Κύπελλο Ισπανίας: Ο Βύντρα… νευρίασε τη Μπαρτσελόνα, με Ρεάλ στους «4» η Ατλέτικο!

30/1/2014 01:16
Το νέο γκολ του Λουκάς Βύντρα (με τη βοήθεια του Σέρχι) που έδωσε το προβάδισμα στη Λεβάντε κόντρα στην Μπαρτσελόνα φαίνεται πως… νευρίασε τους Καταλανούς οι οποίοι πάτησαν… γκάζι και διέλυσαν την αντίπαλο με τους με 5-1, με αποτέλεσμα να «σφραγίσουν» το εισιτήριο για τους «4». Πέρασε και η Ατλέτικο, 2-1 την Μπιλμπάο και θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ρεάλ!

Η Λεβάντε… τόλμησε να προηγηθεί μέσα στο «Καμπ Νου» όταν ο Λουκάς Βύντρα με κεφαλιά (και με τη βοήθεια του Σέρχι) άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, με τον Έλληνα αμυντικό να «πληγώνει» ξανά την Μπαρτσελόνα μέσα σε διάστημα δύο εβδομάδων.

Ωστόσο το γκολ φαίνεται πως… νευρίασε τους «μπλαουγκράνα» οι οποίοι γύρισαν το σκορ μέχρι το ημίχρονο και πήραν την μεγάλη νίκη με 5-1, με αποτέλεσμα να προκριθούν στα ημιτελικά με συνολικό σκορ 9-2, χάρη στο 4-1 του πρώτου αγώνα!

Αντριάνο (28’) και Πουγιόλ (44’) έφεραν… τούμπα το παιχνίδι πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ενώ στην επανάληψη ο Σάντσες με δύο γκολ σε δύο λεπτά (50’, 52’) αλλά και με ασίστ στο γκολ του Φάμπρεγκας (68’), «κλείδωσε» την νίκη της Μπαρτσελόνα η οποία πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Σοσιεδάδ- Σανταντέρ, με την πρώτη να έχει μεγάλο προβάδισμα μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα.

Το γκολ του Βύντρα ή αν προτιμάτε αυτογκόλ του Σέρχι:

Και τώρα… Ρεάλ για Ατλέτικο

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου «σφράγισε» και η Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία κέρδισε με 2-1 την Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» και θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ρεάλ, στην επανάληψη του περσινού τελικού του θεσμού.

Έχοντας «προίκα» το 1-0 του πρώτου αγώνα, η Ατλέτικο ξεκίνησε πιο χαλαρά την αναμέτρηση, με την Μπιλμπάο αντίθετα να προσπαθούσε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Μάλιστα στο 42’ η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Αντούριθ, ωστόσο στο 55’ ο Ραούλ Γκαρθία «σκότωσε» τις ελπίδες των Βάσκων, ισοφαρίζοντας σε 1-1, πράγμα που σήμαινε πως η Μπιλμπάο ήθελε δύο γκολ για να πάρει αυτή την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και πίεσαν ασφυχτικά την Ατλέτικο, ωστόσο δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Τιμπό Κουρτουά και στο 86’ μετά από αντεπίθεση, ο Ντιέγκο Κόστα διαμόρφωσε το τελικό 2-1 των «ροχιμπλάνκος».

Έτσι, η Ατλέτικο «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την συμπολίτισσα Ρεάλ σε διπλά παιχνίδια που θα διεξαχθούν στις 5 και 12 Φεβρουαρίου.