«Διπλά»… ανόδου για Κέρκυρα και Νίκη Βόλου

21/5/2014 00:28
Μεγάλο βήμα για την άνοδο της στην Σούπερ Λιγκ έκανε η Κέρκυρα, η οποία κέρδισε με 1-0 τον Φωστήρα στον Ταύρο και διατηρήθηκε στην κορυφή με 22 βαθμούς. Δεύτερη με 20 η Νίκη, η οποία κέρδισε με 1-0 στα Χανια, ακολουθούν με 18 Ηρακλής Ψαχνών και Ολυμπιακός Βόλου που μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) . Έμειναν πίσω Αιγινιακός και Ηρακλής, 2-2 στο Αιγίνιο.

Τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε των πλει-οφ της Football League η Κέρκυρα διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά τη νίκη της με 1-0 κόντρα στον Φωστήρα χάρη σε γκολ του Κοντού (22’) και πολύ δύσκολα δεν θα πάρει το ένα από τα δύο εισιτήρια που οδηγούν στην Σούπερ Λιγκ.

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Νίκη Βόλου η οποία πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στα Χανιά με 1-0 με γκολ του Ανιέτε στο 44ο λεπτό του παιχνιδιού.

Οι Βολιώτες άντεξαν στο δεύτερο ημίχρονο την πίεση των γηπεδούχων και έφυγαν με τους τρεις βαθμούς που τους επέτρεψαν να παραμείνουν στη δεύτερη θέση με 20 βαθμούς, με τα Χανιά αντίθετα να μένουν στους 15 και στο -3 από την τρίτη θέση.

Ακολουθούν Ηρακλής Ψαχνών και Ολυμπιακός Βόλου

«Χρυσό» βαθμό στην έδρα του Ολυμπιακού Βόλου πήρε ο Ηρακλής Ψαχνών, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 σε ένα κακό παιχνίδι με αποτέλεσμα να ισοβαθμούν στην 3η θέση που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου/υποβιβασμού με την Ξάνθη.

Ισόπαλο έληξε και το 4ο παιχνίδι ανάμεσα στον Αιγινιακό και τον Ηρακλή, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 2-2 και να μένουν πίσω στη μάχη για την άνοδο.

Ο «Γηραιός» άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με αυτογκολ του Ζούρκο έπειτα από λάθος του τερματοφύλακα Τόλιου.

Παρόλα αυτά το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τους φιλοξενούμενους, με τον Πουρτουλίδη να αποβάλλεται και τον Κοντέων να σημειώνει αυτογκόλ στο 62’ για το 1-1 του Αιγινιακού.

Ο Ηρακλής απάντησε στο 66’ με τον Τσιλιανίδη, ωστόσο στο 87’ ο Κουτσοσπύρος ισοφάρισε για το τελικό 2-2 που αφήνει τους φιλοξενούμενους στην 5η θέση με 15 βαθμούς και την ομάδα του Αιγινίου στην 7η με 13.