Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα στο 90’ για Παναθηναϊκό

25/9/2013 22:41
Με τον Γκόρντον Σίλντενφελντ να σκοράρει στο 90’, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-1 τον Εργοτέλη στη Λεωφόρο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το άλλο γκολ ο Κλωναρίδης ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Έπαιξε για 20 λεπτά ο Φιγκερόα.

Προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στην Κρήτη πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχοντας καλή εμφάνιση για 65 λεπτά κέρδισε τον Εργοτέλη με 2-1 χάρη στο γκολ του Σίλντενφελντ στο 90’.

Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος, δημιούργησαν ευκαιρίες και τελικά στο 41’ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, με τον Κλωναρίδη να κάνει το 1-0, σκοράροντας στο ντεμπούτο του έπειτα από πάσα του Ντίνα.

Στην επανάληψη, ο Εργοτέλης μπήκε αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 54’ με τον Διαμαντάκο, ο επιθετικός των Κρητικών κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 πέντε λεπτά αργότερα, αξιοποιώντας την τρομερή ασίστ του Χαλκιαδάκη.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να τα έχει χαμένα, ωστόσο η είσοδος του Φιγκερόα στο 70’ «ξύπνησε» τους γηπεδούχους οι οποίοι στα υπόλοιπα λεπτά πίεσαν ασφυχτικά για να ξαναπάρουν το προβάδισμα, με τον Καβουσάκη όμως να λέει «όχι» σε δύο ενέργειες του Ντίνα στο 73’ και στο 75’.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως ο Εργοτέλης θα έφευγε με σκορ πρόκρισης, ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά στο 90’ «λύτρωσε» τον Παναθηναϊκό, διαμορφώνοντες το 2-1 στο 90’ το οποίος έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» ενόψει του επαναληπτικού στην Κρήτη (30/10).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Κλωναρίδης (78’ Μουζακίτης), Ζέκα, Καρέλης (71’ Φιγκερόα), Σίλντενφελντ, Ντίνας, Πράνιτς (65’ Λαγός).

Εργοτέλης: Καβουσάκης, Κοιλιάρας, Πελέ (81’ Ουέλινγκτον), Γιοβάνοβιτς, Βερπακόφσκις (83’ Δωματάς), Διαμαντάκος, Χαλκιαδάκης, Κοζορώνης, Μπαντιμπανγκά (73’ Ρομάνο), Ρέντζας, Σαρρής

Προβάδισμα για Πανιώνιο

Στο άλλο παιχνίδι, ο Πανιώνιος κέρδισε με 3-1 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στη Νέα Σμύρνη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Οι Νεοσμυρνιώτες άνοιξαν το σκορ στο 31’ με τον Καμπάνταη, και παρά την ισοφάριση του Βέντζιου στο 35’, ο ίδιος στο 37’ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Το υπόλοιπο παιχνίδι κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες, με τον Μενδρινό να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 84’ και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.