ΑΕΚ - Βελέζ Μόσταρ 1-0 (2-3 πεν.): Ταπεινώθηκε στα πέναλτι η Ένωση (videos)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
30/7/2021 00:00
Η ΑΕΚ αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων και αποκλείστηκε στα πέναλτι με 3-2 από την αδύναμη Βελέζ Μόσταρ από τη Βοσνία, μετά τη νίκη της με 1-0 στο ενενηντάλεπτο που οδήγησε τον αγώνα στην παράταση. Το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της Ένωσης τελείωσε πρόωρα στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ και πλέον θα στραφεί αποκλειστικά στις εγχώριες υποχρεώσεις της, μια και δεν μπόρεσε να ανατρέψει την ήττα με 2-1 στη Βοσνία πριν από μία εβδομάδα.

Ο κόσμος επέστρεψε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ μετά από πάρα πολύ καιρό, αλλά η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν τον ανάγκασε να πανηγυρίσει μία πρόκριση που μετά την κλήρωση είχε θεωρηθεί δεδομένη. Οι «κιτρινόμαυροι» λοιπόν απέτυχαν στον πρώτο τους στόχο με μοιραίο τον Αραούχο ο οποίος έχασε το τελευταίο πέναλτι και πληθώρα ευκαιριών στο πρώτο μέρος.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Πέτρο Μάνταλο, αλλά στα πέναλτι οι δύο επεμβάσεις του Στάνκοβιτς δεν ήταν αρκετές, καθώς έχασαν πέναλτι οι Ανσαριφάρντ, Λόπεζ και Αραούχο και η ΑΕΚ αποκλείστηκε.

Στον αντίποδα οι Βόσνιοι έγραψαν ιστορία και θα παίξουν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ με την Έλφσμποργκ από τη Σουηδία.

Μοιραίος ο Αραούχο, στο «ύψος» του ο Στάνκοβιτς

Η ΑΕΚ θέλησε να ψάξει ένα γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε μακριά το άγχος αλλά δεν το βρήκε. Στο 10' είχε την πρώτη καλή στιγμή με την μπάλα να στρώνεται στον Αραούχο μέσα στην περιοχή, όμως ο τελευταίος σούταρε πάνω στον Μπογκντάνοβιτς.Η απάντηση της Βελέζ Μόσταρ ήρθε στο 14' με τον Τσότσιτς να εκμεταλλεύεται κακή εκτίμηση του Μπακάκη και να σουτάρει από πλάγια θέση, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει με διπλή προσπάθεια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Γκαρσία σταμάτησε στον Μπογκντάνοβιτς.

Ο ρυθμός έπεσε και η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς αναζητούσε ένα ξέσπασμα. Στο 34' οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Ο Τάνκοβιτς έδωσε την μπάλα στον Σιμάνσκι μέσα στην περιοχή. Ο τελευταίος τη γύρισε σωστά παράλληλα, όμως ο Αραούχο κοντρόλαρε και δεν επέτρεψε στον Γκαρσία να σκοράρει σε σχεδόν κενή εστία. Στη συνέχεια ο Αργεντινός σούταρε αλλά ήταν άστοχος.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το 0-1. Ο Άντουσιτς σέντραρε από τα αριστερά και ο αμαρκάριστος Ράντοβατς σούταρε στην κίνηση, με τον Στάνκοβιτς να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση. Στη συνέχεια της φάσης ο Μιτάι πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ζαΐμοβιτς.

Στο 37' η ΑΕΚ απείλησε ξανά με τον Αραούχο. Ο Γκαρσία του έκανε την πάσα και ο έμπειρος φορ έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ήταν ξανά ο Μπογκντάνοβιτς εκείνος που έσωσε εντυπωσιακά την εστία του. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου του Σκωτσέζου διαιτητή Κέβιν Κλάνσι.

Την έσωσε ο Μάνταλος στο 98'

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χωρίς αλλαγές το δεύτερο ημίχρονο και η ΑΕΚ αν και προσπαθούσε έμοιαζε ανήμπορη να γίνει απειλητική.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το cooling break που έγινε στο 71', η Ένωση είχε απειλήσει μόλις μία φορά με τον Τάνκοβιτς να αστοχεί από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής.

Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να βρίσκουν χώρους και να γίνονται πιο απειλητικοί όσο περνούσε η ώρα.

Στο 76' η ΑΕΚ σκόραρε με τον Τζαβέλλα να εκτελεί από τη μικρή περιοχή τον Μπογκντάνοβιτς, όμως ο βοηθός είχε υψώσει σωστά το σημαιάκι υποδεικνύοντας τον Έλληνα αμυντικό οφσάιντ.

Η νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 80'. Ο Λιβάι Γκαρσία βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια μετά από γκάφα του Φερέιρα, όμως το σουτ του εξτρέμ από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο έφυγε άουτ.

Η ΑΕΚ πίεζε αφόρητα με τους Βόνσιους να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις και να πέφτουν κάτω σε κάθε ευκαιρία. Στο 89' ο Αλμπάνης μπήκε στην περιοχή από δεξιά όμως σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Ο χρόνος κυλούσε και οι «κιτρινόμαυροι» ήταν απελπισμένοι. Στο 98' όμως ήρθε η «λύτρωση». Ο τραυματίας Αλμπάνης ο οποίος έμεινε στο γήπεδο καθώς δεν μπορούσε να γίνει άλλη αλλαγή σέντραρε, η μπάλα έφτασε στον άφαντο σε όλο το ματς Μάνταλο, αλλά ο αρχηγός της ΑΕΚ νίκησε από κοντά τον Μπογκντάνοβιτς για το 1-0 κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Η κόπωση οδήγησε στα πέναλτι

Οι δύο ομάδες παρά τις αλλαγές που έγιναν στο ξεκίνημα της παράτασης ήταν φανερό ότι είχαν επηρεαστεί από τη ζέστη αλλά και από το γεγονός ότι η σεζόν βρισκόταν σε πρώιμο στάδιο.

Χωρίς πολλές ευκαιρίες ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι κι εκεί θα κρίνονταν τα πάντα.