ΟΦΗ-Άρης 3-2: «Λυτρωτής» Νέιρα σε ματσάρα στην Κρήτη! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
20/8/2023 21:38
Ο ΟΦΗ επικράτησε με (3-2) στο «Γεντί Κουλέ» για την πρώτη αγωνιστική της Super League σε ένα τρομερό παιχνίδι με πέντε γκολ και αρκετές φάσεις από τις δύο ομάδες.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε γκολ των Ντίκο (17') και Θοράρινσον (38'), όμως οι «κίτρινοι» έβγαλαν αντίδραση και αφού μείωσαν με τον Μορόν (41') έφεραν στα ίσα το παιχνίδι με τον Φαμπιάνο (64'). Μάλιστα στο τέλος είχαν και δοκάρι με μία πολύ ωραία εκτέλεση του Πάλμα για να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Αυτό που δεν κατάφερε όμως ο Πάλμα, το έκανε ο Νέιρα στο 90+1' σε μία ωραία αντεπίθεση για τον ΟΦΗ και μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 3-2.

Οι Κρητικοί έδειξαν χαρακτήρα στο ξεκίνημα τους στη Super League, ο Άρης έβγαλε αντίδραση και θα μπορούσε να κερδίσει ακόμα και το ματς αλλά στο τέλος έφυγε με άδεια χέρια από το «Γεντί Κουλέ».

Ωραίος ρυθμός και προβάδισμα ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε λίγο πιο δυνατά και θέλησε να εκμεταλλευτεί τον ενθουσιασμό του όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Ο Άρης προσπάθησε να ισορροπήσει το ρυθμό και είχε την πρώτη του τελική με ένα σουτ του Μορόν στο 16' το οποίο δεν ανησύχησε τον Μανδά. Από το βολέ του Έλληνα τερματοφύλακα όμως ο Ντίκο έφυγε στην αντεπίθεση και αφού «άδειασε» με ωραία προσποίηση τον Φαμπιάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει αμέσως και στην επόμενη φάση «άγγιξε» την ισοφάριση αλλά ο Πάλμα με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι και έπειτα η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μανδά.

Μετά από αυτή τη φάση όμως οι παίκτες του Τερζή δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια, αυτοί του Νταμπράσουσκας έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι και στο 38' έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Ο Τοράλ μέσα από την περιοχή έστρωσε στον Θοράρινσον, αυτός έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Φαμπιάνο και να καταλήγει στα δίχτυα.

Αυτή τη φορά όμως ο Άρης αντέδρασε άμεσα καθώς στο 41' ο Μοντόγια βγήκε από τα δεξιά και γύρισε στο κέντρο της μεγάλης περιοχής, με τον Μορόν να πλασάρει ψύχραιμα και να μειώνει.

Ο ΟΦΗ δεν πτοήθηκε και στο 45' είχε νέα ευκαιρία με τον Λάρσον αλλά από πλάγια θέση ο Σουηδός από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Επέστρεψε ο Άρης, «λυτρωτής» ο Νέιρα

Ο Άρης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο δεύτερο μέρος και στο 51' έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μοντόγια, ο οποίος ανέβηκε από τα δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο έξω.

Οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι στην επανάληψη, είχαν νέα ευκαιρία με τον Πάλμα στο 59' αλλά ο Μανδάς είχε σωστή αντίδραση και έδιωξε το χτύπημα φάουλ του αντιπάλου του σε κόρνερ.

Η πίεση του Άρη τελικά απέδωσε καρπούς στο 64' όταν ο Πάλμα εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από αριστερά, ο Φαμπιάνο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η φάση ήταν οριακή και χρειάστηκαν τρία λεπτά στο VAR για να ελεγχθεί με το γκολ τελικά να μετράει κανονικά.

Ο ΟΦΗ θέλησε να γίνει πιο επιθετικός στη συνέχεια, πίεσε ψηλά και στο 73' ο Μπάκιτς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Ο Άρης συνέχιζε να έχει βέβαια την μπάλα στα πόδια του και στο 86' «άγγιξε» την ανατροπή. Ο Πάλμα με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ από μακριά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μανδά που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Οι Κρητικοί έδειχναν να έχουν δυνάμεις προς το τέλος και με το που συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά ο Αμπάντα έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε για τον Μοσκέρα που έδωσε στον Νέιρα και αυτός μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 3-2.

Το γκολ αυτό «άναψε» για τα καλά το «Γεντί Κουλέ» με τον ΟΦΗ να παίρνει πλέον ψυχολογία και να χάνει τεράστια ευκαιρία στη συνέχεια για να βρει και τέταρτο τέρμα. Ο Άρης βέβαια δεν είχε ακόμα παραδώσει τα «όπλα» του και στο 90+7' λίγο έλειψε ισοφαρίσει αλλά το σουτ του Μορόν πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μανδά.

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Θοράρινσον (Νέιρα), Λαμπρόπουλος, Καρώ (75' Πασαλίδης), Βούρος, Λάρσον, Γκαγέγος, Μεγιάδο, Μπάκιτς (84' Αμπαντά), Τοράλ (61' Μοσκέρα), Ντίκο (75' Φελίπε)

Άρης (Τερζής): Χουτεσιώτης, Φεράρι, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ (46' Ντουκουρέ), Ρουπ (80' Ζαμόρα, Νταρίντα (90+3' Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα, Κάρλσον (80' Τζούρασεκ), Μορόν