ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 4-0: «Καθάρισε» με στυλ την παραμονή και καταδίκασε τους Ηπειρώτες (video)

6/4/2024 22:01
Ο ΟΦΗ ισοπέδωσε με 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Ηράκλειο παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 26’ και εξασφάλισε ουσιαστικά την παραμονή του, καταδικάζοντας παράλληλα τους Ηπειρώτες που βρέθηκαν στο -6 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ριέρα άνοιξε και έκλεισε το σκορ (10’, 86’), Μπακού (45+4’) και Ισέκα (58’) τα άλλα τέρματα. Έξαλλες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για την κόκκινη του Εραμούσπε.

Την πρώτη του νίκη στα πλει-άουτ πανηγύρισε ο ΟΦΗ ο οποίος διέλυσε με 4-0 τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα στο Ηράκλειο και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από πέντε αγωνιστικές όταν νίκησε με το ίδιο σκορ τον Πανσερραϊκό στην έδρα του.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στην πρώτη τους ευκαιρία με τον Ριέρα (10’) έπειτα από λάθος του Εραμούσπε ο οποίος στο 26’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη μέσω VAR για μαρκάρισμα στον Ισέκα, σε μια απόφαση που έκανε έξαλλους τους Ηπειρώτες.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα, δημιούργησαν φάσεις και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου βρήκαν δεύτερο τέρμα με τον Μπακού. Μονόλογος το ματς στην επανάληψη, με την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ με Ισέκα (58’) και Ριέρα (86’) ενώ είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ απέναντι σε έναν ΠΑΣ Γιάννινα που είχε πετάξει λευκή πετσέτα.

Με τη νίκη, ο ΟΦΗ ανέβηκε στην 10η θέση με 30 βαθμούς και «καθάρισε» σε μεγάλο βαθμό την παραμονή όντας στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στον αντίποδα, ο ουραγός ΠΑΣ Γιάννινα δεν τα κατάφερε για άλλη μια αγωνιστική, έμεινε στους 19 βαθμούς και στο -6 από τις ασφαλείς θέσεις, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Καταστροφικό ξεκίνημα για ΠΑΣ και Εραμούσπε, «οργή» στους Ηπειρώτες για την αποβολή

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο για τον ΟΦΗ ο οποίος ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Στο 10’ ο Εραμούσπε έκανε λάθος απομάκρυνση μετά από πίεση του Μπάκου, ο Τοράλ έδωσε στον Ριέρα και ο τελευταίος με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους Κρητικούς που στο 20’ πλησίασαν σε δεύτερο τέρμα αλλά Μπακού και Ισέκα δεν κατάφεραν να κάνουν την προβολή μετά από ωραία σέντρα του Ριέρα.

Λίγο αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς στο 22’ ο Εραμούσπε σταμάτησε με φάουλ τον Ισέκα και αντίκρισε αρχικά την κίτρινη κάρτα. Ωστόσο ο Τζήλος που ήταν στο VAR κάλεσε το διαιτητή Πουλικίδη να τσεκάρει τη φάση και ο τελευταίος άλλαξε την απόφαση δίνοντας κόκκινη, θεωρώντας ότι ο παίκτης του ΟΦΗ ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Μια απόφαση που προκάλεσε δικαιολογημένα την οργή των φιλοξενούμενων, που εξέδωσαν και επίσημη ανακοίνωση.

Κυριάρχησε ο ΟΦΗ, βρήκε και δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο

Ο ΟΦΗ κυριάρχησε απόλυτα μετά την αποβολή και στο 34’ πλησίασε σε δεύτερο γκολ όταν μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Ισέκα βρέθηκε απέναντι από τον Νάγκι αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό. Η απάντηση του ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε στην επόμενη φάση, με τον Τζίμα να βγαίνει στην αντεπίθεση μετά από το λάθος του Μεγιάδο αλλά ο Χριστογεώργος απέκρουσε το πλασέ του Έλληνα άσου.

Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 2-0 με σουτ του Γκαγιέγος που πέρασε δίπλα από το δοκάρι και τελικά βρήκαν το δεύτερο τέρμα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από αντεπίθεση, ο Τοράλ έβγαλε υπέροχη κάθετη για τον Μπάκου και αυτός δε λάθεψε απέναντι από τον Νάγκι, κάνοντας με πλασέ το 2-0.

Παράσταση για ένα ρόλο

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος παρά το γεγονός πως ο Γρηγορίου προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στην ανάπαυλα με την είσοδο των Ροσέρο, Ντεμίρ και Ασεβέδο στη θέση των Ριένστρα, Τζίμα και Ροσάλες.

Ο ΟΦΗ πλησίασε στο 3-0 στο 56’ με σέντρα-σουτ του Τοράλ υποχρεώνοντας τον Νάγκι σε απόκρουση με το ένα χέρι. Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή καθώς δύο λεπτά μετά ο Θοράρινσον εκτέλεσε φάουλ, βρήκε τον Ισέκα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ και ο τελευταίος με πλασέ στην κίνηση ανέβασε το δείκτη του σκορ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στη συνέχεια με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μην είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει στο ματς. Εν τέλει ο ΟΦΗ έφτασε και σε τέταρτο γκολ όταν στο 86’ ο Φελίπε έβγαλε τον Ριέρα σε τετ-α-τετ και ο Ισπανός νίκησε με σουτ τον Νάγκι για το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

Το 4-0 ήταν το τελικό σκορ αν και οι γηπεδούχοι είχαν φάσεις για ένα πέμπτο τέρμα στις καθυστερήσεις, με τον Ναγκί να αποκρούει το πλασέ του Ισέκα και τον Μοσκέρα να αστοχεί από θέση βολής για να μπει και αυτός στον πίνακα των σκόρερ.

Το τελικό σφύριγμα επέτρεψε στον ΟΦΗ να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη μετά τις 19 Οκτωβρίου και να ξεφύγει με +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Στον αντίποδα, ο ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκεται στο -6 από τη ζώνη του υποβιβασμού και ψάχνει θαύμα για την παραμονή στην κατηγορία τέσσερις στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης (69' Θεοδοσουλάκης), Τοράρινσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος (69' Λουκάο), Μεγιάδο (69' Μπάκιτς), Γκαγέγος, Μπάκου, Τοράλ (69' Μοσκέρα), Ριέρα, Ισέκα.

ΠΑΣ Γιάννινα: Νάγκι, Σόρια, Τσαούσης, Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Καραχάλιος (80' Λιάσος), Ριένστρα (46' Τζίνο), Ροσάλες (46' Ροσέρο), Τζίμας (46' Ντεμίρ), Κόντε (69' Λεό)