Ολυμπιακός-Άρης 3-0: Εύκολη επικράτηση και... προσωρινά τρίτος!

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
3/4/2024 20:52
Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Άρη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Stoiximan Super League και πέρασε έστω και προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με σκόρερ τους Ελ Κααμπί (6'), Ποντένσε (60') και Καρβάλιο (89') έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη. Ο Μαροκινός μάλιστα έχασε και πέναλτι στο πρώτο μέρος με τον Κουέστα να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα. Πολύ καλή εικόνα από Γιόβετιτς, Έσε και Τσικίνιο.

Από την άλλη οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να βγάλουν την ένταση που ήθελαν στο παιχνίδι τους και έτσι γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στα φετινά πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε έτσι τους 60 βαθμούς και βρέθηκε στο -5 από την κορυφή και την ΑΕΚ ενώ είναι στο +1 από τον Παναθηναϊκό, με τους δύο αντιπάλους του όμως να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο το μεταξύ τους.

Ο Άρης έμεινε στους 48 βαθμούς και πλέον ξέρει πως έχει μηδαμινές ελπίδες για την 4η θέση, έχοντας θέσει βέβαια ως μεγάλο στόχο την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός, ωραίος και... μοιραίος ο Ελ Κααμπί

Ο Άρης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στην αναμέτρηση και μόλις στο 2' ο Οντουμπάτζο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ με το αριστερό που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο ήταν αυτός που στην πρώτη του ευκαιρία στην αναμέτρηση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Φορτούνης με πολύ ωραία σέντρα από τα αριστερά βρήκε τον Ελ Κααμπί μέσα στην περιοχή κι αυτός με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν χώρους και να επιτεθούν κυρίως από τη δεξιά τους πλευρά με τα ανεβάσματα του Οντουμπάτζο, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν νέα τελική στο 16' με τον Κουέστα όμως να αποκρούει το σουτ του Ροντινέι μέσα από την περιοχή.

Οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ έφταναν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και από δύο στατικές φάσεις απείλησαν εκ νέου αλλά τόσο ο Φορτούνης με φάουλ στο 18' όσο και ο Κάρμο με κεφαλιά δύο λεπτά μετά δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο.

Ο Ολυμπιακός είχε όρεξη κι ενέργεια στο παιχνίδι του, κυκλοφορούσε την μπάλα και στο 31' ο Έσε λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά είδε το σουτ του να κοντράρει και να φεύγει εκτός εστίας του Κουέστα.

Στο 39' βέβαια ο Γιόβετιτς βρήκε με πολύ ωραία πάσα τον Ελ Κααμπί στην πλάτη της άμυνας, αυτός με δύο προσποιήσεις άφησε πίσω του τον Μπράμπετς ο οποίος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση. Ο Μαροκινός εκτέλεσε το πέναλτι "αλά Πανένκα" όμως ο Κουέστα δεν έπεσε και μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

«Κόκκινη» υπεροχή, δίκαιη νίκη

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και στην επανάληψη και στο 54' είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία. Ο Ποντένσε βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Γιόβετιτς, αυτός έκανε το σουτ και ο Κουέστα έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Ο Πορτογάλος εξτρέμ όμως ήταν πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση καθώς υποδέχτηκε την μπάλα έξω από την περιοχή και με συρτό σουτ έκανε το 2-0 στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κουέστα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Το δεύτερο γκολ έδωσε ακόμη καλύτερη ψυχολογία στους «ερυθρόλευκους» που συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο. Στο 69' ο Ροντινέι βγήκε ωραία από τα δεξιά κι έκανε το σουτ αλλά ο Κουέστα έδιωξε και πάλι ενώ πέντε λεπτά μετά ο Ισπανός τερματοφύλακας μπλόκαρε εύκολα την προσπάθεια του Γιόβετιτς.

Ο Άρης φαινόταν πως δεν μπορούσε να αντιδράσει και απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 84' με τον Φετφατζίδη όμως να σουτάρει άουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 89' κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα, ο Ρίτσαρντς βγήκε από τα αριστερά κι έκανε τη σέντρα με τον Καρβάλιο να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και με πλασέ να τη στέλνει στα δίχτυα.

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (85' Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο, Έσε, Φορτούνης (71' Μασούρας), Ποντένσε (71' Ζέλσον Μαρτίνς), Γιόβετιτς (82' Καρβάλιο), Ελ Κααμπί (82' Ελ Κααμπί)

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ρόουζ (46' Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ (46' Μανού Γκαρθία), Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ, Νταρίντα, Σαβέριο (46' Ζαμόρα), Μορόν (67' Ανσαριφάρντ).