Ολυμπιακός - ΑΕΚ 1-2: Η Ένωση το «διπλό», οι «ερυθρόλευκοι» τα παράπονα για τη διαιτησία (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
7/1/2024 22:58
Η ΑΕΚ ήταν η θριαμβεύτρια (1-2) στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, σ' ένα ντέρμπι γεμάτο ένταση, παρά το γεγονός ότι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν λοιπόν από το Φάληρο και πανηγύρισαν μία δεύτερη διαδοχική επιτυχία, ανεβαίνοντας στους 38 βαθμούς και «πιάνοντας» στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού τον ΠΑΟΚ ο οποίος νωρίτερα ηττήθηκε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης από τον Άρη.

Από την άλλη οι Πειραιώτες συμπλήρωσαν μία τριάδα αγώνων στους οποίους δεν έχουν χαμογελάσει και με τη δεύτερη διαδοχική αποτυχία τους παρέμειναν «κολλημένοι» στους 32 πόντους, απέχοντας πλέον οκτώ από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό κι έχοντας μείνει πολύ πίσω στην κούρσα του τίτλου.

Τα γκολ της νίκης για την Ένωση σημειώθηκαν στο 32' από τον Λιβάι Γκαρσία και στο 38' από τον Τσούμπερ, ενώ για την ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ μείωσε ο Μασούρας στο 44'.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός είχε έντονα παράπονα από τις αποφάσεις του Σλοβάκου διαιτητή Μπόρις Μαρέφκα και πιο συγκεκριμένα για το γκολ του Μασούρα που ακυρώθηκε για χέρι στο 68', αλλά και για πέναλτι που ζήτησε ο Φραν Ναβάρο σε μαρκάρισμα του Κάλενς δύο λεπτά μετά.

«Χτύπησε» με δύο κόρνερ και με τους Γκαρσία και Τσούμπερ η ΑΕΚ, μείωσε ο Μασούρας για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 2' απείλησε με άστοχη κεφαλιά του Μαντί Καμαρά. Η ΑΕΚ θέλησε να «χτυπήσει» στο «ανοιχτό» γήπεδο και στο 4' ο Τσούμπερ δοκίμασε ένα αδύναμο συρτό σουτ έξω από την περιοχή, δίχως να δυσκολέψει πραγματικά τον Πασχαλάκη.Το ντέρμπι δεν είχε καλό ρυθμό και ήταν φανερό ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και η άμυνα των «ερυθρόλευκων» δεν ενέπνεε την παραμικρή εμπιστοσύνη. Μετά από ένα δίλεπτο πίεσης, ο Πινέδα σούταρε μέσα από την περιοχή στο 15' αλλά η προσπάθειά του ήταν άστοχη.

Στο 19' ο Μασούρας υπέπεσε σε πολύ «φτηνό» λάθος και ο Γκαρσία έδωσε την μπάλα στον Ρότα με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή αλλά πριν προλάβει να τελειώσει τη φάση, τον πρόλαβε ο Ρέτσος κι απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 27' και προήλθε από στατική φάση. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε ένα κόρνερ από δεξιά και ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.

Τελικά το γκολ ήρθε για την Ένωση στο 32'. Έπειτα από νέα εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία έμεινε αμαρκάριστος, ο Μπιανκόν δεν έφτασε στην μπάλα και ο επιθετικός από το Τρινιντάντ με πανέμορφη κεφαλιά άφησε «άγαλμα» τον Πασχαλάκη για το 0-1.

Στο 37' οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν και δεύτερο γκολ ξανά από στημένη φάση. Το κόρνερ από τα δεξιά είχε αποδέκτη εκ νέου τον Λιβάι Γκαρσία, η κεφαλιά του κόντραρε και στρώθηκε στον Τσούμπερ, με τον Ελβετό να μην δυσκολεύεται καθόλου να παραβιάσει την εστία του Ολυμπιακού για το 0-2. Ο βοηθός διαιτητής αρχικά ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ, αλλά μετά από χρήση VAR το τέρμα μέτρησε κανονικά, καθώς ο έμπειρος εξτρέμ ήταν φανερά καλυπτόμενος.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν απειλήσει καθόλου σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο αλλά στο 44' ο Μασούρας πήρε την ασίστ από τον Φορτούνη, εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο κενό στο κέντρο της άμυνας της Ένωσης και πλάσαρε ψύχραιμα τον Στάνκοβιτς για το 1-2 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Έντονες διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό για ακυρωμένο γκολ του Μασούρα και για πέναλτι στον Φραν Ναβάρο

Με την έναρξη της επανάληψης ήταν ολοφάνερη η πρόθεση των Πειραιωτών να προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ του πρώτου μέρους. Στο 48' το σουτ του Έσε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή ήταν αποκαρδιωτικά άστοχο, όμως στο 51' ο Μασούρας έκανε μία καλή προσπάθεια λίγο έξω από την περιοχή με το αριστερό πόδι, ωστόσο ο Στάνκοβιτς μάζεψε με σχετική άνεση.

Το ρολόι χρειάστηκε να δείξει το 68ο λεπτό για να υπάρξει η επόμενη μεγάλη συγκίνηση στο ντέρμπι. Ο Μαντί Καμαρά έκανε υπέροχη πάσα για τον Μασούρα και ο τελευταίος έκανε το κοντρόλ και νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 2-2, ωστόσο ο διαιτητής Μαρέφκα ακύρωσε το γκολ για χέρι του Έλληνα διεθνή.

Η συγκεκριμένη απόφαση δημιούργησε έντονες διαμαρτυρίες από τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι υποστήριξαν ότι το γκολ του Μασούρα ήταν κανονικό, σε μία πραγματικά δύσκολη φάση.

Στο 71' ο Φραν Ναβάρο μπήκε στην περιοχή κι έπεσε από μαρκάρισμα του Κάλενς στον αγωνιστικό χώρο, όμως ο διαιτητής Μαρέφκα έδειξε να συνεχιστεί το ματς και οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε νέες διαμαρτυρίες, καθώς θεώρησαν ότι υπήρξε παράβαση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άμραμπατ σούταρε άστοχα λίγο έξω από την περιοχή του Πασχαλάκη, σπαταλώντας μία καλή αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων».

Σ' εκείνο το χρονικό σημείο υπήρξε μικρή διακοπή, καθώς αποβλήθηκε ο αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού Κώστας Καραπαπάς αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα αλλά δεν αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Η επόμενη ευκαιρία ήταν ξανά για τους Πειραιώτες. Ο Φορτούνης εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, όμως το τελείωμα του Μπιανκόν μέσα από την περιοχή ήταν άστοχο.

Στο 80' η ΑΕΚ είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα ήταν κλασική. Ο Γκαντσίνοβιτς σέντραρε «γλυκά» από τα αριστερά και ο Πινέδα με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Τα κενά στα μετόπισθεν των γηπεδούχων ήταν μεγάλα πλέον και στο 82' ο Άμραμπατ βρέθηκε σε καλή θέση και πλάσαρε, με την προσπάθειά του να κοντράρει και να περνάει λίγο δίπλα από την εστία των γηπεδούχων.

Στο 85' ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή κι έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ρέτσου, όμως ο ρέφερι έδωσε ξανά εντολή να συνεχιστεί το ματς και δύο λεπτά αργότερα ο Ελίασον μπήκε στην περιοχή όμως το τελείωμά του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Τίποτα αξιοσημείωτο δεν υπήρξε στο τέλος του ενενηνταλέπτου και στις καθυστερήσεις και το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ΑΕΚ να επικρατεί (1-2) και τον Ολυμπιακό να έχει έντονα παράπονα για τη διαιτησία.

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ορτέγκα (83' Ρίτσαρντς), Έσε, Καμαρά (83' Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης, Μασούρας, Ποντένσε (83' Μαρτίνς), Ναβάρο

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς (91' Μήτογλου), Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Πινέδα, Άμραμπατ (84' Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (91' Φερνάντες), Τσούμπερ (91' Πόνσε), Γκαρσία (77' Γιόνσον)