Ελλάδα - Ολλανδία 0-1: Πάλεψε γενναία, δεν τα κατάφερε και θα έχει δεύτερη ευκαιρία (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
16/10/2023 23:46
Η Ελλάδα «λύγισε» (0-1) από την Ολλανδία στην «OPAP Arena» με τον Φαν Ντάικ να σκοράρει με πέναλτι στις καθυστερήσεις και να δίνει τη νίκη στους «οράνιε», στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της προκριματικής φάσης του Euro 2024.

Το σύνολο του Γκουστάβο Πογιέτ χρειαζόταν τη νίκη για να πλησιάσει στα γήπεδα της Γερμανίας και πραγματοποίησε μία πολύ μεγάλη προσπάθεια η οποία πάντως δεν αποδείχθηκε αρκετή.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βλαχοδήμος απέκρουσε πέναλτι του Βέγκχορστ όμως στις καθυστερήσεις το δεύτερο πέναλτι που κέρδισαν οι Ολλανδοί, ο Φαν Ντάικ το μετέτρεψε σε γκολ για το τελικό 0-1.

Αυτό το αποτέλεσμα άφησε τη «γαλανόλευκη» στους 12 βαθμούς, έχοντας μόνο ένα παιχνίδι ακόμα, κόντρα στη Γαλλία εντός έδρας στις 21/11. Πλέον συγκατοικεί στη δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου με τους «οράνιε» οι οποίοι υπερτερούν στην ισοβαθμία και παράλληλα έχουν δύο αγώνες στη συνέχεια, απέναντι στην Ιρλανδία εντός έδρας και στο Γιβραλτάρ.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα έχει μία δεύτερη ευκαιρία μέσω των πλέι οφ μεταξύ των ομάδων που είχαν διακριθεί στο Nations League και θα παλέψει για μία θέση στην τελική φάση του Euro 2024, θέλοντας να επιστρέψει σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά το 2012.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το γήπεδο ήταν κατάμεστο, καθώς εξαντλήθηκαν όλα τα εισιτήρια και η ατμόσφαιρα ήταν «καυτή».

Αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ της Ολλανδίας αλλά ο Βλαχοδήμος σταμάτησε τον Βέγκχορστ και το 0-0 έμεινε έως την ανάπαυλα του ημιχρόνου

Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο και τα ηνία της μεσαίας γραμμής. Παρ' όλα αυτά δεν καταγράφηκε κάποια μεγάλη ευκαιρία και στο 14' έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα και φάση διαρκείας, ο Μαυροπάνος πήρε μία αδύναμη κεφαλιά και ο Φερμπούργκεν μάζεψε δίχως πρόβλημα.

Η πρώτη απειλή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 19', με το μακρινό συρτό σουτ του Ράιντερς να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Βλαχοδήμου. Δύο λεπτά αργότερα οι «οράνιε» έκαναν κομπίνα σε κόρνερ και ο Ράιντερς εξαπέλυσε ένα νέο «κεραυνό» με τον Βλαχοδήμο να διώχνει ενστικτωδώς.

Στο 25' ο Ισπανός διαιτητής Ερνάντεθ καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ομάδας του Ρόναλντ Κούμαν, για μαρκάρισμα του Κουλιεράκη στον Φαν Ντάικ, σε μία απόφαση που έμοιαζε μάλλον αμφισβητούμενη, αλλά από το VAR συμφώνησαν με τον ρέφερι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βέγκχορστ ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης και ο Βλαχοδήμος μάντεψε σωστά κι όχι απλά απέκρουσε αλλά με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

Η επόμενη -και τελευταία- καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήταν ξανά για την Ολλανδία, με τον Ρότα να υπολογίζει λάθος σε «βαθιά» μπαλιά και τον Μπέργκβαϊν να σουτάρει από πλάγια θέση, όμως ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εντυπωσιακά και το 0-0 δεν άλλαξε έως την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Έκανε ό,τι μπορούσε η Εθνική αλλά ηττήθηκε από νέο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Φαν Ντάικ

Δύο λεπτά μετά τη σέντρα στην επανάληψη ο Μαυροπάνος έκανε τραγικό λάθος στη μεσαία γραμμή και ο Μπεργκβάιν έκλεψε την μπάλα κι έτρεξε σχεδόν το μισό γήπεδο, σουτάροντας με μεγάλη δύναμη, ωστόσο ξανά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εντυπωσιακά διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 50' ο Ιωαννίδης έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια κι εξέθεσε τον Ακέ, όμως ενώ μπήκε από πλάγια θέση στην περιοχή προτίμησε να τελειώσει τη φάση από πλάγια θέση να αστοχήσει, ενώ θα μπορούσε να δοκιμάσει μία πάσα για τον επερχόμενο Μασούρα.

Στο 52' οι «οράνιε» είχαν διπλή ευκαιρία, με τον Ράιντερς να σουτάρει από δύσκολη θέση και τον Βλαχοδήμο να λέει ξανά «όχι», με τον Σίμονς στη συνέχεια της φάσης να πλασάρει άστοχα μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε γίνει σαφώς πιο γρήγορος και στο 64' ο Μπουχαλάκης δοκίμασε να σκοράρει με σέντρα-σουτ από αριστερά, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 83' ο Φούντας έκλεψε ψηλά την μπάλα και σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Ιωαννίδη έφυγε άουτ.

Η Εθνική πίεζε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν αγχωθεί κι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν, παίζοντας μαζική άμυνα. Στο 88' το σουτ του Φούντα όμως δεν ανησύχησε τον Ολλανδό τερματοφύλακα που μπλόκαρε εύκολα.

Στο 89' οι «οράνιε» κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, με τον Ντούμφρις να ανατρέπεται εντός περιοχής από τον Παυλίδη και τον διαιτητή Ερνάντεθ να δίνει νέο πέναλτι. Ωστόσο σε αυτήν την περίπτωση από το VAR είπαν στον Ίβηρα ρέφερι να δει ξανά τη φάση κι εκείνος επέμεινε στην απόφασή του.

Στο 93' ο Φαν Ντάικ εκτέλεσε αυτήν τη φορά και νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 0-1, βάζοντας «ταφόπλακα» στα όνειρα της Εθνικής για πρόκριση στα τελικά του Euro 2024 από τα προκριματικά.

Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους Ολλανδούς να πανηγυρίζουν ένα μεγάλο «διπλό» που επί της ουσίας τους φέρνει στην τελική φάση του Euro 2024.

Μάλιστα λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Γκουστάβο Πογιέτ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες προς τον ρέφερι.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης (60' Μπουχαλάκης), Ρότα, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (60' Φούντας)), Μάνταλος (81' Παυλίδης), Μπακασέτας (60' Μπουχαλάκης), Μασούρας (77' Γιακουμάκης), Ιωαννίδης

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούγκεν, Ντούμφρις, Φαν Ντάικ, Χερτράουντα (46' Μάλεν), Ακέ, Χάρτμαν (74' Φαν ντεν Φεν), Βίφερ (81' Ντε Ρουν), Ράιντερς, Σίμονς (62' Φίρμαν), Μπέργκβαϊν, Βέγκχορστ (62' Μπρόμπεϊ)