Κόσοβο – Ελλάδα 0-1: «Διπλό» πρωτιάς με... υπογραφή αρχηγού (video)

5/6/2022 23:41
Με τον Μπακασέτα να δίνει ξανά τη λύση, η Εθνική Ελλάδας κέρδισε με 1-0 το Κόσοβο στην Πρίστινα και ξέφυγε μόνη στην κορυφή του ομίλου στο Nations League, θέτοντας ισχυρές βάσεις για την πρωτιά. Αρκετές χαμένες φάσεις από τους Έλληνες διεθνείς στο δεύτερο μέρος, με εννέα παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι (72’ Αλίτι, 90’ Μούριτς).

Μετά το «διπλό» στο Μπέλφαστ», η Εθνική Ελλάδας έκανε το 2x2 στον όμιλο περνώντας νικηφόρα (1-0) από το Κόσοβο και είναι πλέον το ξεκάθαρο φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε στο παιχνίδι και έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση, κάνοντας μεγάλο βήμα για την πρωτιά.

Όπως και με την Β. Ιρλανδία, η «γαλανόλευκη» άνοιξε το σκορ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Μπακασέτα (36’) και στη συνέχεια έκανε σωστή διαχείριση απέναντι στους Κοσοβάρους, οι οποίοι είχαν δύο καλές στιγμές για την ισοφάριση αλλά ο Βλαχοδήμος αντέδρασε σωστά. Από την πλευρά της, η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ σπατάλησε 2-3 σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» το παιχνίδι. Το 1-0 ήταν εν τέλει το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Αλίτι (72’) και Μούριτς (90’).

Η Εθνική έκανε το 2x2 στον όμιλο και μάλιστα με νίκες στις έδρες των δύο βασικών της αντιπάλων για την κορυφή στο γκρουπ. Βρίσκεται πλέον μόνη στην κορυφή με +3 από τους Κοσοβάρους και στο +5 από Κύπρο και Β. Ιρλανδία, που «κόλλησαν» στο 0-0 στην Λάρνακα. Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιστρέφει στην Ελλάδα για τα παιχνίδια με Κύπρο και Κόσοβο με στόχο άλλες δύο νίκες που θα την φέρουν «αγκαλιά» με την άνοδο.

Τα στιγμιότυπα:

Ο Μπακασέτας έδωσε ξανά τη λύση

Το Κόσοβο μπήκε στο παιχνίδι με περισσότερη ένταση και ήταν κυρίαρχο στο πρώτο τέταρτο, υποχρεώνοντας σε παθητικό ρόλο την Ελλάδα. Οι γηπεδούχοι επιτίθονταν κυρίως από την αριστερή πτέρυγα και στο 5’ είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τον Ζενέλι να βγαίνει σε τετ-α-τετ από πλάγια θέση, όμως ο Βλαχοδήμος αντέδρασε σωστά κρατώντας το μηδέν.

Η ευκαιρία του Ζενέλι:

Μετά το πρώτο τέταρτο η «γαλανόλευκη» ισορρόπησε, κατάφερε να κερδίσει μέτρα στο παιχνίδι ανεβάζοντας τα ποσοστά κατοχής της, αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητική, με όλες τις προσπάθειες της να σταματούσαν από τους αμυντικούς του Κοσόβου. Ωστόσο χρειάστηκε μόλις μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο παιχνίδι. Όπως και στο ματς με τη Β. Ιρλανδία τη λύση έδωσε ο Μπακασέτας, ο οποίος βρήκε χώρο για σουτ στο ημικύκλιο και με ωραίο αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Μούριτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Το γκολ του Μπακασέτα:

Στα εναπομείναντα λεπτά ως το ημίχρονο, το Κόσοβο προσπάθησε να βρει απάντηση δίχως αποτέλεσμα. Μάλιστα η επόμενη καλή στιγμή άνηκε και αυτή στην Ελλάδα με ένα σουτ του Μπακασέτα (39’) εκτός περιοχής το οποίο όμως δεν είχε την ίδια κατάληξη με την προηγούμενη προσπάθεια και η μπάλα πέρασε άουτ.

Χαμένες ευκαιρίες για το 2-0

Η Εθνική είχε την πρώτη καλή ευκαιρία και στο δεύτερο μέρος, όταν στο 49’ ο Μπακασέτας έκανε επικίνδυνο γύρισμα αλλά ο Μουρίκι έκοψε σωτήρια σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «άγγιξε» το 2-0 έστω και με τυχερό τρόπο έχοντας δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Μασούρα. Η απάντηση του Κοσόβου ήρθε στο 54’ με σουτ του Ρασίτσα το οποίο κόντραρε και υποχρέωσε τον Βλαχοδήμο σε επέμβαση.

Το δοκάρι του Μασούρα:

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αυξάνουν την πίεση τους αλλά η Ελλάδα ήταν αυτή που έφτασε ξανά πιο κοντά στο γκολ. Στο 63’ ο Μπάλντοκ έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα δεξιά, έδωσε στον Λημνιό και έκοψε προς την περιοχή, ο τελευταίος του γύρισε τη μπάλα αλλά ο άσος της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Μούριτς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό το Κόσοβο βγήκε στην κόντρα και απείλησε με σουτ του Ζέγκροβα το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Το χαμένο τετ-α-τετ του Μπάλντοκ:

Δύο αποβολές για το Κόσοβο, σωτήρια επέμβαση Βλαχοδήμου

Στο 72’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Αλίτι είδε δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Λημνιό αφήνοντας το Κόσοβο με παίκτη λιγότερο.

Η αποβολή του Αλίτι:

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Εθνική «άγγιξε» το 2ο γκολ που θα «κλείδωνε» το ματς, με τον Μαυροπάνο να μην μπορεί από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Λημνιού. Η Ελλάδα πίεζε για το 2-0 και στο 74’ είχε νέα καλή στιγμή με σουτ του Μπακασέτα το οποίο μπλόκαρε ο Μούριτς.

Η μεγάλη ευκαιρία του Μαυροπάνου:

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε το μομέντουμ αλλά στο 83’ πήγε να δεχτεί από το… πουθενά την ισοφάριση όταν μετά από εκτέλε-ση φάουλ των γηπεδούχων, ο Ραχμάνι έπιασε από κοντά την κεφαλιά αλλά ο Βλαχοδήμος δήλωσε «παρών» κρατώντας το μηδέν.

Η σωτήρια επέμβαση του Βλαχοδήμου:

Στα εναπομείναντα λεπτά το Κόσοβο δεν κατάφερε να φανεί απειλητικό και μάλιστα στο 90’ έχασε με αποβολή και τον γκολκίπερ του, Μούριτς, ο οποίος έπιασε την μπάλα με το χέρι έξω από την περιοχή με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με εννέα παίκτες.

Η αποβολή του Μούριτς:

Το 1-0 ήταν το τελικό σκορ και η Ελλάδα είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά, όντας μόνη στην κορυφή με +3 από το Κόσοβο και στο +5 από Κύπρο και Β. Ιρλανδία, περνώντας με «διπλά» από τις έδρες των δύο βασικών της αντιπάλων.

Κόσοβο (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Λ. Καστράτι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Αλίτι, Λοσάι (75' Μπερίσα), Φαζλίγι (75' Ντρέσεβιτς), Ζεγκρόβα (90'+3' Ουκάνι), Ζενέλι (57' Κολόλι), Ρασίτσα (57' Μπιτίτσι), Μουρίκι.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (56' Σιώπης), Μάνταλος (86' Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Λημνιός, Μασούρας (78' Δουβίκας) , Γιακουμάκης (57' Παυλίδης).