Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+4'

Η ομάδα Άγιαξ εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gianluca Gaetano από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Chico Conceicao

90+3'

Το σουτ του Daley Blind μπλοκάρεται

90+3'

Φράγμα από τον Giovanni Di Lorenzo, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Lucas Ocampos. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

90+2'

Κίτρινη κάρτα για τον Matteo Politano

90+2'

Ο Matteo Politano υποπίπτει σε χέρι

90+1'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

Ο Mathias Olivera κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Calvin Bassey.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Αφού έβγαλε τη φανέλα, ο διαιτητής αναγκάζει να δείξει κίτρινη κάρτα στον Victor Osimhen

90'

Κατοχή: Νάπολι: 45%, Άγιαξ: 55%.

90'

Ο Daley Blind έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

89'

ΓΚΟΛ! Εύκολο τελείωμα από τον Victor Osimhen της ομάδας Νάπολι ο οποίος «τσίμπησε» την μπάλα στην κενή εστία με το αριστερό πόδι!

89'

Το αμυντικό λάθος του Daley Blind μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Νάπολι

89'

Ο Piotr Zielinski δίνει τη θέση του στον Gianluca Gaetano

88'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

88'

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

87'

Ο Juan Jesus έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

87'

Φράγμα από τον Juan Jesus, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Chico Conceicao. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

87'

Ο Chico Conceicao κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

87'

Ο Brian Brobbey τιμωρείται για σπρώξιμο στον Giovanni Di Lorenzo

86'

Η σέντρα από τον Florian Grillitsch από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

86'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

85'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

85'

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Άγιαξ

84'

Ο Victor Osimhen χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

84'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

84'

Η σέντρα από τον Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

84'

Ο Steven Berghuis δίνει τη θέση του στον Chico Conceicao

84'

Ο Steven Bergwijn δίνει τη θέση του στον Lucas Ocampos

83'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Steven Bergwijn της ομάδας Άγιαξ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Alex Meret λίγο έλειψε να αποκρούσει.

81'

ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Juan Jesus τράβηξε τον Brian Brobbey από τη φανέλα και ο διαιτητής έδειξε άσπρη βούλα!

81'

Η ομάδα Άγιαξ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

81'

80'

Ο Brian Brobbey κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Min-Jae Kim.

80'

79'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι είναι σε θέση οφσάιντ

79'

79'

78'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

78'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

78'

Ο Daley Blind σταματά επιτυχώς το σουτ

78'

Το σουτ του Matteo Politano μπλοκάρεται

78'

Η ομάδα Νάπολι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

77'

Ο Khvicha Kvaratskhelia από την ομάδα Νάπολι είναι υποψήφιος για παίκτης του παιχνιδιού μετά την σπουδαία σημερινή του εμφάνιση

77'

Ο Khvicha Kvaratskhelia δίνει τη θέση του στον Eljif Elmas

77'

Ο Hirving Lozano δίνει τη θέση του στον Matteo Politano

76'

Ο Steven Bergwijn έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

76'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Steven Bergwijn ανέτρεψε τον Hirving Lozano από πίσω και δόθηκε φάουλ

76'

Η ομάδα Νάπολι ξεκινάει αντεπίθεση

76'

Ο Stanislav Lobotka από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

76'

Ο Youri Baas από την ομάδα Άγιαξ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

76'

Ο Steven Bergwijn τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

76'

75'

Κατοχή: Νάπολι: 46%, Άγιαξ: 54%.

75'

Ο Remko Pasveer κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

75'

Καλή ενέργεια από τον Hirving Lozano ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

75'

Ο Victor Osimhen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

74'

Ο Victor Osimhen κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Daley Blind.

74'

Ο Alex Meret από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

74'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

73'

Ο Khvicha Kvaratskhelia απομακρύνει τη μπάλα

73'

73'

Ο Youri Baas από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

73'

Ο Jurrien Timber από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

72'

72'

71'

Ο Jurrien Timber είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

71'

70'

Ο Edson Alvarez από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

70'

69'

Η ομάδα Άγιαξ έχει την κατοχή της μπάλας

68'

67'

67'

67'

66'

Ο Calvin Bassey έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

66'

Ο Calvin Bassey από την ομάδα Άγιαξ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mathias Olivera

66'

65'

65'

65'

64'

Ο Jorge Sanchez δίνει τη θέση του στον Youri Baas

64'

Ο Mohammed Kudus δίνει τη θέση του στον Brian Brobbey

64'

Ο Kenneth Taylor είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Florian Grillitsch

64'

62'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Khvicha Kvaratskhelia της ομάδας Νάπολι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Remko Pasveer λίγο έλειψε να αποκρούσει.

61'

Κίτρινη κάρτα για τον Jurrien Timber

60'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Jurrien Timber κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Jurrien Timber αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

60'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Νάπολι!

60'

60'

Ο Kenneth Taylor είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

59'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

59'

Το σουτ του Tanguy Ndombele μπλοκάρεται

59'

59'

58'

58'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Edson Alvarez από την ομάδα Άγιαξ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

58'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

57'

Ο Mathias Olivera από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

Ο Calvin Bassey κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Hirving Lozano.

57'

57'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

57'

57'

Ο Victor Osimhen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

56'

56'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

55'

Ο Stanislav Lobotka κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

55'

55'

54'

53'

53'

Ο Tanguy Ndombele αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

53'

Το αμυντικό λάθος του Steven Berghuis μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

53'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

52'

Ο Edson Alvarez κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Edson Alvarez από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Stanislav Lobotka

52'

Ο Edson Alvarez κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Victor Osimhen.

52'

52'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

51'

Ο Jorge Sanchez από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

51'

50'

Κατοχή: Νάπολι: 43%, Άγιαξ: 57%.

49'

Ο Giacomo Raspadori δίνει τη θέση του στον Victor Osimhen

49'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Tanguy Ndombele

49'

Με αυτό το γκολ, η ομάδα Άγιαξ μείωσε τη διαφορά. Είναι ικανοί να πάρουν κάτι από το παιχνίδι;

49'

Ο Steven Bergwijn έδωσε την ασίστ για το γκολ!

49'

Ο Calvin Bassey έδωσε την ασίστ για το γκολ.

49'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Davy Klaassen της ομάδας Άγιαξ σκοράρει με κεφαλιά

49'

Η σέντρα από τον Calvin Bassey από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

49'

48'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa σταματά επιτυχώς το σουτ

48'

Το σουτ του Steven Bergwijn μπλοκάρεται

47'

Ο Juan Jesus από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

47'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

47'

46'

46'

45+3'

Η ομάδα Νάπολι παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+3'

45+3'

Κατοχή: Νάπολι: 47%, Άγιαξ: 53%.

45+2'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

45+2'

Ο Jorge Sanchez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45+2'

45+2'

Η ομάδα Νάπολι έχει την κατοχή της μπάλας

45+1'

Ο Hirving Lozano τιμωρείται για σπρώξιμο στον Calvin Bassey

45+1'

Ο Calvin Bassey κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

44'

43'

42'

Ο Steven Bergwijn από την ομάδα Άγιαξ είναι σε θέση οφσάιντ

42'

Το σουτ του Steven Berghuis μπλοκάρεται

42'

Ο Juan Jesus σταματά επιτυχώς το σουτ

42'

Το σουτ του Mohammed Kudus μπλοκάρεται

42'

42'

Η ομάδα Άγιαξ ξεκινάει αντεπίθεση

41'

41'

Ο Calvin Bassey από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

41'

Ο Daley Blind τιμωρείται για σπρώξιμο στον Hirving Lozano

40'

40'

40'

Κατοχή: Νάπολι: 41%, Άγιαξ: 59%.

39'

38'

38'

Ο Khvicha Kvaratskhelia κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

38'

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Juan Jesus από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Mohammed Kudus

36'

Ο Jurrien Timber τιμωρείται για σπρώξιμο στον Piotr Zielinski

36'

36'

35'

35'

Κατοχή: Νάπολι: 39%, Άγιαξ: 61%.

35'

Ο Remko Pasveer από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

34'

34'

Ο Edson Alvarez απομακρύνει τη μπάλα

34'

33'

Ο Jorge Sanchez έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

33'

Ο Jorge Sanchez από την ομάδα Άγιαξ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Khvicha Kvaratskhelia

33'

33'

32'

31'

31'

Ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ είναι σε θέση οφσάιντ

31'

30'

30'

Ο Hirving Lozano είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

30'

30'

Κατοχή: Νάπολι: 36%, Άγιαξ: 64%.

29'

Ο Calvin Bassey από την ομάδα Άγιαξ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Hirving Lozano

29'

28'

Ο Kenneth Taylor από την ομάδα Άγιαξ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

28'

28'

27'

Κίτρινη κάρτα για τον Kenneth Taylor

27'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Kenneth Taylor υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Stanislav Lobotka

27'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Davy Klaassen

26'

26'

Ο Mathias Olivera κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

26'

Ο Edson Alvarez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Calvin Bassey από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Stanislav Lobotka

25'

Ο Min-Jae Kim κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

25'

25'

25'

Κατοχή: Νάπολι: 37%, Άγιαξ: 63%.

24'

24'

Ο Min-Jae Kim από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

24'

Ο Steven Bergwijn από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

23'

23'

23'

Το αμυντικό λάθος του Min-Jae Kim μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

23'

23'

23'

Η σέντρα από τον Daley Blind από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

22'

22'

22'

22'

Ο Stanislav Lobotka απομακρύνει τη μπάλα

22'

21'

21'

Ο Min-Jae Kim απομακρύνει τη μπάλα

21'

20'

20'

Φράγμα από τον Giovanni Di Lorenzo, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Calvin Bassey. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

20'

Κατοχή: Νάπολι: 38%, Άγιαξ: 62%.

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Calvin Bassey

19'

18'

17'

Ένα γκολ από υπέροχη ομαδική προσπάθεια!

16'

Ο Piotr Zielinski έδωσε την ασίστ για το γκολ!

16'

Ο Khvicha Kvaratskhelia έδωσε την ασίστ για το γκολ.

16'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Giacomo Raspadori σκοράρει με το αριστερό πόδι!

16'

Ο Khvicha Kvaratskhelia τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

16'

16'

15'

15'

Κατοχή: Νάπολι: 34%, Άγιαξ: 66%.

15'

15'

14'

Ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

14'

Ο Jurrien Timber σταματά επιτυχώς το σουτ

14'

Το σουτ του Piotr Zielinski μπλοκάρεται

14'

14'

13'

Ο Mohammed Kudus χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

13'

Ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

13'

13'

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Kenneth Taylor

13'

12'

12'

11'

10'

10'

10'

10'

10'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

9'

Καλή ενέργεια από τον Steven Bergwijn ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

9'

9'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

8'

8'

8'

7'

7'

7'

6'

Ο Jorge Sanchez απομακρύνει τη μπάλα

6'

6'

5'

Κατοχή: Νάπολι: 64%, Άγιαξ: 36%.

4'

Ο Hirving Lozano έδωσε την ασίστ για το γκολ!

4'

Ο Piotr Zielinski έδωσε την ασίστ για το γκολ.

4'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Hirving Lozano της ομάδας Νάπολι σκοράρει με κεφαλιά

4'

Ο Piotr Zielinski τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

4'

Η σέντρα από τον Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

4'

3'

3'

Ο Min-Jae Kim κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mohammed Kudus.

3'

2'

2'

Ο Mathias Olivera κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Edson Alvarez.

1'

1'

1'

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Νάπολι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Diego Armando Maradona, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Χωρίς... φρένα οι «παρτενοπέι»

Η Νάπολι φιλοξενεί τον Άγιαξ στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν θριαμβευτικά του Αίαντα στο Άμστερνταμ την προηγούμενη αγωνιστική.

Έστησε ένα άνευ προηγουμένου... πάρτι στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» συντρίβοντας με 6-1 τον Άγιαξ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9' όμως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Αρχικά ο Ρασπαντόρι με ωραία κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 18' και στο 33' ο Ντι Λορέντζο με τον ίδιο τρόπο έκανε την ανατροπή. Σε μία αντεπίθεση στο 45' ο Ζιελίνσκι έκανε το 3-1 και στην επανάληψη οι «παρτενοπέι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ρασπαντόρι πέτυχε και τέταρτο τέρμα για να έρθει ο Κβαρατσκέλια στο 63' να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σιμεόνε στο 81', γράφοντας το τελικό 6-1.

Η Νάπολι έκανε έτσι το 3Χ3 στον όμιλο και είναι «αγκαλιά» με την πρόκριση, ενώ διαθέτει και την καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης με 13 γκολ μέχρι στιγμής. Την ίδια στιγμή παραμένει στην κορυφή της Σέριε Α, αφού νίκησε 4-1 την Κρεμονέζε εκτός έδρας εσχάτως, φτάνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία της τις 8 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

«Το ματς του Άμσντερνταμ αποτελεί παράδειγμα διαχείρισης όταν τα πράγματα ξεκινούν στραβά, αλλά ανήκει στο παρελθόν. Πρέπει να αντιμετωπίσουμε τον Άγιαξ με σεβασμό και σοβαρότητα αν θέλουμε να δώσουμε συνέχεια σε ό,τι έχουμε χτίσει» δήλωσε ο προπονητής των «παρτενοπέι», Λουτσιάνο Σπαλέτι.

Αγωνιστικά νέα: Νοκ άουτ τέθηκε ο στόπερ Ρχαμάνι. Αμφίβολος ο επιθετικός Οσιμέν που επιστρέφει από τραυματισμό. Έζησε βραδιά ντροπής στο Άμστερνταμ, καθώς ηττήθηκε με 6-1 από την Νάπολι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα λίγο τυχερό γκολ του Κούντους στο 9' όμως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους, που πέτυχαν τρία γκολ πριν λήξει το πρώτο μέρος (18', 33', 45') και άλλα δύο στο δεύτερο (63', 81') ενώ είχαν και δύο δοκάρια για να δώσουν ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ, την ώρα που ο Αίαντας παρέπαιε και απλά περίμενες να τελειώσει το... μαρτύριο.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα του Άγιαξ συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις και τον έβαλε σε «μπελάδες» αφού δυσκόλεψε την υπόθεση πρόκριση στη φάση των «16». Ταυτόχρονα ήταν και η πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορία του πληγώνοντας το πρεστίζ της ομάδας. Το Σάββατο (8/10) πάντως επέστρεψε στις επιτυχίες σε επίπεδο Ερεντιβίζιε, αφού επικράτησε 4-2 της Φόλενταμ εκτός έδρας.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο Τάντιτς, που αποβλήθηκε στο εντός έδρας με την Νάπολι. Νέο πρόβλημα με τον τραυματισμό του αμυντικού Ρένσχ. Παραμένει εκτός ο αμυντικός Καπλάν.

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Νάπολι συνεχίζει ακάθεκτη την τρελή πορεία που πραγματοποιεί φέτος, σαρώνοντας όποιον βρεθεί απέναντί της και έχει την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση την φάση των «16» κόντρα στον Άγιαξ. Οι Ολλανδοί πάντως, που το Σάββατο έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων παιχνιδιών χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, θα θέλουν εκδίκηση για την εξάρα στο Άμστερνταμ και θα μπουν με το «μαχαίρι στα δόντια». Δύσκολο ματς καθώς ο Άγιαξ μπορεί να φανεί πολύ ανταγωνιστικός και δεν πρέπει να ξεγελά η συντριβή της περασμένης εβδομάδα. Η Νάπολι έχει τον πρώτο λόγο, αλλά ο άσος είναι πολύ χαμηλά για να ασχοληθούμε. Οι επιθέσεις και των δύο σκοράρουν κατά ριπάς πάντως και αυτό δεν θα αλλάξει ούτε σήμερα οπότε το να σημειωθούν 4-6 γκολ μοιάζει καλή περίπτωση.

• Η ομάδα Νάπολι νίκησε στους τελευταίους 8 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.54 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 αγώνες της ομάδας Νάπολι, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.38 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες της ομάδας Άγιαξ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ