιουβέντους βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

53'

Ο Leandro Paredes από την ομάδα Γιουβέντους εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

53'

Ο Sergio Ramos από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

53'

Ο Gleison Bremer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

52'

Ο Adrien Rabiot τιμωρείται για σπρώξιμο στον Vitinha

52'

51'

51'

51'

51'

Ο Presnel Kimpembe από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

51'

Κατοχή: Παρί Σεν Ζερμέν: 57%, Γιουβέντους: 43%.

50'

49'

Ο Leonardo Bonucci απομακρύνει τη μπάλα

49'

49'

Καλή ενέργεια από τον Neymar ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

49'

Ο Nuno Mendes τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

48'

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adrien Rabiot από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Lionel Messi

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Weston McKennie από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Nuno Mendes

47'

Ο Filip Kostic σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Gianluigi Donnarumma ελέγχει την φάση

47'

Ο Nuno Mendes από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

46'

46'

Ο Fabio Miretti δίνει τη θέση του στον Weston McKennie

46'

45+3'

45+3'

45+3'

45+2'

Ο Neymar είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

45+2'

45+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Fabio Miretti

45+1'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Fabio Miretti υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Neymar

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adrien Rabiot από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Marco Verratti

44'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

44'

Η ομάδα Γιουβέντους εκδηλώνει επίθεση

43'

43'

Ο Marco Verratti από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

43'

Ο Dusan Vlahovic από την ομάδα Γιουβέντους απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

43'

Ο Lionel Messi από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

42'

Ο Leonardo Bonucci από την ομάδα Γιουβέντους απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

42'

41'

41'

41'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Presnel Kimpembe από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Dusan Vlahovic

39'

Ο Achraf Hakimi από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν είναι σε θέση οφσάιντ

39'

38'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

37'

36'

36'

Ο Mattia Perin κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

36'

36'

36'

36'

Ο Filip Kostic από την ομάδα Γιουβέντους απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

35'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν εκδηλώνει επίθεση

35'

35'

Ο Vitinha από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

35'

34'

Ο Achraf Hakimi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

34'

33'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

33'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fabio Miretti από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Marco Verratti

32'

32'

Ο Gleison Bremer από την ομάδα Γιουβέντους πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

32'

Ο Gleison Bremer κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Sergio Ramos.

32'

31'

Κατοχή: Παρί Σεν Ζερμέν: 58%, Γιουβέντους: 42%.

31'

Ο Nuno Mendes από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Juan Cuadrado

31'

30'

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Neymar από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Dusan Vlahovic

28'

27'

27'

Η σέντρα από τον Neymar από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

26'

Κατοχή: Παρί Σεν Ζερμέν: 59%, Γιουβέντους: 41%.

25'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Sergio Ramos για αντιαθλητικό χτύπημα

25'

Κίτρινη κάρτα για τον Gleison Bremer

24'

Το παιχνίδι σταμάτησε. Οι παίκτες σπρώχνουν και φωνάζουν ο ένας στον άλλο, ο διαιτητής πρέπει να αναλάβει δράση.

24'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Gleison Bremer ανέτρεψε τον Kylian Mbappe από πίσω και δόθηκε φάουλ

24'

23'

Ο Kylian Mbappe έδωσε την ασίστ για το γκολ!

22'

Ο Achraf Hakimi έδωσε την ασίστ για το γκολ.

22'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kylian Mbappe σκοράρει με το δεξί πόδι!

22'

Ο Achraf Hakimi τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

22'

22'

21'

Ο Arkadiusz Milik από την ομάδα Γιουβέντους είναι σε θέση οφσάιντ

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Neymar από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Leandro Paredes

20'

20'

20'

20'

Ο Filip Kostic από την ομάδα Γιουβέντους είχε προσπάθεια εκτός στόχου

20'

Ο Dusan Vlahovic πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

19'

Ο Arkadiusz Milik κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Gianluigi Donnarumma μπλοκάρει εύκολα

19'

Ο Arkadiusz Milik κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Sergio Ramos.

19'

18'

17'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

16'

16'

Κατοχή: Παρί Σεν Ζερμέν: 62%, Γιουβέντους: 38%.

15'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vitinha από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Filip Kostic

15'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Leandro Paredes από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Kylian Mbappe

14'

13'

13'

Ο Nuno Mendes τιμωρείται για σπρώξιμο στον Adrien Rabiot

12'

12'

11'

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gleison Bremer από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Neymar

11'

10'

Κατοχή: Παρί Σεν Ζερμέν: 76%, Γιουβέντους: 24%.

10'

Ο Dusan Vlahovic από την ομάδα Γιουβέντους είναι σε θέση οφσάιντ

9'

Ο Marco Verratti τιμωρείται για σπρώξιμο στον Arkadiusz Milik

9'

9'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο Kylian Mbappe από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Σπατάλησε την ευκαιρία.

9'

Ο Marquinhos τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

9'

8'

Ο Leonardo Bonucci τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kylian Mbappe

7'

6'

Κατοχή: Παρί Σεν Ζερμέν: 84%, Γιουβέντους: 16%.

5'

5'

Ο Neymar έδωσε την ασίστ για το γκολ.

5'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kylian Mbappe με δεξί βολέ στέλνει την μπάλα στο βάθος των διχτύων. Υπέροχο τελείωμα!

5'

5'

5'

4'

4'

3'

Ο Gianluigi Donnarumma κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

3'

Η ομάδα Γιουβέντους έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

3'

3'

3'

2'

2'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dusan Vlahovic από την ομάδα Γιουβέντους ανατρέπει τον Presnel Kimpembe

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Γιουβέντους είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Parc des Princes, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ομάδα άλλου επιπέδου η Παρί Σεν Ζερμέν

Η Παρί Σεν Ζερμέν φιλοξενεί τη Γιουβέντους για την 1η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προκρίθηκαν απευθείας στη φάση των ομίλων ως πρωταθλητές Γαλλίας, ενώ και οι φιλοξενούμενοι πήραν το εισιτήριο τερματίζοντας τέταρτοι στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Για ακόμα μία χρονιά δεν χρειάστηκε να ανταποκριθεί σε διαδικασία προκριματικών αγώνων, από τη στιγμή που στέφθηκε πρωταθλήτρια Γαλλίας κι εξασφάλισε απευθείας εισιτήριο για τη συμμετοχή της στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, δίχως βέβαια αυτό να της αρκεί σε καμία περίπτωση. Ο στόχος τα τελευταία χρόνια δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου κι έφτασε πολύ κοντά μόνο το 2020, όταν έχασε στον τελικό από την Μπάγερν Μονάχου. Πέρσι απογοήτευσε μένοντας εκτός συνέχειας στα προημιτελικά από τη Ρεάλ Μαδρίτης και μάλιστα με τρόπο ο οποίος της κόστισε, καθώς έπεσε «θύμα» μίας τεράστιας ανατροπής της «Βασίλισσας» στα προημιτελικά της διοργάνωσης κι ενώ έμοιαζε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση. Πλέον έχει μπει σε νέα εποχή κι ευελπιστεί ότι τα αποτελέσματα θα είναι σαφώς καλύτερα.

Η Παρί Σεν Ζερμέν όσο κι αν δεν θέλει να έχει την «ταμπέλα» του φαβορί, τόσο δεν μπορεί και να την αποφύγει, διαθέτοντας πολλούς σούπερ σταρ στο εσωτερικό της και πραγματοποιώντας διαρκώς κινήσεις οι οποίες την κάνουν ακόμα πιο ισχυρή. Όσον αφορά τις εγχώριες διοργανώσεις έχει ξεκινήσει αρκετά καλά κατακτώντας ήδη το Σούπερ Καπ Γαλλίας και παραμένοντας αήττητη στη Λιγκ 1, συγκατοικώντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τη Μαρσέιγ. Στο τελευταίο της παιχνίδι για το πρωτάθλημα κέρδισε με άνεση εκτός έδρας τη Ναντ.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Κριστόφ Γκαλτιέ υπογράμμισε: «Το Τσάμπιονς Λιγκ είναι μία διοργάνωση την οποία αγαπούν οι παίκτες. Την παρακολουθεί πολύς κόσμος και το τρόπαιο είναι σπουδαίο. Υπάρχει η επιθυμία να ξεκινήσουμε τη διοργάνωση με μία υπέροχη εμφάνιση. Η Γιουβέντους είναι μία ομάδα με πολλούς παίκτες υψηλού επιπέδου, μεγάλη εμπειρία και με προπονητή που ξέρει τη διοργάνωση. Είναι αήττητη, έχει δεχθεί μόνο δύο γκολ και είναι πάντα δύσκολο να τη νικήσεις. Έχουμε τη φιλοδοξία να κερδίσουμε το τουρνουά αλλά δεν είμαστε το φαβορί».

Αγωνιστικά Νέα: Χτύπησε στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος ο μέσος Βιτίνια και ίσως προφυλαχθεί. Κανονικά παρών ο νεοφερμένος μέσος Φαμπιάν Ρουίθ. Πάει στη Γαλατάσαραϊ ο επιθετικός Ικάρντι ο οποίος δεν υπολογιζόταν.

Αποτελεί δίχως αμφιβολία μία από τις παραδοσιακές δυνάμεις του Τσάμπιονς Λιγκ, έστω κι αν το έχει κατακτήσει μόλις μία φορά το μακρινό 1996. Ωστόσο κάθε χρόνο κι ανεξάρτητα από τις συνθήκες που επικρατούν ξεκινάει με στόχο να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται. Το ίδιο ισχύει και για φέτος, μετά την περσινή της παταγώδη αποτυχία. Ο λόγος που η περσινή της παρουσία χαρακτηρίστηκε δικαίως αποτυχημένη, δεν ήταν το γεγονός ότι σταμάτησε η πορεία της στη φάση των «16», αλλά ότι αυτό συνέβη μένοντας εκτός συνέχειας από τη Βιγιαρεάλ και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, καθώς ηττήθηκε 3-0 στην έδρα της και είδε το ταξίδι της να τελειώνει άδοξα κι απογοητευτικά. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ότι ανήκει μεταξύ των φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, όμως είναι το δεύτερο φαβορί πίσω από την προσεχή αντίπαλο Παρί Σεν Ζερμέν για την πρόκριση από το γκρουπ.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι η Γιουβέντους αφήνει σε δεύτερη μοίρα τις εγχώριες διοργανώσεις. Το πιο σημαντικό για εκείνη θα είναι να επανακτήσει τα σκήπτρα στην Ιταλία, εκεί όπου την τελευταία διετία έχει μείνει μακριά από τους τίτλους και είναι κάτι που αναμφίβολα της έχει κοστίσει στο πρεστίζ της κι έχει δημιουργήσει γκρίνια στις τάξεις των οπαδών. Στο τελευταίο της παιχνίδι για τη Σέριε Α έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τη Φιορεντίνα. Παραμένει αήττητη μετά από πέντε αγώνες όμως οι τρεις ισοπαλίες και οι δύο νίκες τη φέρνουν μόλις στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

«Θα χρειαστούμε δέκα πόντους για να προκριθούμε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κατά την άποψή μου η Παρί είναι το μεγαλύτερο φαβορί της διοργάνωσης τη φετινή σεζόν. Θα είναι ένα καλό παιχνίδι και θα πρέπει να είμαστε τεχνικά στην καλύτερή μας κατάσταση για να αντιμετωπίσουμε αυτήν την αντίπαλο. Θα ήταν χαζό να ρισκάρουμε με βάση την κατάσταση του Ντι Μαρία διότι την Κυριακή προπονήθηκε σε καλό ρυθμό αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμος και θα ήταν μία ανόητη κίνηση» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν μπορούν να προσφέρουν ο γκολκίπερ Σέζνι, ο μέσος Πογκμπά -θα μείνει για περίπου δύο μήνες εκτός- όπως και ο εξτρέμ Κιέζα. Θα απουσίασε και ο Ντι Μαρία ο οποίος δεν θα γυρίσει στην έδρα της πρώην ομάδας του. Εκτός λίστας ο επιθετικός Κάιο Ζόρζε. Παρών ο χαφ Ραμπιό.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Πολύ σημαντική είναι η ποιοτική διαφορά ανάμεσα στην Παρί Σεν Ζερμέν και τη Γιουβέντους τη δεδομένη χρονική στιγμή. Ως ονόματα φυσικά οι «μπιανκονέρι» διαθέτουν αρκετά μεγαλύτερη ιστορία και το ειδικό «βάρος» τους δεν συγκρίνεται μ’ εκείνο των πρωταθλητών Γαλλίας. Αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν και στο παρόν η ομάδα του κόουτς Γκαλτιέ και των πολλών αστεριών είναι εκείνη η οποία έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Καμία αξία στον «άσο» αλλά και καμία εμπιστοσύνη στη Γιούβε για τον κοντράρουμε. Περιμένουμε αρκετό θέαμα και θα πάμε στα 4-6 γκολ.

• Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.28 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 1.67 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες της ομάδας Παρί Σεν Ζερμέν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.44 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Γιουβέντους, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.72 στον ΟΠΑΠ

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ