ΠΑΟΚ - Μπόρατς Μπάνια Λούκα 3-2: Της αμύνης τα παιδιά τον έσωσαν από... ζημιά

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
24/7/2024 22:25
Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 την Μπόρατς Μπάνια Λούκα στο γήπεδο της Τούμπας, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί σε μία εβδομάδα (31/7, 22.00) στη Βοσνία.

Το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου εκμεταλλεύτηκε σε μεγάλο βαθμό τα αμυντικά προβλήματα των αντιπάλων του, αλλά ήταν αφελές στα μετόπισθεν κι επέτρεψε στους πρωταθλητές Βοσνίας να πετύχουν δύο τέρματα, ωστόσο έχει τον πρώτο λόγο για να βρεθεί στην επόμενη φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Για τους πρωταθλητές Ελλάδας ο Κουλιεράκης ήταν ο άνθρωπος ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 17', με τον διεθνή σέντερ μπακ να κάνει γκάφα και να παραχωρεί πέναλτι λίγο αργότερα και ο Ερέρα ισοφάρισε 1-1 στο 22'. Ξανά ο Έλληνας στόπερ πάντως βρήκε δίχτυα με κοντινή κεφαλιά στο 39' για το 2-1, πριν ισοφαρίσει 2-2 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κουλάσιν. Ο τελευταίος λόγος ανήκε όμως στους Θεσσαλονικείς και στο 51' ο Εκόνγκ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Θετικός, αρνητικός κι απόλυτος πρωταγωνιστής ο Κουλιεράκης, ο Κουλάσιν «έγραψε» όμως το 2-2

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, από το ξεκίνημα ήταν φανερή η πρόθεση του ΠΑΟΚ να κυριαρχήσει και να πιέσει αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε από νωρίς σε θέση «οδηγού».

Παρ' όλα αυτά ήταν ολοφάνερο το πρόβλημα της έλλειψης ενός σέντερ φορ που θα γέμιζε την περιοχή, με δεδομένο ότι ο Μπράντον Τόμας δεν αποτελεί σε καμία των περιπτώσεων τέτοιο ποδοσφαιριστή.Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν μαζικά αλλά προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί μέσω αντεπιθέσεων. Σε μία τέτοια στο 14' ο Ερέρα εξέθεσε τον Εκόνγκ και σέντραρε, με τον Κουλιεράκη να διώχνει και στη συνέχεια της φάσης η κεφαλιά του Λούκιτς έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κοτάρσκι.

Στο 16' ο Μπράντον πήρε φόρα έξω από την περιοχή και με διαδοχικές ντρίμπλες μπήκε σε αυτή, όμως ο Μέιερς απομάκρυνε σε κόρνερ.

Από την εκτέλεσή του ένα λεπτό αργότερα, ο προωθημένος Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και νίκησε τον Σισκόφσκι για το 1-0.

Στο 19' από το... πουθενά ο Κοτάρσκι μπερδεύτηκε με τον Κουλιεράκη αλλά ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ, ο Βούκοβιτς ήταν απελπιστικά άστοχος.

Μετά από χρήση VAR αποδείχθηκε ότι ο Κουλιεράκης είχε πάρει την μπάλα από τον Κοτάρσκι με τα χέρια και ο διαιτητής Σμάιτς έδωσε σωστά το πέναλτι.

Στο 22' ο Ερέρα εκτέλεσε σωστά και ψύχραιμα από την άσπρη βούλα στέλνοντας από την άλλη γωνία τον Κοτάρσκι και ισοφαρίζοντας 1-1.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν απέδιδαν καθόλου καλό ποδόσφαιρο και αδυνατούσαν να φτιάξουν ευκαιρίες, ωστόσο στο 39' κατόρθωσαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.

Ο Σβαμπ σέντραρε από αριστερά και ο Τάισον έκανε φοβερό σουτ στην κίνηση, με τον Σισκόφσκι να αποκρούει και τον Κουλιεράκη να παίρνει το «ριμπάουντ» και με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία στο ματς -πέρα από τα γκολ- ήρθε στο 44', έπειτα από υπέροχη αντεπίθεση ο Τάισον έκανε κάθετη μπαλιά στον Μπράντον κι αυτός γύρισε στον Οζντόεφ, με τον Ρώσο μέσο να καθυστερεί πάρα πολύ και τελικά η προσπάθειά του κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τάισον «πούλησε» την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Βούκοβιτς γύρισε παράλληλα και ο επερχόμενος Κουλάσιν στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε σωστά για το 2-2.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Εκόνγκ με κεφαλιά «χτύπησε» για τη νίκη των πρωταθλητών Ελλάδας

Η έναρξη της επανάληψης βρήκε τον ΠΑΟΚ να τα έχει... χαμένα και στο πρώτο δίλεπτο υπήρξε υποψία κινδύνου σε δύο περιπτώσεις.

Χωρίς να έχει απειλήσει πάντως, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα για τρίτη φορά.

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε ένα κόρνερ από αριστερά στο 51' και ο προωθημένος Εκόνγκ εκμεταλλεύτηκε την εντελώς άστοχη έξοδο του Σισκόφσκι και με κεφαλιά σε κενή εστία πέτυχε το 3-2 μέσα σε αποθέωση.

Το μομέντουμ γύρισε ξανά στην πλευρά των πρωταθλητών Ελλάδας και στο 53' ο Τάισον δοκίμασε την τύχη του έξω από την περιοχή, με τον Σισκόφσκι να αποκρούει σταθερά με διπλή προσπάθεια.

Θα περίμενε κανείς οι «ασπρόμαυροι» να πατήσουν... γκάζι αλλά δεν το έκαναν και το παιχνίδι «έσβησε» σιγά-σιγά, παρά τις αλλαγές που έγιναν κυρίως από τον Ρουμάνο τεχνικό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το ρολόι ξεπέρασε το 75ο λεπτό και δεν υπήρχε ούτε μία καλή στιγμή για τους δύο αντιπάλους.

Στο 77' πάντως ο ΠΑΟΚ «άγγιξε» ένα τέταρτο τέρμα. Έπειτα από γκάφα του Κουλάσιν ο Ζίβκοβιτς έδωσε στον Τάισον κι εκείνος γύρισε στον Σαμάτα ο οποίος ήταν μπροστά σε κενή εστία αλλά καθυστέρησε τρομακτικά και η προβολή του Μέιερς κατέληξε στο δοκάρι και πέρασε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να απειλήσουν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βούκοβιτς δεν ανησύχησε πραγματικά τον Κοτάρσκι ο οποίος μπλόκαρε σταθερά.

Στο 85' καταγράφηκε ακόμα μία ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, αλλά μετά τη σέντρα του Σάστρε, ο Σαμάτα με κεφαλιά αστόχησε απελπιστικά από τη μικρή περιοχή.

Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή που βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 3-2 και μαζί ένα προβάδισμα για τη ρεβάνς επί βοσνιακού εδάφους.

ΠΑΟΚ Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (85' Τσιγγάρας), Οζντόεφ (68' Καμαρά), Τάισον, Μουργκ (60' Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ (68' Ζίβκοβιτς), Μπράντον (68' Σαμάτα)

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόφσκι, Κβρζιτς (72' Χρέλια), Μέιερς, Καρολίνα, Ερέρα, Σκόρουπ (86' Βράνιες), Γκράχοβατς, Κουλάσιν, Σάβιτς, Βούκοβιτς (89' Τσάβιτς), Λούκιτς (89' Χάκουσιτς)