Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 2-0: Εθισμένοι στις νίκες οι «πράσινοι» (video)

13/11/2022 19:13
Ο Παναθηναϊκός με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (80’ Ιωαννίδης, 90+3’ Μάγκνουσον) κέρδισε με 2-0 τον Ατρόμητο των δέκα παικτών από το 35’ και έκλεισε τον πρώτο γύρο με 12 νίκες σε 13 παιχνίδια!

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός χτύπησε στα τελευταία λεπτά και επικράτησε με το δύσκολο 2-0 του Ατρόμητου στην Λεωφόρο, προσθέτοντας άλλους τρεις βαθμούς στο σακούλι του.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς τα βρήκε σκούρα απέναντι στον καλά διαβασμένο Ατρόμητο, ο οποίος παρότι έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 35' λόγω αποβολής του Έρλινγκμαρκ, έκλεισε σωστά όλους τους χώρους και έβαλε πολλά προβλήματα στους «πράσινους». Η είσοδος του Ιωαννίδη με η αλλαγή του συστήματος σε 4-4-2 έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν στροφές και άνοιξαν το σκορ στο 80’ με τον Έλληνα φορ, ο οποίος έδωσε ξανά τη λύση μετά τους τρεις βαθμούς που χάρισε κόντρα σε Παναιτωλικό και τον έναν απέναντι στον Ολυμπιακό. Το… κερασάκι έβαλε στις καθυστερήσεις ο Μάγκνουσον με απευθείας χτύπημα φάουλ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Το «τριφύλλι» έκλεισε τον πρώτο γύρο με 12 νίκες και 1 ισοπαλία σε 13 παιχνίδια και πλέον περιμένει το ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ και την απώλεια βαθμών που θα υπάρξει για έναν εκ των δύο ή και των δύο. Από την πλευρά του ο Ατρόμητος, που απώλεσε μεγάλη ευκαιρία με τον Τζοβάρα ένα λεπτό πριν το 1-0, γνώρισε την τέταρτη ήττα του στα έξι τελευταία και είδε τη διαφορά από τον 6ο Άρη να εκτοξεύεται στους 6 βαθμούς.

Πως ξεκίνησαν

Ο Ιβάν Ιβάνοβιτς παράταξε την ομάδα με 4-3-3 και τον Μπρινιόλι κάτω από δοκάρια και τετράδα της άμυνας τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ. Οι Κουρμπέλης, Τσέριν και Πέρεθ ήταν στον άξονα, Μπερνάρ και Βέρμπιτς στα δύο άκρα και τον Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης.

Στον αντίποδα, ο Κρις Κόλμαν επέλεξε κι αυτός 4-3-3 με Γιαννιώτη κάτω από τα γκολπόστ και αμυντική τετράδα τους Κεσχρίντα, Χατζηισαΐα, Μαυρομάτη και Ντε Μποκ. Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου και Γκονσάλεθ ήταν οι τρεις στον άξονα, με Μουνίθ και Ρομπάιγ στα δύο άκρα και τον Κιάρτανσον στην κορυφή.

Πράσινη υπεροχή αλλά και φλύαρη κατοχή

Ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα και προσπαθούσε να βρει τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα του Ατρόμητου. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 8’ με ένα σουτ του Σπόραρ έξω από την περιοχή που κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γιαννιώτη. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «πράσινους» οι οποίοι είχαν συντριπτικό ποσοστό κατοχής αλλά αδυνατούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ήταν καλά διαβασμένοι, έκλειναν όλους τους χώρους και δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα.

Με δέκα ο Ατρόμητος, δοκάρι ο Κουρμπέλης

Το ματς κυλούσε δίχως κάτι αξιόλογο έως το 35’ όπου ο Έρλινγκμαρκ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε πέντε λεπτά για σκληρά μαρκαρίσματα στο κέντρο.

Τρία λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη κλασσική ευκαιρία στο ματς, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά και ο Κουρμπέλης από θέση βολής σημάδεψε με προβολή το δοκάρι του Γιαννιώτη.

Ακολούθησαν δύο σουτ του Κώτσιρα στο 44’ που δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ του Ατρόμητου και το 0-0 έμεινε έως το ημίχρονο. Ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, ο Κόλμαν έβαλε τον Οικονομίδη αντί του Ροτάριου με στόχο να ενισχύσει τη μεσαία γραμμή της ομάδας του.

Αλλαγή σε 4-4-2 ο Γιοβάνοβιτς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει πιεστικά από τα πρώτα λεπτά και να απειλεί στο 52’ με σουτ του Κουρμπέλη το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά ο Γιαννιώτης σε κόρνερ. Με εξαίρεση αυτή τη φάση, οι «πράσινοι» δυσκολεύονταν να πατήσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και στο 64’ ο Γιοβάνοβιτς πέρασε και δεύτερο φορ με την είσοδο του Ιωαννίδη αντί του Κουρμπέλη. Από την πλευρά του ο Κόλμαν έριξε τον Κλωναρίδη αντί του Ρομπάιγ, τον Τζοβάρα αντί του Μουνίθ και τον Φριντγιόνσον στη θέση του Κιάρτανσον, παίζοντας με πεντάδα στην άμυνα.

Πιο δραστήριοι οι γηπεδούχοι, «άγγιξαν» το γκολ με Τζοβάρα οι φιλοξενούμενοι

Μετά τις αλλαγές οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αυξήσουν περισσότερο το ρυθμό, απείλησαν στο 67’ με άστοχο σουτ του Σπόραρ, ενώ δέκα λεπτά μετά το μακρινό σουτ του Μπερνάρ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Ο Ατρόμητος είχε τη δική του σημαντική στιγμή στο 79’, όταν μετά από λάθος του Σένκεφελντ, ο Τζοβάρας πήρε τη μπάλα και πάτησε περιοχή αλλά το διαγώνιο σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Ιωαννίδης έδωσε ξανά τη λύση

Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε το 0-1 κόντρα στη ροή και στο επόμενο λεπτό κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό. Μετά από ωραία κυκλοφορία με άμεσο παιχνίδι, ο Βέρμπιτς έδωσε στον Μπερνάρ αυτός στον Σπόραρ, ο Σλοβένος έδωσε με τη μία στον Ιωαννίδη και ο Έλληνας φορ με κοντινό σουτ νίκησε τον Γιαννιώτη, που δεν αντέδρασε σωστά και δέχτηκε το γκολ στην κλειστή του γωνία. Ο Ιωαννίδης ήταν καθοριστικός για 3ο σερί παιχνίδι μετά το κερδισμένο πέναλτι με τον Ολυμπιακό και το νικηφόρο γκολ κόντρα στον Παναιτωλικό.

Ο Μάγκνουσον το... κερασάκι στο φινάλε

Ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός έβαλε το... κερασάκι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεις με φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας (82' Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ (82' Γκάνεα), Τσέριν, Πέρεθ, Κουρμπέλης (64’ Ιωαννίδης), Μπερνάρντ, Βέρμπιτς (87' Βουτσάς), Σπόραρ

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Χατζιησαΐας, Μαυρομμάτης (87' Τζαβίδας), Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλες, Ροτάριου (45’ Οικονομίδης), Ρομπαΐγ (45’ Κλωναρίδης), Μουνίθ (64’ Τζοβάρας), Κιάρτασον (64’ Φριτζόνσον)