Κύπελλο Γερμανίας: Πρόκριση στην παράταση για Ντόρτμουντ, πέρασαν Λεβερκούζεν, Αμβούργο

25/9/2013 00:44
Δυσκολεύτηκε κόντρα στη Μόχανο 1860 η Ντόρτμουντ η οποία χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση των Βαυαρών να πάρει και με σκορ 2-0 την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου. Πέρασαν Λεβερκούζεν, Αμβούργο.

Στον εξτρά χρόνο κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον 2ο γύρο η Ντόρτμουντ η οποία δυσκολεύτηκε αρκετά να σκοράρει απέναντι στην Μόναχο 1860.

Συγκεκριμένα οι Βεστφαλοί είχαν 39 σουτ (!) έναντι μόλις 2 της δεύτερης ομάδας του Μονάχου, ωστόσο δεν κατάφεραν να νικήσουν για 105’ λεπτά τον 37χρονο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Γκαμπόρ Κίραλι.

Τη λύση έδωσε εν τέλει ο Ομπαμπεγιάνγκ ο οποίος ευστόχησε στο 105’ από το σημείο του πέναλτι, για το 1-0 ενώ δύο λεπτά μετά ο Μχιταριάν «σφράγισε» τη νίκη της Ντόρτμουντ.

Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Πέρασαν Λεβερκούζεν, Αμβούργο, πύρρειος νίκη για Βόλφσμπουργκ

Την πρόκριση πανηγύρισε και η Λεβερκούζεν η οποία κέρδισε με 2-0 την Αρμίνια στο Μπίλεφελντ και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον 2ο γύρο. Από την άλλη, το Αμβούργο στο ντεμπούτο του Φαν Μάρβαϊκ κέρδισε με 1-0 τη Γκρόιτερ Φιρτ και πέρασε και αυτό στην επόμενη φάση.

Πύρρειος αποδείχθηκε η νίκη της Βόλφσμπουργκ η οποία κέρδισε με 2-0 την Άαλεν, ωστόσο είδε τον Βιερίνια να αποχωρεί με τραυματισμό στο γόνατο και υπάρχουν φόβοι πως θα λείψει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Τέλος, αποκλεισμός-σοκ για Μάιντς η οποία ηττήθηκε στην έδρας της με 1-0 από τη Κολωνία (ομάδα β’ κατηγορίας) και αποχαιρέτησε τον θεσμό.