Τσάμπιονς Λιγκ: Στους «16» η Πόρτο

7/12/2017 01:12
Η Πόρτο διέλυσε με 5-2 την Μονακό στο «Ντραγκάο» και πήρε την πρόκριση για τους «16», αντί της Λειψίας, η οποία ηττήθηκε με 2-1 από την πρωτοπόρο Μπεσίκτας και θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε η Πόρτο. Οι «δράκοι» ισοπέδωσαν με 5-2 την Μονακό στο «Ντραγκάο» και τερμάτισαν στην 2η θέση του ομίλου.

Ο Αμπουμπακάρ με δύο γκολ στο 9’ και στο 33’ έδωσε από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Μπραχίμι έκανε το 3-0, ενώ στο 61’ η Μονακό μείωσε σε 3-1 με πέναλτι του Γκλικ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Τελές ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1, ενώ στο 78’ ο Φαλκάο πέτυχε γκολ και δεν το πανηγύρισε αφού αυτό ήρθε απέναντι στην πρώην ομάδα του. Μάλιστα ο κόσμος που βρέθηκε στο «Ντραγκάο» χειροκρότησε τον Κολομβιανό φορ.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Φρανσίσκο Σοάρες στο 88’ ενώ να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω των αποβολών των Φελίπε και Γκεζάλ (πιάστηκαν στα χέρια) στο 33ο λεπτό.

Στο Γιουρόπα η Λειψία

Στο άλλο ματς, η πρωτοπόρος Μπεσίκτας πέρασε με 2-1 από την έδρα της Λειψίας και ολοκλήρωσε νικηφόρα τον όμιλο.

Η Μπεσίκτας άνοιξε το σκορ μόλις στο 10' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλβάρο Νεγρέδο, ενώ στο 15’ η Λειψία είχε δοκάρι με τον Ορμπάν. Οι Γερμανοί πίεσαν ασφυχτικά για το γκολ της ισοφάρισης και τελικά το βρήκαν στο 87’ με ωραία προσπάθεια του Κεϊτά.

Ωστόσο, στο 90’ η Μπεσίκτας, που έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 82' λόγω αποβολής του Ίλσανκερ, πήρε το «διπλό» με όμορφο γκολ του Ταλίσκα. Ακόμα και με νίκη, η Λειψία θα υστερούσε στην ισοβαθμία με την Πόρτο και πλέον ετοιμάζεται για την κλήρωση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.