Μουντιάλ 2014: Πρωτιά για Βραζιλία, πέρασε το Μεξικό

24/6/2014 01:00
Βραζιλία – Χιλή και Ολλανδία – Μεξικό είναι τα πρώτα δύο ζευγάρια της φάσης των «16» του Μουντιάλ, καθώς οι Βραζιλιάνοι με δύο γκολ του Νειμάρ κέρδισαν με 4-1 το Καμερούν και κατέβαλαν την πρώτη θέση του 1ου ομίλου, ενώ οι Μεξικανοί επικράτησαν με 3-1 της Κροατίας και την άφησαν εκτός συνέχειας.

Βραζιλία και Μεξικό είναι οι δύο ομάδες του 1ου ομίλου που «σφράγισαν» τα εισιτήρια για τη φάση των «16» του Μουντιάλ, με τη «σελεσάο» να νικάει με 4-1 το Καμερούν και να τερματίζει στην πρώτη θέση που την φέρνει αντιμέτωπη με τη Χιλή όπως και το 2010.

Πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Νεϊμάρ ο οποίος με δύο τέρματα (17’, 35’) έθεσε τις βάσεις για την εμφατική νίκη της ομάδας του, με τον ίδιο να γράφει ιστορία καθώς έφτασε συνολικά τα 35 γκολ με την Εθνική, ξεπερνώντας τον Ριβάλντο!

Ο άσος της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ με πλασέ στην κίνηση στο 17ο λεπτό και παρά την ισοφάριση του Καμερούν με τον Ματίπ στο 26’, ο ίδιος ξαναέδωσε στο 35’ το προβάδισμα στους Βραζιλιάνους.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σκολάρι πέτυχε ακόμα δύο γκολ, με τον Φρεντ να «γράφει» το 3-1 στο 49’ ενώ στο 84’ μετά από νέο λάθος στην άμυνα του Καμερούν, ο Φερναντίνιο διαμόρφωσε το τελικό 4-1 που φέρνει τη Βραζιλία πάνω στην Χιλή

2ο το Μεξικό, εκτός η Κροατία

Την πρόκριση στη φάση των «16» του Μουντιάλ για 6η συνεχόμενη φορά πανηγυρίζει το Μεξικό, το οποίο κέρδισε με 3-1 την Κροατία και κατέκτησε την 2η θέση στον 1ο όμιλο, καθώς υστερούσε στην ισοβαθμία με τη Βραζιλία.

Εντυπωσιακή εμφάνιση για το Μεξικό, το οποίο επικράτησε με 3-1 της απογοητευτικής Κροατίας και «σφράγισε» την πρόκριση για τους «16» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία.

Οι Μεξικανοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, είχαν δοκάρι στο 16’ με σουτ του Ερέρα αλλά και καλή στιγμή στο 19’ με σουτ του Περάλτα, με την Κροατία, που ήθελε μόνο νίκη, να δυσκολευόταν να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες.

Στην επανάληψη, οι Κροάτες συνέχιζαν να προβληματίζουν και τελικώς στο 72’ ο Μάρκες με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στο Μεξικό το οποίο τρία λεπτά μετά «σφράγισε» τη νίκη με σουτ του Γκουαρδάδο στο 75’.

Στο 82’ ο Ερνάντες με κεφαλιά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, με τον Πέρισιτς να μειώνει απλώς στο 87’ για την Κροατία η οποία αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.