Δύο γκολ ο Ανσαριφάρντ στη νίκη του Ιράν (video)

5/10/2017 20:21
Το Ιράν νίκησε 2-0 το Τόγκο σε διεθνές φιλικό στην Τεχεράνη, με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να πετυχαίνει και τα δύο γκολ, στέλνοντας μήνυμα στον Ολυμπιακό και τον Τάκη Λεμονή για τον παραγκωνισμό του.

Ευκαιρία να παίξει ξανά ποδόσφαιρο είχε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος έδειξε ανεπηρέαστος από τον ελάχιστο χρόνο συμμετοχής του στον Ολυμπιακό. Ο 27χρονος πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε το Ιράν σε φιλική νίκη με 2-0 απέναντι στο Τόγκο.

Ο άσος των «ερυθρόλευκων» άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με ωραίο τελείωμα, εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Σαμπιρού στο σουτ του Γκόντος. Εννέα λεπτά μετά ο Ανσαριφάρντ πέτυχε και δεύτερο γκολ με κοντινό πλασέ, φτάνοντας τα 16 με την Εθνική του ομάδα.

Αυτή η εμφάνιση του Ιρανού επιθετικού έρχεται ίσως στην κατάλληλη στιγμή για τον ίδιο, αφού σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ο Τάκης Λεμονής τον υπολογίζει κανονικά μετά τον παραγκωνισμό που τον είχε υποβάλλει ο Μπέσνικ Χάσι.

Ο Ανσαριφάρντ έπαιξε σε όλο το ματς, ενώ ο Χατζισαφί του Πανιωνίου αντικαταστάθηκε στο 46'.