Προκριματικά Μουντιάλ: Δεν κέρδισε και κινδυνεύει με αποκλεισμό η Αργεντινή! (vids)

Προκριματικά Μουντιάλ: Δεν κέρδισε και κινδυνεύει με αποκλεισμό η Αργεντινή! (vids)



Η Αργεντινή «κόλλησε» στο 0-0 με το Περού στο «Μπομπονέρα», έμεινε χωρίς νίκη για 4ο σερί ματς και «φλερτάρει» με τον αποκλεισμό, υποχωρώντας στην 6η θέση μια αγωνιστική πριν το φινάλε! Επική ανατροπή για Παραγουάη (2-1 την Κολομβία), λύτρωση με Σάντσες η Χιλή, 2-1 το Εκουαδόρ.

Η προτελευταία αγωνιστική στην προκριματική φάση της ζώνης της Λατινικής Αμερικής ολοκληρώθηκε και καμία ομάδα –πλην φυσικά της πρωτοπόρου Βραζιλίας- δεν κατάφερε να εξασφαλίσει εισιτήριο για την τελική φάση του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Μάλιστα η φιναλίστ του προηγούμενου Παγκοσμίου Κυπέλλου, Αργεντινή «φλερτάρει» με τον αποκλεισμό, υποχωρώντας στην 6η θέση μετά το ισόπαλο 0-0 με το Περού στο «Μπομπονέρα». Η «αλμπισελέστε» δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία των «Ίνκας» και μάλιστα χρειάστηκε την επέμβαση του Ρομέρο σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο στο 90+5’ για να μην γνωρίσει την ήττα.

Με το βαθμό της ισοπαλίας οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 5η θέση που οδηγεί σε μπαράζ. Αμφότερες έχουν ίδιο συντελεστή τερμάτων (+1) ωστόσο το Περού υπερτερεί στα γκολ (26 έναντι 16), ρίχνοντας τους Αργεντινούς στην 6η θέση που οδηγεί σε αποκλεισμό.

Ένα βαθμό λιγότερο από την Αργεντινή έχει η Παραγουάη, η οποία έμεινε ζωντανή για την πρόκριση μετά την τρομερή νίκη της με 2-1 στην έδρα της Κολομβίας. Οι «καφετέρος» προηγήθηκαν στο 79’ με τον Φαλκάο, όμως τα γκολ των Καρντόσο (89’) και Σανάμπρια (90+2’) έφεραν… τούμπα το ματς και χάρισαν στην «αλμπιρόχα» τη μεγάλη νίκη.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα και για την Χιλή, η οποία κέρδισε με 2-1 το Εκουαδόρ στην έδρα της και έπιασε την Κολομβία στην 3η θέση, όντας όμως μόλις στο +1 από Περού και Αργεντινή. Οι πρωταθλητές Λατινικής Αμερικής προηγήθηκαν στο 22’ με τον Βάργκας, το Εκουαδόρ ισοφάρισε στο 84’ με τον Ιμπάρα, όμως ένα λεπτό μετά (85’) ο Σάντσες διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και έδωσε τη νίκη στην «Ρόχα».

Από την άλλη, η Ουρουγουάη «κόλλησε» στο 0-0 στην έδρα της ουραγού Βενεζουέλας και πέταξε την ευκαιρία να «σφραγίσει» από σήμερα την πρόκριση για την τελική φάση. Στο αδιάφορο βαθμολογικά ματς, η Βραζιλία έμεινε στο 0-0 με την Βολιβία εκτός έδρας, με τον πορτιέρο των γηπεδούχων, Λάμπε να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας το μηδέν.

Η βαθμολογία


1. Βραζιλία 38 (38-11)
2. Ουρουγουάη 28 (28-18)
3. Κολομβία 26 (20-18)
4. Χιλή 26 (26-24)

5. Περού 25 (26-25)

6. Αργεντινή 25 (16-15)
7. Παραγουάη 24 (19-24)
8. Εκουαδόρ 20 (24-24)
9. Βολιβία 14 (14-34)
10. Βενεζουέλα 9 (18-35)

* Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται απευθείας, ενώ ο 5ος δίνει αγώνα μπαράζ με τον πρωταθλητή Ωκεανίας (δηλαδή τη Νέα Ζηλανδία)

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ του

Τελευταία αγωνιστική (11/10, 02:30):

Παραγουάη – Βενεζουέλα
Βραζιλία – Χιλή
Εκουαδόρ – Αργεντινή
Περού – Κολομβία
Ουρουγουάη - Βολιβία

Τα γκολ:













Ομάδες που αφορά: ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ, ΧΙΛΗ

Σχολιασμός

17 σχόλια:

στις 06/10/2017 09:01
περου εισαι , πως να χασεις

στις 06/10/2017 10:09
Η τελευταια αγωνιστικη βολευει την Αργεντινη ουσιαστικα, ακομα και ισοπαλια να κανει παλι, θα περασει

στις 06/10/2017 10:41
σωστο.Εαν ομως το περου νικησει το δικο του ματς με την κολομβια (δυσκολο μεν αλλα οχι απιθανο) εξασφαλιζει την προκριση.

στις 06/10/2017 10:58
Θα περάσει η Αργεντινή 25 βαθμούς και 28 2η είναι η Ουρουγουάη. Περνάει

στις 06/10/2017 13:43
δυσκολο να περασει απο ομιλους μουντιαλ παντως ουτε με αιτηση δ επερναει

στις 06/10/2017 14:23
Λογικό όταν βάζεις δίπλα στον Μέσι τραχανοπλαγιαδες που δεν αξίζουν να παίζουν ούτε handball τέτοια αποτελέσματα είναι λογικά.. Άφησε Ντι Μαρία αριστερά βάλε Μέσι κορυφή και δεξιά Ντυμπαλα και φορ Ικαρντι παλιομαλακα Σαμπαολι!

Πονάνε τα μάτια μας ρε καράφλα!

Έβγαλε μερικές ωραίες μπαλιές ο Μέσι και οι άλλοι γαμηθηκαν..

Τουλάχιστον με νίκη και λίγο τύχη περνάνε!

στις 06/10/2017 14:24
Καλά εσύ Αριας άστο ξανακοιμησου..

στις 06/10/2017 15:40
Ρε μαγκες δειτε το μαθηματικα λιγο, αν κερδισει εχει περασει γτ Περου Κολομβια παιζουν μεταξυ τους. Ακομα και με ισοπαλια η Αργεντινη και ηττα Χιλης περναει( στην χειροτερη περιπτωση) . Καλα αν χασει κακο δικο της φυσικα. Η Σφαγη θα γινει στο Κολομβια-Περου .

στις 06/10/2017 15:53
χαχαχα xwris tous pektarades ine ena tpt k fenete stin ethniki tou omada exi ta panta k de mpori na pari tpt xoaoxoaox katse kanape twra to kalokeri na goustaris....

στις 06/10/2017 15:57
ine tixeri pou exase i kolomvia alios de pernouse oute me etisi twra exi kapies elpides kolofarda ampala pali ante na doume tha exi 2 omades i ispania sto mountial katalavenete ti eleo e opios xeri istoria me piani oaxooaxxo

στις 06/10/2017 16:21
εδω θα μαστε τζιν

στις 06/10/2017 16:52
Εχουμε και λεμε...η παραγουαη θα κερδισει την αδιαφορη και αδυναμη βενεζουελα (στανταρ ασσος)...η ουρουγουαη θα φερει ενα χ με την αξιομαχη βολιβια...η χιλη θα παρει ενα χ απο την αδιαφορη βραζιλια...η αργεντινη ειναι τυχερη που θα παιξει κοντρα στο αδιαφορο εκουαδορ αρα μαλλον θα κερδισει (εκτος αν ο μεσι παραφαει πατατακια lays και του κατσουν βαρια)...και στην ματσαρα περου-κολομβια εδω και τα 3 αποτελεσματα ειναι ανοιχτα με πιο πιθανο το χ.Οποτε συνοπτικα εχουμε αποκλεισμο του περου,μπαραζ για την παραγουαη και με τα χιλια ζορια η αργεντινη απευθειας προκριση!Και καλο ταμειο με ενα 3ευρω η' 5ευρω μια χαρα κερδος αυτα τα σημεια!

στις 06/10/2017 20:21
thn argentinh den thn afhnoun eksw xypnate,akoma kai an dn pernage me nikh sto epomeno, 8a vazane parapanw match gia na perasei.

στις 08/10/2017 17:55
Μιλάνε τα φαν μπόι του πεναλντο που παίζει με Νησιά Φεροε ,Ουγγαρία ,Δανία και ότι πιο εύκολο υπάρχει..

Αν έχει την τύχει ο -7 σας να αντιμετωπίσει καμιά Χιλή και γενικά ομάδες Λατινικής Αμερικής μην σας φανεί παράξενο αν δεν ακουμπήσει μπάλα οπότε χαρείτε τον όσο παίζει με υδραυλικους και εργάτες(χωρίς να θέλω να θίξω τους ανθρώπους αυτούς)

Δείτε λίγο με τι συμπαίκτες παίζει ο Μέσι στην επίθεση ,δείτε τι κάνουν αυτο3,δείτε στο συγκεκριμένο ματς τις ενέργειες τυτου Μέσι και αναλογιστείτε!!

στις 08/10/2017 17:56
Αριας με νίκη απέναντι στο Εκουαδόρ περνάει ,αν χάσουν τέλος!

στις 09/10/2017 01:02
ο ροναλντο δεν χρειαζεται να δειξει τιποτα εχει παιξει με ολους τους αντιπαλους και εχει παστελωσει τους παντες...ο μπαμπας σας!Και δεν ειμαι φαν του ροναλντο απλα δεν μπορω να βλεπω μαλακισμενα σχολια

στις 10/10/2017 02:18
Καλά πάτα κανά ντισλαικ γιατί μέχρι εκεί είσαι καλός μετά τσιμπα μία μπάλα και βράσε την..

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.