Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τρομερό comeback για Ρεάλ

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τρομερό comeback για Ρεάλ

Αφορά τον αγώνα ΕΪΜΠΑΡ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ


Αν και βρέθηκε να χάνει με 3-1 έχοντας και παίκτη λιγότερο (47’ Μπέιλ), η Ρεάλ με δύο γκολ του Ρονάλντο (86’ πεν., 89’), ισοφάρισε σε 3-3 την Λας Πάλμας στο «Μπερναμπέου» γλιτώνοντας τα χειρότερα!

Σ’ ένα εκπληκτικό παιχνίδι, η Λας Πάλμας έφτασε μια «ανάσα» από μια ιστορική νίκη στο «Μπερναμπέου», αλλά δύο γκολ του Ρονάλντο σε τρία λεπτά (86’, 89’) έδωσαν το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) στην Ρεάλ, που έπαιζε με δέκα παίκτες για σχεδόν όλο το δεύτερο μέρος. Αυτή ήταν η δεύτερη απώλεια της «βασίλισσας» στα τρία τελευταία παιχνίδια, με την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν να ισοβαθμεί πλέον στην κορυφή με την Μπαρτσελόνα, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο (απέναντι στη Θέλτα).

Η Ρεάλ, που προέρχονταν από την τρομερή ανατροπή απέναντι στη Βιγιαρεάλ (3-2 από 0-2), κατάφερε να προηγηθεί στο 8ο λεπτό με εύστοχο τετ-α-τετ του Ίσκο. Ωστόσο, η απάντηση της Λας Πάλμας ήταν άμεση, αφού στο 10’ ο Τάνα απέφυγε τους Κόβασιτς και Ράμος και με εκπληκτικό τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι στέκονταν εξαιρετικά στο παιχνίδι και στο 30’ θα μπορούσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, με τον Μπόατενγκ να αστοχεί σε τετ-α-τετ με τον Νάβας. Η Ρεάλ δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά στο πρώτο μέρος και στο ξεκίνημα της επανάληψης (47’) έχασε με κόκκινη κάρτα τον Μπέιλ, ο οποίος έσπρωξε τον Βιέρα μετά από μεταξύ τους μονομαχία.

Η Λας Πάλμας εκμεταλλεύτηκε άμεσα το αριθμητικό πλεονέκτημα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 56’ χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Βιέρα. Μάλιστα τρία λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ, με τον Μπόατενγκ να φεύγει στην κόντρα και να «γράφει» το 3-1!

Η Ρεάλ θα μπορούσε να μειώσει άμεσα, όμως η προσπάθεια του Ράμος στο 61’ κατέληξε στο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά η Λας Πάλμας «άγγιξε» και τέταρτο γκολ, όμως ο πρώην Μαδριλένος, Χεσέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Νάβας από θέση τετ-α-τετ. Στο 72’, η ομάδα των Κανάριων Νησιών «άγγιξε» ξανά το 4-1, με τον Βιέρα να μην προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα σε κενή εστία έπειτα από γύρισμα του Σιμόν. Δευτερόλεπτα μετά η Ρεάλ έφυγε στην κόντρα, όμως ο Μπενζεμά δεν κατάφερε να ευστοχήσει από το ύψος του πέναλτι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 3-2.

Το παιχνίδι είχε τρομερό ρυθμό, με τον Βάθκεθ να αστοχεί σε τετ-α-τετ με τον Βάρας (76’) και τον Χεσέ να αστοχεί ξανά απέναντι από τον Νάβας (80’). Στο 83’ η «βασίλισσα» είχε διπλή ευκαιρία για γκολ, με τον Μπενζεμά να αστοχεί από θέση βολής και τον Μέσα να διώχνει στη γραμμή την προσπάθεια του Ρονάλντο. Το «Μπερναμπέου» «έβραζε», με τον κόσμο να αποδοκίμασε ακόμα και τον Πορτογάλο, όμως ο «CR7», με δύο γκολ σε τρία λεπτά, κατάφερε να χαρίσει το βαθμό στην Ρεάλ.

Στο 86’ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Καστεγιάνο, δίνοντας την ευκαιρία στον Ρονάλντο να μειώσει σε 3-2 από την άσπρη βούλα. Τρία λεπτά μετά ο Πορτογάλος «χτύπησε» ξανά, ισοφαρίζοντας σε 3-3 με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Μάλιστα, το δεύτερο γκολ του Ρονάλντο ήταν το υπ' αριθμόν 9.000 γκολ της βασίλισσας σε επίσημους αγώνες. Η Ρεάλ μπορεί να μην πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης αλλά τουλάχιστον έκανε ρεκόρ, αφού σκόραρε για 45ο διαδοχικό παιχνίδι και κατέρριψε το ισπανικό ρεκόρ που κρατούσε η Μπαρτσελόνα από το 1942-1944.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΕΪΜΠΑΡ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
4.403.751.571.452.152.021.161
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
4.402.181.951.502.05
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
4.501.852.3019.00

Σχολιασμός

28 σχόλια:

στις 02/03/2017 00:31
το πρωταθλημα δεν εχει τελειωσει μπαρτσελονεοι,μαδριλενοι τωρα αρχιζουν τα δυσκολα οπως λεει και ο σακης +1 η μπαρτσα απο την ρεαλ αλλα με ματς λιγοτερο εγω πιστευω πολυ ακι στην σεβιλλη δε θα μου φαινοταν εκπληξη καθως παιζει μαπλαρα και μαλλον ηρθε η ωρα της

στις 02/03/2017 00:31
Αυτή είναι η Ρεαλάρα με παίκτη λιγότερο. Συνεχίζουμε κια ματς λιγότερο.

στις 02/03/2017 00:31
και *μπαλαρα**

στις 02/03/2017 00:32
πονανε τα ματια μας ρε Ζιζου, κανε κατι εκει στην κολοαμυνα...φτανει πια....καρκινο βγαλαμε...

[+]  geniusMSN- στις 02/03/2017 00:37

στις 02/03/2017 00:38
Αυτο εχουν οι μικρες ομαδες δεν μπορουν να πιστεψουν σε μια μεγαλη νικη.ουτε οι ιδιοι πιστεψαν σε κατι τοσο αδιανοητο.λιγες ομαδες αντεχουν τοση πιεση απο τις μεγαλυτερες ομαδες κριμα,αλλα ετσι ειναι.

στις 02/03/2017 00:38
Pantos to palevei gera gia ti defteri thesi!! Realara leei o allos trogontas 3 golakia apo tin Las Palmas! Ti na peis!!!!

στις 02/03/2017 00:38
Να δειτε γλεντια στο Ελ Κλασικο,ΘΑ ΦΑΤΕ ΚΑΛΑ!

[+]  geniusMSN- στις 02/03/2017 00:42

[+]  geniusMSN- στις 02/03/2017 01:00

[+]  geniusMSN- στις 02/03/2017 01:02

στις 02/03/2017 01:03
Δεν πειραζει ρε ομαδαρα και παλι μεσα στο κολπο του πρωταθληματος ειμαστε εχουμε και ενα ματσ λιγοτερο το οποιο με ολους του παιχταραδες μας και χωρις τραυματισμους θα παρουμε τους 3 βαθμους,αλλα προσοχη στα επομενα ματσ γιατι δεν γινεται αυτο το πραγμα καθε εβδομαδα να αγχωνομαστε.

στις 02/03/2017 01:03
Συμφωνω απολυτα με genius h pio sixamenh omada ever :) ama to xasei to prwtathlima h barca krima

στις 02/03/2017 01:17
Καταντησαν να λενε και παλι μεσα στο κολπο του πρωταθληματος οι -7 και κανει κρυο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Οτι πιο σιχαμερο σε ομαδα εχω αντικρισει τον τελευταιο καιρο! ΧΕΡΕ ΦΡΑΝΚΟ!! Ευχομι να μεινετε με ΕΝΑ ΑΡΧΙΔΙ!

ΥΓ Χωνεψτε τα ΚΑΥΛΙΑ που εχετε φαει γιατι ερχονται ΚΑΙ ΑΛΛΑ!

PUTA FRANKO!

στις 02/03/2017 01:23
Ηδη εχουμε παρει 2 αρχιδια ξεχνας (super cup ευρωπης και διηπειρωτικο κυπελλο)...μην γινεσαι ρομπας σου εχω πει να σκεφτεσαι και να θυμασαι πριν τις πεταξεις!

στις 02/03/2017 01:25
Μαλακά είσαι εντελώς καθυστερημένο ? Σε βαράνε στο σπίτι γβσς δίνουν τίποτα ? Τι σχολιάζεις το ίδιο πράγμα ( τη μαλακια που ούτε στέκει και την έχεις κάνει καραμέλα ) 10 φορές ρ ? Τόσο πόνο ? Αν στο σπίτι σε γαμανε, σε βαράνε, σε μαστουρώνουν... Υπάρχουν ειδικές γραμμές για να απευθυνθείς

στις 02/03/2017 01:38
Βρωμικη ομαδα! Χαρειτε με την ισοπαλια και το καυλι που σας κερασε αλλο ενα χωριο και αστε εμενα! ΠΑΛΙ ΠΟΥΤΣΑ! Το πεναλτι δεν υπηρχε!

O nickxa και τα κυπελακια του ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Pako σοδες εχεις ή να σου φερω εγω ρε αντρα? Μην ξεχασεις να μαθεις την ενδεκαδα της "ομαδας" σου ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧ γελιοι καταντησατε! ΣΠΡΟΟΟΟΟΟΟΞΙΜΟ για να παρουν πρωταθλημα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

ΥΓ Προλαβα ρεαλ(πελατισσα) να παιρνει πρωταθλημα.ΘΑ ΣΕΒΕΣΤΑΙ!

στις 02/03/2017 03:09
autos o genious xipani k kimate gia na grafi gia tin real k de tou dini k simasia kanenas re mlkes mi milate me xevrasmata pou den xeroun apo mpala k to vlepoun les k imaste ellada tourkia to 21 k vrizoune k xilia dio auta ine pedakia pou ta varai i mama tous k xespane edo piso apo mia othoni tou pc gt mpori na tou kani kanenas tpt apla opo=ios tou apantai k tou milai ine san auton apla adiaforiste k den pisteuo na agizi kanenan pragmatika auta pou lei eleos ine i teuleutea fora pou grafo gia xevrasmata oute dislike mi patate oute kan auto....ozo gia tin omada mas exi dromo akoma 14 mats exi psomi vamos realara ..

στις 02/03/2017 05:28
Εχεις δικιο ρε carmelo και πολλη αξια δινουμε,εχουμε την καλυτερη ομαδα με την μεγαλυτερη ιστορια και το ξερουν μερικοι γι αυτο βγαζουν τοση ζηλεια,μονο για γελια ειναι με τον τροπο που απαντανε και σχολιαζουν!HALA MADRID

στις 02/03/2017 07:35
Οταν και ο καλυτερος παικτης σας περνει κοκκινη σκεφτητε τι πρεπει να γινει με το βρωμιαρη τον ραμος.Αλλα και παλι το κορακι σας εδωσε προφανος ανυπαρκτο πεναλτυ και θα κοιτουσε σιγουρα αλλου οταν γινοταν η σεντρα για το 3-3?

στις 02/03/2017 09:19
η ομαδες στις ανατροπες φαινονται

στις 02/03/2017 09:19
οι ομαδες

στις 02/03/2017 09:26
ολες οι ομαδες εχουν δικαιωμα να σκοραρουν. το θεμα ειναι αν θα το ανατρεψεις η θα κατσεις να φας 4 η 5..

στις 02/03/2017 11:19
Πάλι μαλακιες που δεν βγάζουν νόημα είπες αλλά αφού είσαι μπασταρδάκι τι να περιμένει κάνεις ? Α και ΕΣΕΙΣ - σέβεστε... Με Ε στο τέλος

στις 02/03/2017 13:50
ΝΑ ΒΑΖΕΙ 3 ΓΚΟΟΛ Η ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ ΜΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΝΑΜΠΕΟ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΗΣ ΤΟ 7+...ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΙΤΗ

στις 02/03/2017 18:08
στο live το x ειχε 12 μετα το 3ο γκολ της λαςπαλμας

στις 02/03/2017 18:58
Ζηλεια λενε,μαλιστα! Καλα μου ειχε πει ενα οπαδος της Μαδριτης στην Βαρκελωνη "Μην περιμενεις να συνενοηθεις με μαδριλενους,δεν θα βγαλεις ακρη" Ισπανος ηταν !

Τι να ζηλεψουμε ρε? Τα χαλια σας? Τα τροπαια χαρη Φρανκο?

Την διαιτησια που πηγαινει γαμιωντας τις αντιπαλες ομαδες σας για να παρετε βαθμο ή ακομη και να φυγετε με 3βαθμους?

Δοξα τον θεο δεν εχω χασει τα λογικα μου ακομη για να ζηλεψω τον χειροτερο συλλογο!

ΚΟΥΤΣΑ ΚΟΥΤΣΑ ΓΛΥΨΤΕ ΤΗΣ ΒΑΛΕΝΘΙΑ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ!

ΚΟΥΤΣΑ ΚΟΥΤΣΑ ΓΛΥΨΤΕ ΤΗΣ ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ! VAMOS FRANKO!

στις 02/03/2017 19:14
den pirazei sinexizoume kanonika

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.