Άρης - Αστάνα 2-1: Ψυχρολουσία στο 120+1'! (video)

30/7/2021 00:19
Ο Άρης ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0) κόντρα την Αστάνα και έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου «άγγιξε» το 3ο γκολ παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 85', αλλά αντί αυτού δέχτηκε το 2-1 στο 120+1’, δευτερόλεπτα πριν το ματς οδηγηθεί στα πέναλτι, και έμεινε πρόωρα εκτός Ευρώπης.

Πικρός αποκλεισμός για τον Άρη. Οι «κίτρινοι» τα έδωσαν όλα κόντρα στην Αστάνα, την οποία νίκησαν με 2-0 στο 90ο λεπτό του «Κλεάνθης Βικελίδης» και οδήγησαν το ματς στον έξτρα χρόνο, αλλά δέχτηκε γκολ από στατική φάση με τη συμπλήρωση των 120+1 ’και έμεινε εκτός συνέχειας των προκριματικών του Κόνφερενς Λιγκ.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι, δημιουργώντας συνολικά 30 τελικές (12 στην εστία) έναντι 11 (4 στην εστία) των Καζάκων και κατάφεραν να βρουν δύο φορές δίχτυα με τους Μάνο (36’) και Σάσα (78’) ισοφαρίζοντας το 2-0 του πρώτου αγώνα. Ωστόσο η αχρείαστη αποβολή του Γκαρσία στο 85’ ανέτρεψε τις αριθμητικές ισορροπίες.

Στην παράταση, η ομάδα του Μάντζιου χρειάστηκε μια μεγάλη επέμβαση του Ντένις και στη συνέχεια είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει αυτός το γκολ. Όλα έδειχναν πέναλτι, αλλά στο 120+1’ η Αστάνα βρήκε δίχτυα με τον Μπίτρι έπειτα από στατική φάση και έδωσε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Ο Άρης ήταν υποχρεωμένος να παίξει επιθετικά μετά το 2-0 που είχε στην πλάτη από τον πρώτο αγώνα και στο πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι. Οι «κίτρινοι» απείλησαν μόλις στο 4’ με συρτό σουτ του Σάσα που έβγαλε σε κόρνερ ο Νεπογκόντοφ, ενώ στο 13’ το σουτ του Μπεναλουάν πέρασε άουτ. Στο 31’ ήταν η σειρά του Μάνου να απειλήσει με ωραίο σουτ εντός περιοχής, υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ της Αστάνα να απομακρύνει εντυπωσιακά. Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή, αφού πέντε λεπτά μετά ο Έλληνας φορ πήρε το ριμπάουντ μετά από επέμβαση του Νεπογκόντοφ σε κεφαλιά του Φαμπιάνο και έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, καθώς ο Άρης έψαχνε διαρκώς ένα δεύτερο γκολ, αλλά δεν ήταν όσο αποτελεσματικός απαιτούνταν. Το μακρινό σουτ του Μαντσίνι στο 53’ πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ έξι λεπτά μετά το σουτ του Γκάμα πέρασε λίγο άουτ. Ακολούθησαν δύο επεμβάσεις του Νεπογκόντοφ στις προσπάθειες των Φαμπιάνο (61’) και Μπερτόγλιο (65’) και στο 72’ η Αστάνα είχε τη δική της στιγμή, αλλά ο Ντένις αντέδρασε σωστά στο σουτ του Εουτζέριο από πλάγια θέση.

Το δεύτερο γκολ του Άρη ήρθε στο 78’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα, ο Σάσα πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας… φωτιά στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα και μάλιστα στο 83’ είχαν καλή στιγμή για ένα τρίτο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Φαμπιάνο, μετά από ακόμα ένα κόρνερ, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Το μομέντουμ άνηκε αποκλειστικά στον Άρη, αλλά στο 85’ Ματέο Γκαρσία έκανε απρόσεκτο τάκλιν στον Εουτζέριο και είδε δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο.

Η Αστάνα κέρδισε μέτρα και έψαξε το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση, έχοντας μια καλή στιγμή στις καθυστερήσεις σε σουτ του Μπεϊσεμπέκοφ. Λίγο πριν τη λήξη των 90’ ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε χτύπημα που δέχθηκε εντός περιοχής ο Μπερτόγλιο, αλλά ο Αργεντινός δέχτηκε κίτρινη κάρτα για θέατρο. Η απόφαση έκανε έξαλλο τον Θεόδωρο Καρυπίδη, ο οποίος μετά τη λήξη εισέβαλε διαμαρτυρόμενος στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθεί στον Ιταλό διαιτητή Φάμπρι.

Στην παράταση ο Άρης, έχοντας εξαντλήσει σχεδόν όλες του τις δυνάμεις του και παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα, έδωσε μέτρα στην Αστάνα και επιχειρούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Οι Καζάκοι «άγγιξαν» το 2-1 στο 100’, όταν μετά από κόρνερ, ο Πίτρι έπιασε από κοντά την κεφαλιά αλλά ο Ντένις με μεγάλη επέμβαση, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Δευτερόλεπτα μετά, ο Άρης είχε χαμένο τετ-α-τετ με τον Μάνο, ο οποίος δεν μπόρεσε μόνος του εντός περιοχής να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 113’ οι Θεσσαλονικείς είχαν νέα διπλή μεγάλη ευκαιρία αλλά ο Ζαρούτσκι είπε «όχι» τόσο στην κεφαλιά του Μπεναλουάν όσο και στο πλασέ του Σάσα.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγούνταν στα πέναλτι, αλλά στο 120+1’ ο Εουτζέριο εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Πίτρι με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ρίχνοντας στο καναβάτσο τους «κίτρινους» και στέλνοντας την ομάδα του στην επόμενη φάση.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Λούκας Σάσα, Ματίγια (83’ Τζέγκο), Μπερτόγλιο (115’ Χαΐροβιτς), Μαντσίνι (66’ Ματέο Γκαρσία), Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (Μπρούνο 101’).

Αστάνα (Αντρέι Τιχόνοφ): Ναπογκόντοφ (Ζαρούτσκι 90+1), Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοφ, Τσουπέρκα, Κουάτ (64’ Γκούρμαν), Εμπόνγκ, Εουτζέριο, Μπαρσεγκιάν (80’ Αϊμπέτοφ), Μπετσιράι (46’ Καντέτ)