Τσάμπιονς Λιγκ: Νίκησε και έμεινε ζωντανή η Ατλέτικο

23/11/2017 00:46
Με γκολ των Γκριεζμάν-Γκαμεϊρό η Ατλέτικο νίκησε με 2-0 την Ρόμα στη Μαδρίτη και έμεινε ζωντανή για την πρόκριση στους «16».

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Ατλέτικο. Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν με 2-0 της Ρόμα στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ και έμειναν ζωντανοί για την 2η θέση. Βέβαια για να προκριθούν στους «16» χρειάζονται νίκη στην έδρα της Τσέλσι (σ.σ. κυνηγάει την πρώτη θέση) και απώλεια της Ρόμα στο «Ολίμπικο» απέναντι στην ουραγό Καραμπάγκ.

Το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, όμως η κατάσταση βελτιώθηκε στην επανάληψη. Η Ρόμα είχε δοκάρι στο 64’ με σέντρα-σουτ του Ναινγκολάν και πέντε λεπτά μετά ο Γκριεζμάν «έγραψε» το 1-0 με τρομερό γυριστό.

Στο 83' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπρούνο Πέρες και στο 85' ο Γκαμεϊρό διαμόρφωσε το τελικό 2-0, ύστερα από ασίστ του Γκριεζμάν.