Άλκμααρ - ΑΕΚ 6-0: Συντριβή της Ένωσης στο πρώτο της φιλικό στην Ολλανδία (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
28/6/2024 14:28
Ιδιαιτέρως βαριά ήττα γνώρισε στο πρώτο της φιλικό επί ολλανδικού εδάφους η ΑΕΚ, η οποία συνετρίβη από την Άλκμααρ με 6-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν τεράστια προβλήματα στην ανασταλτική τους λειτουργία με τους Ολλανδούς να τα εκμεταλλεύονται πλήρως και να φτάνουν σε μια πολύ άνετη νίκη χάρη στα γκολ των Φαν Μπόμελ (10'), Ζέεφουικ (27’), Μπούρμεστερ (43’), Ντε Βιτ (63'), Φαν Μπρεντερόντε (88’) και Κάσιους (89’).

«Άγγιξε» το γκολ στα πρώτα λεπτά ο «Δικέφαλος» αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη

Η Ένωση έφτασε μια «ανάσα» από το 1-0 μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Φερνάντες βρήκε με σέντρα τον Γαλανόπουλο μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όμως ο Έλληνας χαφ δεν μπόρεσε υπό πλεονεκτικότατες συνθήκες να σκοράρει με τον Ογούσου να αποκρούει με υπερένταση.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 10’, η ομάδα του Μάρτενς εκμεταλλευόμενη τα κενά στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα ευτύχησε να προηγηθεί με το υπέροχο πλασέ του Φαν Μπόμελ, ο οποίος νίκησε τον νεαρό Θεοχάρη για το 1-0.

Ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να αντιδράσει γρήγορα και δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος έκλεψε τη μπάλα από τον Ογούσου, όμως στο τετ α τετ με τον 19χρονο κίπερ δεν κατάφερε να στεφθεί νικητής, με τον Ολλανδό να διορθώνει το λάθος του με μια εκπληκτική απόκρουση.

Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το σύνολο του Αλμέιδα δεν απείλησε σημαντικά, με την Άλκμααρ από την άλλη να μην συγχωρεί την αδράνεια στην ελληνική άμυνα και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, χάρη στα τέρματα των Ζέεφουικ (27’) και Μπούρμεστερ (43’), «κλειδώνοντας» επί της ουσίας τη νίκη.

«Κατάρρευση» στα τελευταία λεπτά του αγώνα

Στην επανάληψη πάντως, λόγω και των πολλών αλλαγών που έλαβαν χώρα όπως συμβαίνει στα φιλικά παιχνίδια, οι ρυθμοί έπεσαν, ενώ και το ματς ισορρόπησε περισσότερο ανάμεσα στις δύο πλευρές, με εξαίρεση το τελευταίο 5λεπτο του αγώνα.

Έτσι οι μεγάλες στιγμές ήταν μετρημένες στα… δάχτυλα του ενός χεριού, με την Άλκμααρ ωστόσο να πετυχαίνει και τέταρτο γκολ στο ματς στο 63’, όταν ο Ντε Βιτ είπε «ευχαριστώ» στο τραγικό λάθος του Ραντόνια και με πλασέ σκόραρε για το 4-0.

Το παιχνίδι έδειχνε να «κλειδώνει» σε αυτό το σκορ, όμως οι Ολλανδοί «φόρτσαραν» στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης και βρήκαν άλλα δύο γκολ με τους Φαν Μπρεντερόντε (88’) και Κάσιους (89’) οι οποίοι «έγραψαν» για την Άλκμααρ το τελικό 6-0, το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Άλκμααρ (Μάρτενς): Ογούσου, Πενέτρα, Φαν Μπόμελ, Κλάσιε, Ντέκερ, Λάχντο, Σάουτεν, Σμιτ, Μπούρμεστερ, Ζέεφουικ, Ντε Βιτ

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Θεοχάρης, Ρότα, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Ελίασον, Φερνάντες, Γκαρσία