Γιουρόπα Λιγκ: Έχασε και… τώρα τρέχει ο Ολυμπιακός

18/2/2016 21:58
Ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρίες και δοκάρι κόντρα στην Άντερλεχτ, ωστόσο μια άτυχη στιγμή του Ρομπέρτο στο 67’ επέτρεψε στους Βέλγους να προηγηθούν με γκολ του Εμποτζί και τελικά να πάρουν τη νίκη με 1-0, αποκτώντας το προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Φωνάζουν για πέναλτι στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι», που καλούνται να ανατρέψουν τα δεδομένα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 από την Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες και πλέον ψάχνει την ανατροπή στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα, είχαν δοκάρι στο 9’ με τον Ιντέγε, ενώ στο 33’ δεν τους δόθηκε καθαρό πέναλτι για χέρι του Οκάκα. Στον αντίποδα, η Άντερλεχτ απείλησε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη κατάφερε να σκοράρει από το… πουθενά.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ και τραγικό λάθος του Ρομπέρτο στο 67’, ο Εμποτζί κατάφερε να σκοράρει, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πετύχει εκτός έδρας τέρμα και πλέον καλείται να παλέψει για την ανατροπή στον επαναληπτικό του Φαλήρου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και μέχρι το 10’ οι δύο ομάδες είχαν από δύο σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ! Η Άντερλεχτ απείλησε πρώτη στο 6ο λεπτό με τον Τζούριτσιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντουρμάζ στη μεσαία γραμμή, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει με πλασέ μέσα από την περιοχή. Ένα λεπτό μετά, η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε και ο Οκάκα έπιασε την σκαστή κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από την εστία του Ρομπέρτο.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 8’ με τον Σεμπά, ο οποίος δεν κατάφερε να ευστοχήσει από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ένα λεπτό μετά, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους, με τον Ιντέγε να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι, έπειτα από πάσα του Ντουρμάζ.

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετά προβλήματα στο ανασταλτικό κομμάτι, όμως καμία δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και να πετύχει ένα γκολ. Στο 22’ το μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Ντουρμάζ έφυγε πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 23’ ο Τζούριτσιτς «άδειασε» τον Ντα Κόστα στην περιοχή, όμως ο Ρομπέρτο του αρνήθηκε το γκολ, αποκρούοντας με το ένα χέρι τη σέντρα-σουτ του Σέρβου. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 30’ με σουτ του Πρατ, όμως ο Ρομπέρτο δήλωσε ξανά «παρών», διώχνοντας με δυσκολία.

Τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός φώναξε δικαιολογημένα για πέναλτι, καθώς μετά από κόρνερ του Ντουρμάζ και κεφαλιά του Μποτία, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Οκάκα. Ο διαιτητής δεν σφύριξε παράβαση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με άστοχο σουτ του Ντουρμάζ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρος.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 47’ σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-0. Ο Φορτούνης έστρωσε στον Μιλιβόγεβιτς, αυτός σούταρε αφύλαχτος στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Η ομάδα του Σίλβα είχε την υπεροχή και στο 55’ απείλησε ξανά με απευθείας φάουλ του Ντουρμάζ, αναγκάζοντας τον Προτό σε απόκρουση. Στον αντίποδα, η Άντερλεχτ προσπαθούσε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις και στο 49’ είχε καλή στιγμή με τον Μπούτνερ, όμως ο Ντα Κόστα έκοψε σωτήρια την επικίνδυνη σέντρα του Ολλανδού.

Στο 64’ ο Προτό έδιωξε το σουτ του Ιντέγε και τρία λεπτά μετά η Άντερλεχτ κατάφερε να σκοράρει, παίρνοντας το προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα! Ο Μπούτνερ εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρομπέρτο έκανε λάθος διώξιμο με γροθιές και ο Εμποτζί με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ. Μάλιστα ο διαιτητής υπέδειξε αρχικά οφσάιντ, αλλά μετά από συζήτηση με τον βοηθό, άλλαξα την απόφαση του, δείχνοντας σέντρα.

Ο Σίλβα προχώρησε σε τρεις αλλαγές ρίχνοντας στο ματς τους Κασάμι, Τσόρι και Πουλίδο (αντί των Ζντιέλαρ, Σεμπά, Ντουρμάζ), όμως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία των Βέλγων. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν επηρεασμένοι από το γκολ της Άντερλεχτ και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ούτε μία ευκαιρία για φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το μηδέν και απέκτησαν το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Άντερλεχτ: Προτό, Ναχάρ, Εμποτζί, Ντέσχαχτ, Μπούτνερ (Νάιτινγκ 89'), Μπατζί, Ντεφούρ (Σουάρες 89'), Πρατ, Ατσεαμπόνγκ, Τζούριτσιτς (Τιλεμανς 74'), Οκάκα.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Μποτία, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Ζντιέλαρ (Κασάμι 69'), Σεμπά (Πουλίδο 81'), Ντουρμάζ (Τσόρι 84'), Φορτούνης, Ιντέγε.