Κόπα Λιμπερταδόρες: «Σφαλιάρες» για Κρουζέιρο, Φλαμένγκο (video)

13/2/2014 14:16
Με το… αριστερό ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες Κρουζέιρο και Φλαμένγκο, καθώς αμφότερες ηττήθηκαν με 2-1 από Ρεάλ Γκαρκιλάσο και Λεόν αντίστοιχα.

Μια μέρα μετά τις νίκες των Μποταφόγκο και Ατλέτικο Μινέιρο, οι επίσης βραζιλιάνες, Κρουζέιρο και Φλαμένγκο δεν κατάφεραν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από τις έδρες των Ρεάλ Γκαρκιλάσο και Λεόν αντίστοιχα.

Όσον αφορά την πρώτη, η πρωταθλήτρια Βραζιλίας δεν συνδύασε με νίκη την επιστροφή της στο θεσμό μετά από δύο χρόνια, καθώς ηττήθηκε με 2-1 στο Περού απέναντι στην Ρεάλ Γκαρκιλάσο.

Η ομάδα του Μαρσέλο Ολιβέιρα πήρε προβάδισμα μόλις στο 20’ με τον Ροντρίγκο, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ στην επανάληψη χάρη στα τέρματα των Μπρίτεζ (52’) και Ροντρίγκιεζ (62’).

Ήττα υπέστη και η Φλαμένγκο η οποία ηττήθηκε με 2-1 από την Λεόν στο Μεξικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε «στραβά» για τους βραζιλιάνους καθώς η «μενγκάο» έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα μόλις στο 12ο λεπτό λόγω αποβολής του Αμαράλ.

Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν προβάδισμα στο 32’ με πέναλτι του Μάουρο Μποσέλι. Ο Κάσερες μείωσε σε 1-1 στο 43’ μετά από ασίστ του Ελάνο, ωστόσο στο 68’ ο Αριζάλα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Γκουστάβο Ματόσας.

Μάλιστα στο 61’ ο Μποοσέλι έχασε πέναλτι για να δώσει νωρίτερα το προβάδισμα στην Λεόν, ωστόσο η απόπειρα του εκτελέσει αλά… Πανένκα ήταν εντελώς αποτυχημένη.

Στα άλλα παιχνίδια, η Ντεπορτίβο Ανσοάτεγι στην πρώτη της συμμετοχή στον θεσμό ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της απέναντι στην Πενιαρόλ, ενώ η Ντεπορτίβο Κάλι κέρδισε με 1-0 την Σέρο Πορτένιο από την Παραγουάη.