ΠΑΟΚ – Λαμία 3-1: Αγχώθηκαν οι «ασπρόμαυροι» αλλά «καθάρισε» τελικά ο Σβαμπ

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
3/4/2024 21:27
Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Λαμία στην Τούμπα και στην 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Stoiximan Super League, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-1 και να ανεβαίνουν έστω και προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Προηγήθηκε με τον Μαρτίνεθ στο 7’ η ομάδα του Βόκολου, το «γύρισαν» με Μιχαηλίδη (45+1’) και Σβαμπ (70’, 88’) οι «ασπρόμαυροι».

Οι Λαμιώτες μπήκαν με περίσσιο «ποδοσφαιρικό θράσος» στην αναμέτρηση και έπιασαν στον «ύπνο» τους γηπεδούχους, με τον Μαρτίνεθ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κοτάρσκι και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του στο 7ο λεπτό. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα και αντ’ αυτού έβλεπαν τους φιλοξενούμενους να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, προτού τελικά ισοφαρίσουν με τον Μιχαηλίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, οι γηπεδούχοι περιόρισαν δραματικά την επιθετική δραστηριότητα της Λαμίας και πιέζοντας διαρκώς για την ανατροπή, την πέτυχαν εν τέλει με το εκπληκτικό γκολ του Σβαμπ στο 70’, ενώ ο ίδιος παίκτης «έγραψε» το τελικό 3-1 για τον ΠΑΟΚ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 88ο λεπτό.

Με όρεξη και «θράσος» η Λαμία, την «τιμώρησε» για τις χαμένες ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ

Με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυναμικά στην αναμέτρηση πιέζοντας ψηλά για να βρει γρήγορο γκολ ξεκίνησε το ματς στην Τούμπα, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς υποτίμησαν τους Φθιώτες οι οποίοι τους αιφνιδίασαν ανοίγοντας το σκορ στο 7’ με τον Μαρτίνεθ να εκμεταλλεύεται σε μια ανύποπτη φάση το σοβαρό λάθος του Κοτάρσκι και να «γράφει» το 0-1 για τη Λαμία.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως οι Λαμιώτες κρατούσαν καλά και αρχικά στο 12’ απείλησαν εκ νέου με το σουτ του σκόρερ τους να φεύγει ψηλά, ενώ τρία λεπτά αργότερα βρήκαν δίχτυα και πάλι αλλά ο Τσιλούλης που σκόραρε ήταν εκτεθειμένος και το τέρμα του ακυρώθηκε.

Οι «ασπρόμαυροι» αν και γίνονταν πιεστικοί προκειμένου να φανούν απειλητικοί στα καρέ των φιλοξενούμενων, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία και αντ’ αυτού στο 18’ η ομάδα του Βόκολου έφτασε και πάλι μια «ανάσα» από το 0-2 όταν μετά από κόρνερ ο Σλίβκα έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοτάρσκι.

Στο 21’ η Λαμία ανησύχησε για ακόμα μια φορά τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα, όταν ο Τσιλούλης έκανε από τα δεξιά το γύρισμα προς τον αμαρκάριστο Λέικ μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά το πλασέ του Ολλανδού δεν ήταν το ιδανικό και πέρασε εκτός.

Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να φτάσει κοντά στο γκολ όμως το σουτ του Οζντόεφ από πλεονεκτική θέση βρήκε στα σώματα και στο 28’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη τελική με τον Τσιλούλη ωστόσο να μην μπορεί να βρει εστία στην προσπάθειά του εκτός περιοχής.

Η επόμενη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε και πάλι από πλευράς Λαμίας, όταν σε μια γρήγορη αντεπίθεση στο 39’, ο Σίντκλεϊ γύρισε με δύναμη τη μπάλα στη μικρή περιοχή του ΠΑΟΚ και προτού η μπάλα φτάσει στον Τσιλούλη για ένα σχεδόν… σίγουρο 0-2, ο Κετζιόρα με αυτοθυσία πρόλαβε να διώξει με τάκλιν.

Οι Θεσσαλονικείς τελικά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν φύγει το ημίχρονο τιμωρώντας τους Φθιώτες για τις ουκ ολίγες ευκαιρίες που απόλεσαν, με τον Μιχαηλίδη να χρίζεται σκόρερ με κεφαλιά στο 45+1’ ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Ζίβκοβιτς και κάπως έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Σβαμπ, ο λυτρωτής!

Με ευκαιρία για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Τούμπα, όταν στο 51’ ο Οζντόεφ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση προς εκτέλεση όμως δεν ήταν ψύχραιμος και ο Κοσέλεφ τον αναχαίτισε, ενώ στο 55’ ο γκολκίπερ της Λαμίας ήταν εξίσου σε ετοιμότητα στο ακίνδυνο σουτ του Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου άρχισαν να γίνονται ολοένα και πιο επιθετικοί την ώρα που οι Φθιώτες έψαχναν τη στιγμή τους στην αντεπίθεση και στο 61’ οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν κοντά στο 2-1 αλλά η κεφαλιά του Σαμάτα μετά την εκτέλεση του Τάισον πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν και πάλι σε δεύτερο γκολ όταν ο Ζίβκοβιτς αρχικά γύρισε δυνατά τη μπάλα στην περιοχή από τα δεξιά, ο Κοσέλεφ απομάκρυνε σε πρώτο χρόνο, ωστόσο η μπάλα έφτασε στον Τάισον, με τον Βραζιλιάνο όμως να μην μπορεί από θέση βολής να νικήσει τον πορτιέρο της Λαμίας, ενώ ο Μολδαβός είπε «όχι» και στον Ζίβκοβιτς στο επικίνδυνο σουτ του στο 67ο λεπτό.

Τη λύση τελικά για τους γηπεδούχους έδωσε στο 70’ ο Σβαμπ ο οποίος με ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε αυτή τη φορά κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κοσέλεφ, δίνοντας το πολυπόθητο προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Λουτσέσκου συνέχισαν να πιέζουν για να «καθαρίσουν» οριστικά το «τρίποντο» αλλά χωρίς μεγάλα ρίσκα, ενώ και οι Φθιώτες από την πλευρά τους άρχισαν και πάλι να ξεθαρρεύουν προκειμένου να κάνουν και πάλι «ζημιά».

Το πρέσινγκ των γηπεδούχων τελικά έφερε αποτέλεσμα, αφού στο 86’ ο Σαμάτα κέρδισε πέναλτι από τον Κορνέζο, με τον Σβαμπ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σκοράρει ξανά για το 3-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ αφού ο Τάισον δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοσέλεφ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση στο 92’, ενώ ο Μπάμπα σημάδεψε το δοκάρι στην ευκαιρία που ακολούθησε στην εξέλιξη της φάσης.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (81’ Σάστρε), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Σοάρες (46’ Μπάμπα), Τσιγγάρας (46’ Μεϊτέ), Οζντόεφ (65’ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ (46’ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Σαμάτα

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Σίντκλεϊ, Μαρτίνεθ (87’ Τόσιτς), Τζανδάρης (90’ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκαχ(78’ Μάλτσι), Τσιλούλης, Λέικ (78’ Στάνκο), Νούνιεθ (46’ Σαντάνα)