ΠΑΟΚ – Άρης 0-1: Μεγάλο «διπλό» για την ομάδα του Μάντζιου στην Τούμπα, «γκρέμισε» τους «ασπρόμαυρους» από την κορυφή

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
10/3/2024 22:58
Δεν μπόρεσε να χαρεί τη μοναξιά της κορυφής της Stoiximan Super League για πολύ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος υπέστη ήττα στην Τούμπα από τον μαχητικό Άρη με σκορ 0-1 στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε την υπεροχή στο ντέρμπι αλλά δεν μπορούσε να τη μετουσιώσει σε απειλητικές στιγμές στα καρέ των φιλοξενούμενων, με τον Μορόν να την τιμωρεί στο 31’ και να την αφήνει στο -2 από την πρωτοπόρο πια, ΑΕΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν το ματς έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και υποχρεώνοντας τους «κιτρινόμαυρους» σε παθητικό ρόλο, όμως η κατοχή τους δεν μπορούσε να «μεταφραστεί» σε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Αντίθετα, η ομάδα του Μάντζιου στην πρώτη της «επίσκεψη» στα καρέ του ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, με τον Μορόν στο 31’ να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό τέρμα με γυριστό σουτ, στέλνοντας έτσι τον Άρη προηγούμενο στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει γκολ αλλά να είναι ακίνδυνος και τους παίκτες του Άρη να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις. Καμία από τις δύο ομάδες όμως δεν έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με το 0-1 να παραμένει τελικά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ανούσια κατοχή των «ασπρόμαυρων», απίθανο τελείωμα από Μορόν και μπροστά ο Άρης

Με τον ΠΑΟΚ σε πρωταγωνιστικό ρόλο και τον Άρη να ψάχνει μια καλή κόντρα επίθεση ξεκίνησε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα να έρχεται στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ζίβκοβιτς ευνοήθηκε από τις κόντρες μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων και σουτάροντας με το «κακό» του πόδι, το δεξί, έστειλε τη μπάλα άουτ από πλάγια θέση.Η πολυπρόσωπη άμυνα της ομάδας του Μάντζιου έκανε απίστευτα δύσκολο το έργο παραγωγής φάσεων από πλευράς ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του Λουτσέσκου να έχουν μεν την κατοχή υπέρ τους αλλά να μην μπορούν με τίποτα να δημιουργήσουν «ρήγματα» στα καρέ του Κουέστα.

Έτσι με τα λεπτά να περνάνε, οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη τους επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης, είχαν την τύχη να βρουν γκολ όταν ο Σαβέριο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΟΚ, εν συνεχεία πάσαρε στον Μορόν, με τον Ισπανό να πιάνει ένα απίθανο γυριστό σουτ αλά... Γκερντ Μίλερ και να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι που δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να συνέλθει μετά την ψυχρολουσία αλλά με την αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων να αγγίζει το «άριστα», η μοναδική αξιόλογη στιγμή που είχαν οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου, ήταν ένα δυνατό βολέ του Ότο στο 37’, το οποίο ωστόσο δεν βρήκε στόχο.

Κάπως έτσι, με τον Άρη να προηγείται στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί μάταια να βρει τρόπους να γίνει απειλητικός, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Παρόμοιο μοτίβο και στο δεύτερο μέρος, εύκολα κράτησε το προβάδισμά του ο Άρης

Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την ομάδα του Λουτσέσκου να ψάχνει κενά στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των «κιτρινόμαυρων» και η πρώτη σχετικά καλή στιγμή ήρθε στο 48’ για τους γηπεδούχους, με τον Κουλιεράκη να πιάνει ένα δυνατό σουτ από μεγάλη απόσταση, όμως ο Κουέστα έχοντας υπό έλεγχο τη φάση δεν έδειξε να ανησυχεί.

Με τα πρώτα λεπτά πίεσης του δευτέρου ημιχρόνου να περνάνε, οι παίκτες του Άρη άρχισαν να ξεθαρρεύουν και στο 56ο λεπτό «άγγιξαν» το 0-2, όταν ο Σαβέριο έκανε μια φοβερή ατομική ενέργεια και μπήκε στην περιοχή των «ασπρόμαυρων», όμως το σουτ του εξτρέμ από το Εκουαδόρ πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ είχε άμεση απάντηση στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων και στο επόμενο λεπτό, ο Μουργκ έπιασε ένα πολύ καλό σουτ από τη γωνία της περιοχής του Άρη στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στο 64’ απείλησαν εκ νέου με τον Τόμας να δέχεται κάθετη πάσα από τον Σβαμπ, όμως δεν πρόλαβε τη μπάλα όπως θα ήθελε, με τον Ισπανό πορτιέρο του Άρη να βάζει «στοπ» στον επιθετικό του ΠΑΟΚ.

Από εκεί και πέρα και λόγω των απανωτών αλλαγών που ακολούθησαν, η ταχύτητα του ντέρμπι άρχισε να πέφτει δραματικά, με την αμέσως επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 80ο λεπτό από πλευράς ΠΑΟΚ, όταν ο Τζίμας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή του Άρη ύστερα από πάσα του Τάισον, όμως το γυριστό σουτ του νεαρού σταμάτησε και πάλι ο Κουέστα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν γρήγορη απάντηση στην ευκαιρία της ομάδας του Λουτσέσκου, με τον Σουλεϊμάνοφ στο επόμενο λεπτό να απειλεί την εστία του Κοτάρσκι επιχειρώντας το αριστερό πλασέ, το οποίο κόντραρε και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο των γηπεδούχων.

Στο 85’ ο Κωνσταντέλιας από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να ανησυχήσει τον Κουέστα με το σουτ που έπιασε από τα όρια της περιοχής να μπλοκάρεται από τον Ισπανό και αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ντέρμπι, με τον Άρη να φεύγει νικητής από την Τούμπα αφού το 0-1 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (71’ Ντεσπόντοφ), Κεντζόρα, Κουλιεράκη, Μπάμπα, Μεϊτέ (78’ Οζντόεφ), Μάρκος Αντόνιο (60’ Σβαμπ), Μουργκ (60’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Ζίβκοβιτς, Τόμας (71’ Τζίμας)

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ (77’ Βέλεθ), Βερστράτε, Νταρίντα (90+4’ Φεράρι), Σαβέριο (77’ Ζαμόρα), Σουλεϊμάνοφ (90’ Φετφατζίδης), Μορόν (46’ Ανσαριφάρντ)