Ουγγαρία - Ελβετία 1-3: Ιδανικό ξεκίνημα με «τριάρα» για τους «ροσοκροκιάτι» (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
15/6/2024 17:55
Η Ελβετία θριάμβευσε με 3-1 της Ουγγαρίας στην Κολωνία και ξεκίνησε με το δεξί της υποχρεώσεις της στον πρώτο όμιλο του Euro 2024.

Το συγκρότημα του Μουράτ Γιακίν έχει επί της ουσίας ήδη «αγκαλιάσει» την πρόκριση στα νοκ-άουτ με το «τρίποντο» της πρεμιέρας, ενώ παράλληλα φιγουράρει στην κορυφή του γκρουπ παρέα με τη Γερμανία.

Από την άλλη οι Ούγγροι απογοήτευσαν πλήρως με την εικόνα τους και θα πρέπει να βελτιωθεί δραματικά στη συνέχεια για να διεκδικήσει κάτι καλό. Προς το παρόν είναι χωρίς βαθμούς μαζί με τη Σκωτία στην τρίτη θέση.

Στην επόμενη αγωνιστική, στις 19/6, οι Ελβετοί θα παίξουν με τους Σκωτσέζους και η Ουγγαρία με τη διοργανώτρια και γηπεδούχο Γερμανία.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 12' με τον Ντούα και στο 45' ο Άμπισερ πέτυχε το 0-2. Στην επανάληψη οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν με τον Βάργκα στο 66' αλλά στο 93' ο Εμπολό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το γήπεδο ήταν κατάμεστο, καθώς ταξίδεψαν χιλιάδες Μαγυάροι αλλά και χιλιάδες φίλοι των «ροσοκροκιάτι».

Παράλληλα ο Ντόμινικ Σομποζλάι έγινε ο νεότερος αρχηγός στην ιστορία των Euro, μόλις στα 23 του χρόνια.

Γκολάρες από Ντούα και Άμπισερ και βάσεις επικράτησης για τους Ελβετούς

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη υποψία φάσης καταγράφηκε στο 10', με το σουτ του Ρόλαντ Σάλαϊ λίγο έξω από την περιοχή να περνάει πολύ άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα οι τυπικά φιλοξενούμενοι σκόραραν. Η κάθετη μπαλιά που έγινε στον Ντούα από τον Άμπισερ ήταν απίθανη και ο 27χρονος επιθετικός της Λουντογκόρετς πλάσαρε υπέροχα για το 0-1.

Μάλιστα το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ όμως μετά από χρήση VAR αποδείχθηκε ότι ο επόπτης είχε κάνει λάθος και το τέρμα του Ελβετού στράικερ μέτρησε κανονικά.

Δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του εικοσαλέπτου οι «ροσοκροκιάτι» έφτασαν μία... ανάσα από ένα δεύτερο γκολ. Ο Κέρκεζ έκανε γκάφα και ο Βάργκας βρέθηκε απέναντι στον Γκουλάστσι, με τον τελευταίο να τον νικάει σε τετ α τετ και να κρατάει το 1-0.

Χρειάστηκε να περάσει ένα εικοσάλεπτο πολύ... ήσυχο για να καταγραφεί κάποια μεγάλη στιγμή. Στο 40' ο Σομποζλάι εκτέλεσε «γλυκά» ένα φάουλ και ο προωθημένος Όρμπαν πήρε την κεφαλιά, με τον Ζόμερ να μπλοκάρει εύκολα, αν και στο ριπλέι φάνηκε ότι δύσκολα θα μετρούσε πιθανό γκολ, μια και ο στόπερ της Λειψίας ήταν οφσάιντ.

Η Ελβετία έμοιαζε να είναι πολύ καλύτερη, έστω κι αν δεν δημιουργούσε φάσεις και στο 45' τελικά πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο -δημιουργός του πρώτου γκολ- Άμπισερ πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ σημείωσε το 0-2 μέσα σε αποθέωση.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους και πλέον το σύνολο του Μουράτ Γιακίν είχε αποκτήσει πολύ σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Μείωσε με Βάργκα η Ουγγαρία αλλά ο Εμπολό «σφράγισε» τον θρίαμβο της Ελβετίας

Η επανάληψη άρχισε με την Ελβετία να έχει φανερά ένα ψυχολογικό πλεονέκτημα και στο 48' είχε την πρώτη της καλή στιγμή, με τον Ντούα να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Γκουλάστσι να αποκρούει στη γωνία του.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έμοιαζαν να θέλουν να αντιδράσουν αλλά να μην γνωρίζουν τον τρόπο για να το πράξουν. Στο 54' μάλιστα απειλήθηκε ξανά η εστία τους, με τον Βάργκας να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Γκουλάστσι να αποκρούει σταθερά.

Χρειάστηκε να δείξει το ρολόι το 63ο λεπτό για να δημιουργήσουν οι Ούγγροι την πρώτη τους ευκαιρία. Μετά από σέντρα που έγινε από τα αριστερά, ο Βάργκα αμαρκάριστος σηκώθηκε και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ κι ενώ ο Ζόμερ ήταν εξουδετερωμένος.

Στο 66' τελικά οι Μαγυάροι βρήκαν το γκολ που τους έβαλε εκ νέου στο κόλπο. Έπειτα από μία καλοσχεδιασμένη αντεπίθεση, ο Σομποζλάι έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Βάργκα με κεφαλιά «ψαράκι» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2, βάζοντας... φωτιά στο ματς.

Πέντε λεπτά αργότερα οι «ροσοκροκιάτι» θέλησαν να αντιδράσουν και ο Εντόι μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε και πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Σαρ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Πλέον το παιχνίδι είχε αποκτήσει μία «άγρια» ομορφιά, καθώς οι Ούγγροι πίεζαν για την ισοφάριση και οι οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» στην κόντρα.

Η επόμενη μεγάλη φάση ήρθε στο 90', όταν ο Γκουλάστσι απέκρουσε σωτήρια την κεφαλιά του Αμντουνί έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρίντερ και κράτησε «ζωντανούς» τους Μαγυάρους.

Στο 93' ο Όμρπαν υπέπεσε σε αδιανόητη γκάφα και έστρωσε στον Εμπολό, με τον φορ της Μονακό να πλασάρει άνετα κι εύστοχα για το τελικό 3-1 μέσα σε αποθέωση.

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάστσι, Λανγκ (46' Μπόλα), Όρμπαν, Α. Σάλαϊ (80' Ντάρνταϊ), Φιόλα, Νάγκι (67' Κλέινχεϊσλερ), Σάφερ, Κέρκεζ (80' Άνταμ), Σομποζλάι, Σάλαϊ, Βάργκα

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Βίντμερ (68' Στεργίου), Τζάκα, Φρόιλερ (86' Σιέρπ, Εντόι (86' Ρίντερ), Βάργκας ((74' Εμπολό), Άμπισερ, Ντούα (68' Αμντουνί)