Ατρόμητος – Πανσερραϊκός 1-1: «Μοιρασιά» με buzzer beater στο Περιστέρι που δεν «χάλασε» κανέναν!

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
6/4/2024 19:03
Ατρόμητος και Πανσερραϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου και στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Stoiximan Super League, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από έναν χρήσιμο βαθμό στην προσπάθειά τους να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία. Ο Άλεξιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 18’, ισοφάρισε ο Τζοβάρας με buzzer beater στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι Μακεδόνες μπήκαν από την αρχή με επιθετική διάθεση και παρά το γεγονός ότι οι πρώτες καλές στιγμές ανήκαν στους Περιστεριώτες, η ομάδα του Γκαρσία άνοιξε το σκορ με τον Άλεξιτς στο 18’ και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια, περιορίζοντας δραματικά την παραγωγική δραστηριότητα των γηπεδούχων που «βολεύονταν» με σουτ εκτός περιοχής.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ισοφάριση με το δοκάρι του Ρομπάιγ στο 47’, ωστόσο με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα στο ματς, ο ρυθμός άρχισε να «καταρρέει», γεγονός που λειτούργησε υπέρ των «λιονταριών», τα οποία κρατούσαν το προβάδισμά τους με σχετική άνεση μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, πριν έρθει τελικά ο Τζοβάρας και κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα «γράψει» το τελικό 1-1.

Πλέον, οι Περιστεριώτες έφτασαν τους 33 βαθμούς «σφραγίζοντας» επί της ουσίας την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ οι Σερραίοι πήγαν στους 31 και αισθάνονται αρκετά ασφαλείς εξίσου.

Με μεγαλύτερη «όρεξη» οι Σερραίοι, δικαιώθηκαν με το γκολ του Άλεξιτς

Με τους Μακεδόνες να πιέζουν ψηλά προκειμένου να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους ξεκίνησε το ματς στο Περιστέρι, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από πλευράς Ατρομήτου στο 4ο λεπτό, όταν ο Κουέν κινήθηκε κατά μέτωπο από τον άξονα και με ένα σουτ εκτός περιοχής προσπάθησε να απειλήσει τον Χοβάν, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός.Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο, με την ομάδα του Ίλιτς στο 12’ να έχει νέα ευκαιρία με το δυνατό βολέ του Ντιρκς ύστερα από γέμισμα του Κουέν και απομάκρυνση από την άμυνα των φιλοξενούμενων, το οποίο ωστόσο κόντραρε στα σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Η απάντηση από πλευράς Πανσερραϊκού ήταν δυναμική, με τους παίκτες του Γκαρσία να ανοίγουν το σκορ στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα από τα δεξιά της περιοχής των γηπεδούχων, ο Άλεξιτς βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά «έγραψε» το 0-1 για τα «λιοντάρια».

Πέντε λεπτά αργότερα οι Σερραίοι προσπάθησαν να ανησυχήσουν και πάλι τον Μαρκετζιάνι, αλλά το σουτ του Μπετανκόρ εκτός περιοχής ήταν αδύναμο μιας και ο ίδιος έχασε την ισορροπία του κατά την εκτέλεση, με τον Ιταλό πορτιέρο να μπλοκάρει εύκολα, ενώ στο 30’ την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Ρομπάιγ από πλευράς Περιστεριωτών, το οποίο σταμάτησε με άνεση ο Χοβάν που ήταν σε ετοιμότητα.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν διάθεση για να γίνουν απειλητικοί, όμως η άμυνα της ομάδας του Γκαρσία κάλυπτε καλά τους χώρους μην επιτρέποντας στους παίκτες του Ατρομήτου να δημιουργήσουν φάσεις μέσα από την περιοχή τους και έτσι και η νέα καλή στιγμή τους στο 35’, ήρθε από δυνατό σουτ του Κιβρακίδη εκτός «κουτιού», το οποίο όμως δεν είχε στόχο.

Από κει και πέρα, εξαιτίας και των δυνατών μαρκαρισμάτων εκατέρωθεν, οι ρυθμοί άρχισαν να πέφτουν και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου 45λεπτου, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους Σερραίους να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Πάλεψαν για την ισοφάριση οι Περιστεριώτες, τα κατάφεραν στο τέλος

Στην επανάληψη, οι Περιστεριώτες ξεκίνησαν με τριπλή αλλαγή από τον Σάσα Ίλιτς και μπήκαν με περισσότερη ορμή στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας έτσι μια «ανάσα» από την ισοφάριση πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά, με τον Ρομπάιγ να σημαδεύει από πλάγια θέση το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χοβάν ύστερα από εκπληκτική ατομική ενέργεια του ίδιου.

Η επιθετικότητα των γηπεδούχων ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, με τον Πανσερραϊκό να ισορροπεί στα επόμενα λεπτά και να δημιουργεί προϋποθέσεις φεύγοντας στην κόντρα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η επόμενη καλή στιγμή πάντως ήρθε από την ομάδα του Ίλιτς, με τον Βέργο να πιάνει κεφαλιά από επικίνδυνη θέση μέσα από την περιοχή των φιλοξενούμενων στο 62’, όμως η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χοβάν.

Οι απανωτές αλλαγές που ακολούθησαν οδήγησαν στη σταδιακή «κατάρρευση» του αρκετά δυναμικού ρυθμού που είχε το πρώτο τέταρτο του δευτέρου 45λεπτου στο παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη ευκαιρία στην αναμέτρηση ήρθε από τον Πανσερραϊκό στο 85ο λεπτό, όταν ο Γούλερι βγήκε από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα στον Ουάρντα που βρισκόταν σε θέση βολής εντός της περιοχής των γηπεδούχων, όμως ο Αιγύπτιος δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε και η μπάλα κατέληξε εκτός.

Στο 89’, και πάλι ο «Φαραώ» προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μαρκετζιάνι από φάουλ που εκτέλεσε από μεγάλη απόσταση, όμως χωρίς αποτέλεσμα αφού ο Ιταλός μπλόκαρε σταθερά, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ατρόμητος πλησίασε στην ισοφάριση αλλά η επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Βρακά πέρασε απ’ όλους και κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο Ατρόμητος πάντως δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε για την επιμονή του, ισοφαρίζοντας τελικά στην τελευταία φάση του αγώνα ύστερα από μακρινό γέμισμα μέσα στην περιοχή των Σερραίων, με τον Χοβάν να κάνει κακή έξοδο και τον Τζοβάρα με κεφαλιά να «γράφει» το τελικό 1-1.

Ατρόμητος (Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Πομόνης, Έρλινγκμαρκ (46’ Γκονζάλεθ), Φριντγιόνσον (46’ Βαλέντσια), Κουέν, Ρομπάιγ (62’ Τζοβάρας), Βέργος (69’ Αντζιέλσκι), Ντιρκς (46’ Βρακάς)

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χοβάν, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Τομάς (66’ Γούλερι), Ουάρντα (94’ Μασκανάκης), Άλεξιτς (86’ Σοφιανός), Μπετανκόρ (66’ Χατζηστραβός)