4/10/2022 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 709
1 - 6
Τελείωσε
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 576 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Νάπολι - Άγιαξ στις 12/10/2022

• Θεατές: 52896
90+2'

90+2'

Κατοχή: Άγιαξ: 47%, Νάπολι: 53%.

90+2'

52896 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+2'

Κίτρινη κάρτα για τον Mohammed Kudus

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Tanguy Ndombele

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Andre-Frank Zambo Anguissa

90+1'

Ο Alessandro Zanoli κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Brian Brobbey.

90+1'

Ελεύθερο για την ομάδα Άγιαξ

90+1'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Giovanni Simeone από την ομάδα Νάπολι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90'

Ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90'

Ο Tanguy Ndombele από την ομάδα Νάπολι βλέπει την προσπάθεια του να χτυπάει στο δοκάρι μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα.

89'

Η σέντρα από τον Alessandro Zanoli από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

89'

Η ομάδα Νάπολι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

89'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Florian Grillitsch

88'

Ο Daley Blind σταματά επιτυχώς το σουτ

88'

Το σουτ του Hirving Lozano μπλοκάρεται

88'

Ο Giovanni Simeone τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

86'

Ο Mathias Olivera κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mohammed Kudus.

86'

86'

Ο Eljif Elmas από την ομάδα Νάπολι στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

85'

Ο Calvin Bassey από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

85'

Κατοχή: Άγιαξ: 49%, Νάπολι: 51%.

85'

84'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

84'

Ο Devyne Rensch δίνει τη θέση του στον Youri Baas

84'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

84'

Ο Giovanni Di Lorenzo δίνει τη θέση του στον Alessandro Zanoli

83'

Ελεύθερο για την ομάδα Νάπολι

82'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

82'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

82'

Ο Gianluca Gaetano έδωσε την ασίστ για το γκολ!

81'

Ο Tanguy Ndombele έδωσε την ασίστ για το γκολ.

81'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Giovanni Simeone σκοράρει με το δεξί πόδι!

81'

81'

81'

Κατοχή: Άγιαξ: 50%, Νάπολι: 50%.

80'

80'

Ο Jurrien Timber δίνει τη θέση του στον Florian Grillitsch

80'

Ο Stanislav Lobotka δίνει τη θέση του στον Gianluca Gaetano

79'

Ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

79'

Η ομάδα Νάπολι ξεκινάει αντεπίθεση

78'

Καλή ενέργεια από τον Giovanni Di Lorenzo ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

78'

Ο Hirving Lozano τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

78'

76'

Ο Tanguy Ndombele κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Edson Alvarez.

75'

75'

Ο Eljif Elmas επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

75'

Κατοχή: Άγιαξ: 51%, Νάπολι: 49%.

73'
Κόκκινη κάρτα

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο Dusan Tadic βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται

73'

Ο Dusan Tadic από την ομάδα Άγιαξ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Eljif Elmas

73'

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Devyne Rensch από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Mathias Olivera

72'

Ο Mohammed Kudus τιμωρείται για σπρώξιμο στον Stanislav Lobotka

72'

72'

Ο Kenneth Taylor δίνει τη θέση του στον Davy Klaassen

72'

Ο Steven Berghuis δίνει τη θέση του στον Brian Brobbey

71'

Ο Steven Berghuis αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

70'

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

70'

Καλή ενέργεια από τον Giovanni Simeone ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

70'

Η σέντρα από τον Eljif Elmas από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

69'

Ο Giovanni Simeone κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

69'

Ο Eljif Elmas τιμωρείται για σπρώξιμο στον Calvin Bassey

69'

Ο Remko Pasveer κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

69'

Ο Amir Rrahmani σουτάρει προς την εστία αλλά ο Remko Pasveer μπλοκάρει

69'

Ο Eljif Elmas από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

68'

Ο Calvin Bassey σταματά επιτυχώς το σουτ

68'

Το σουτ του Andre-Frank Zambo Anguissa μπλοκάρεται

67'

Ο Steven Bergwijn από την ομάδα Άγιαξ είναι σε θέση οφσάιντ

67'

67'

Ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

67'

Η ομάδα Άγιαξ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

66'

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Edson Alvarez από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Mathias Olivera

65'

Ο Mathias Olivera κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Dusan Tadic.

65'

64'

Ο Khvicha Kvaratskhelia δίνει τη θέση του στον Eljif Elmas

64'

Ο Giacomo Raspadori δίνει τη θέση του στον Giovanni Simeone

63'

Ο Khvicha Kvaratskhelia έδωσε την ασίστ για το γκολ!

63'

Ο Giacomo Raspadori έδωσε την ασίστ για το γκολ.

63'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Khvicha Kvaratskhelia σκοράρει με το δεξί πόδι!

63'

63'

Ο Hirving Lozano κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

62'

Ο Alex Meret κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

62'

Ο Mohammed Kudus κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Andre-Frank Zambo Anguissa.

61'

Ο Amir Rrahmani από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

60'

Ο Dusan Tadic από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

60'

Ο Edson Alvarez της ομάδας Άγιαξ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

60'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

60'

60'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

60'

59'

Ο Mathias Olivera από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

59'

Ο Min-Jae Kim κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mohammed Kudus.

59'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

58'

57'

Ο Khvicha Kvaratskhelia είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

57'

57'

56'

Η ομάδα Άγιαξ εκδηλώνει επίθεση

56'

Κατοχή: Άγιαξ: 48%, Νάπολι: 52%.

55'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kenneth Taylor από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Andre-Frank Zambo Anguissa

54'

54'

Ο Kenneth Taylor από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

54'

Ο Min-Jae Kim από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

53'

Ο Kenneth Taylor κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

52'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dusan Tadic από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Andre-Frank Zambo Anguissa

51'

51'

50'

50'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

48'

Ο Tanguy Ndombele κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Kenneth Taylor.

47'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa έδωσε την ασίστ για το γκολ.

47'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Giacomo Raspadori σκοράρει με το αριστερό πόδι!

47'

47'

Ο Remko Pasveer έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

46'

46'

Ο Piotr Zielinski δίνει τη θέση του στον Tanguy Ndombele

46'

45+2'

45+2'

Κατοχή: Άγιαξ: 46%, Νάπολι: 54%.

45+2'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

Ο Giacomo Raspadori έδωσε την ασίστ για το γκολ!

45'

45'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Piotr Zielinski σκοράρει με το αριστερό πόδι!

45'

45'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Edson Alvarez.

45'

45'

45'

Ο Steven Berghuis κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45'

Η σέντρα από τον Dusan Tadic από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

45'

Ο Khvicha Kvaratskhelia από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

44'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

43'

Ο Steven Bergwijn από την ομάδα Άγιαξ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Stanislav Lobotka

42'

Ο Giacomo Raspadori κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

42'

42'

42'

Ο Khvicha Kvaratskhelia κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

41'

Ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ είναι σε θέση οφσάιντ

41'

41'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

41'

40'

Καλή ενέργεια από τον Piotr Zielinski ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

40'

Η σέντρα από τον Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

40'

40'

39'

38'

Κίτρινη κάρτα για τον Dusan Tadic

37'

Ο Mathias Olivera είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

37'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Dusan Tadic υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Mathias Olivera

37'

36'

Κατοχή: Άγιαξ: 43%, Νάπολι: 57%.

36'

Η ομάδα Άγιαξ έχει την κατοχή της μπάλας

35'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Steven Bergwijn από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Giovanni Di Lorenzo

34'

Ο Piotr Zielinski έδωσε την ασίστ για το γκολ!

33'

Ο Khvicha Kvaratskhelia έδωσε την ασίστ για το γκολ.

33'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Giovanni Di Lorenzo της ομάδας Νάπολι σκοράρει με κεφαλιά

33'

Η σέντρα από τον Khvicha Kvaratskhelia από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

33'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

33'

Ο Calvin Bassey απομακρύνει τη μπάλα

33'

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

33'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

33'

Ο Jurrien Timber απομακρύνει τη μπάλα

32'

Ο Khvicha Kvaratskhelia πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

32'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

32'

31'

30'

Κίτρινη κάρτα για τον Jurrien Timber

30'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Jurrien Timber ανέτρεψε τον Piotr Zielinski από πίσω και δόθηκε φάουλ

30'

29'

27'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Luciano Spalletti, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

27'

Ο Giacomo Raspadori από την ομάδα Νάπολι είναι σε θέση οφσάιντ

27'

Ο Jurrien Timber από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

27'

Καλή ενέργεια από τον Khvicha Kvaratskhelia ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

27'

Το αμυντικό λάθος του Devyne Rensch μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

27'

Ο Devyne Rensch από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

26'

Ο Khvicha Kvaratskhelia σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Remko Pasveer ελέγχει την φάση

26'

Κατοχή: Άγιαξ: 45%, Νάπολι: 55%.

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jurrien Timber από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Giacomo Raspadori

24'

24'

23'

23'

22'

21'

Κίτρινη κάρτα για τον Giacomo Raspadori

21'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Giacomo Raspadori υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Calvin Bassey

21'

Ο Alex Meret από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

20'

20'

Ο Mohammed Kudus τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alex Meret

20'

Ο Amir Rrahmani σταματά επιτυχώς το σουτ

20'

Το σουτ του Steven Bergwijn μπλοκάρεται

20'

Το αμυντικό λάθος του Mathias Olivera μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

19'

Ο Kenneth Taylor σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Alex Meret ελέγχει την φάση

19'

19'
Σε εξέλιξη

19'

18'

Ο Mathias Olivera έδωσε την ασίστ για το γκολ.

18'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Giacomo Raspadori της ομάδας Νάπολι σκοράρει με κεφαλιά

18'

Ο Mathias Olivera τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

17'

Ο Amir Rrahmani κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mohammed Kudus.

17'

17'

17'

Ο Khvicha Kvaratskhelia από την ομάδα Νάπολι στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

17'

Το αμυντικό λάθος του Jurrien Timber μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

16'

16'

15'

14'

14'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mathias Olivera από την ομάδα Νάπολι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

14'

Η σέντρα από τον Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

14'

Ο Steven Berghuis τιμωρείται για σπρώξιμο στον Stanislav Lobotka

13'

13'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

13'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Daley Blind υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Hirving Lozano

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Edson Alvarez από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Piotr Zielinski

12'

Ο Dusan Tadic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mathias Olivera.

11'

10'

Κατοχή: Άγιαξ: 58%, Νάπολι: 42%.

9'

Ο Kenneth Taylor έδωσε την ασίστ για το γκολ.

9'

ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ- Ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Ένα εύκολο τελειώμα για τον Mohammed Kudus

9'

Το σουτ του Kenneth Taylor μπλοκάρεται

9'

8'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Olivera από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Steven Berghuis

8'

7'

7'

7'

6'

Κατοχή: Άγιαξ: 52%, Νάπολι: 48%.

6'

6'

Ο Daley Blind κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

6'

5'

Ο Edson Alvarez αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

5'

5'

Ο Devyne Rensch κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

4'

Ο Mohammed Kudus κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

3'

3'

3'

Ο Giacomo Raspadori από την ομάδα Νάπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

3'

Ο Stanislav Lobotka κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

3'

Ο Giovanni Di Lorenzo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

3'

2'

1'

1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Daley Blind από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Hirving Lozano

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Νάπολι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το Johan Cruijff ArenA, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

«Παραπατά» ο Αίαντας, σε φόρμα οι αήττητοι «παρτενοπέι»

O Άγιαξ υποδέχεται την Νάπολι στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Την εκτός έδρας ήττα από την Λίβερπουλ υπέστησαν οι γηπεδούχοι την προηγούμενη αγωνιστική, ενώ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν της Ρέιντζερς εκτός έδρας.

* Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί ξανά αντιμέτωπες άλλη μία φορά. Πρόκετιαι για την σεζόν 1969-70 και το τότε Κύπελλο Εκθέσεων, όταν την πρόκριση είχε πάρει ο Άγιαξ που νίκησε 4-0 στη ρεβάνς του Άμστερνταμ ανατρέποντας την ήττα με 1-0 στην Ιταλία.

Ηττήθηκε 2-1 στο «Άνφιλντ» από την Λίβερπουλ με γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17', αλλά αντέδρα άμεσα, αφού στο 27' ο Κουντούς με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και στα τελευταία 15 λεπτά άνοιξε ακόμα περισσίτερο. Ο Άγιαξ στο 75' θα μπορούσε να κάνει την ανατροπή αλλά ο Μπλιντ έχασε σημαντική ευκαιρία αλλά τελικά στο 89' μετά από φάση διαρκείας και αφού αρχικά γλίτωσε από το δοκάρι, ο Αίαντας δέχτηκε το γκολ που του κόστισε την ήττα.

Ο Άγιαξ με τρεις βαθμούς ισοβαθμεί με την Λίβερπουλ στην δεύτερη θέση του ομίλου. Ταυτόχρονα το τελευταίο διάστημα συναντά προβλήματα, αφού έχει συμπληρώσει τρία σερί ματς χωρίς νίκη μετά από δύο συνεχόμενα «στραβοπατήματα» στο πρωτάθλημα. Η ήττα από την Άλκμααρ εκτός έδρας και η ισοπαλία με την Γκόου Αχέντ Ιγκλς (1-1) εντός έδρας το Σάββατο (1/10) τον έριξαν από την κορυφή της Ερεντιβίζιε και πιστοποίησαν την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται, με την αντίδραση να είναι το ζητούμενο. Άξιος αναφοράς πάντως πως οι Ολλανδοί δεν έχουν νίκη κόντρα σε ιταλική ομάδα στις τελευταίες 11 αναμετρήσεις που έχουν δώσει με αυτές, με την τελευταία τους επιτυχία να καταγράφεται κόντρα στη Ρόμα το μακρινό 2002.

«Η Νάπολι βάσει του ποδοσφαίρου που έχει παίξει μοιάζει το φαβορί για την 1η θέση του ομίλου και δεν είναι τυχαίο πως έχει παραμείνει αήττητη συνολικά στη σεζόν. Εμείς έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνατότητές μας και πιστεύουμε στη νίκη. Στόχος μας είναι να σπάσουμε το πρέσινγκ που ασκούν και να έχουμε γρήγορες και σωστές αποφάσεις με την μπάλα στα πόδια» τόνισε ο τεχνικός του Αίαντας, Ντικ Σχρέντερ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός παραμένουν οι αμυντικοί Σάντσες και Καπλάν. Η Νάπολι επιβλήθηκε της Ρέιντζερς 3-0 στο «Άιμπροξ», σε ένα ματς που ήταν εμφανώς καλύτερη αλλά παραλίγο να την... πατήσει. Είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος αλλά δεν βρήκε κάποιο γκολ, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 56' κερδίζοντας πέναλτι αλλά ο Ζιελίνσκι αστόχησε δύο φορές -η πρώτη δόθηκε επανάληψη- όμως στο 68' ο Πολιτάνο ήταν πιο ψύχραιμος στο νέο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και άνοιξε το σκορ. Ο Ρασπαντόρι με το παρθενικό του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ έκανε το 2-0 στο 85' για να έρθει ο Εντομπελέ στις καθυστερήσεις να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νάπολι έκανε έτσι το 2/2 και συνεχίζει την καταπληκτική της πορεία φέτος, αφού παραμένει αήττητη στα 10 επίσημα ματς που έχει δώσει συνολικά με ρεκόρ 8-2. Οι «παρτενοπέι» με 7 γκολ διαθέτουν την καλύτερη επίθεση στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ στην Σέριε Α «φιγουράρουν» στην 1η θέση της βαθμολογίας, μετά και την πρόσφατη νίκη τους επί της Τορίνο με 3-1.

«Είναι ένα ματς πρόκληση για εμάς ως σύνολο και για την Νάπολι γενικότερα. Θέλουμε να γινόμαστε συνεχώς καλύτεροι και μέσα από τέτοια ματς μπορούμε να το καταφέρουμε. Θα είναι ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, καθώς με τον Άγιαξ έχουμε αρκετές ομοιότητες στην προσέγγιση των αγώνων» δήλωσε ο τεχνικός των «παρτενοπέι», Λουτσιάνο Σπαλέτι.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός παραμένει ο επιθετικός Οσιμέν.

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

O Άγιαξ είναι εμφανές πως δεν πατάει καλά το τελευταίο διάστημα, αφού τα «στραβοπατήματα» συνοδεύει και πολύ κακή εικόνα, ενώ και η παράδοση λέει πως δεν έχει νικήσει όντρα σε ιταλική ομάδα εδώ και 20 χρόνια σε 11 διαφορετικές περιπτώσεις. Την ίδια στιγμή η Νάπολι «πετάει». Οι «παρτενοπέι» είναι ιδιαίτερα πειστικοί, έχουν καλή ψυχολογία και με νίκη στο Άμστερνταμ γίνονται το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση. Σε πολύ υψηλή το απόδοση το Χ2, που το επιλέγω αφού προσφέρει και κάλυψη.

• Η ομάδα Νάπολι νίκησε στους τελευταίους 6 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 2.70 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Άγιαξ νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 2.90 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Άγιαξ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.45 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Νάπολι ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.30 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Άγιαξ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.55 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Νάπολι, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ