ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 4-2: Σπουδαία νίκη για τον «Δικέφαλο» με… ανατροπή στην ανατροπή! (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
28/2/2024 21:01
Σε ένα ματς με ουκ ολίγες συγκινήσεις η ΑΕΚ πανηγύρισε σπουδαία νίκη με ανατροπή κόντρα στον αξιόμαχο ΠΑΣ Γιάννινα για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League, επικρατώντας της ομάδας του Μιχάλη Γρηγορίου στην «OPAP Arena» με 4-2 και διατηρώντας με αυτόν τον τρόπο τη θέση της στην κορυφή. Από δύο γκολ ο Πόνσε (69’ 79’) για τους «κιτρινόμαυρους», από ένα οι Σιμάνσκι (15’) και Λιούμπιτσιτς (74’), ενώ για τους φιλοξενούμενους βρήκαν δίχτυα οι Σομποτσίνσκι (35’) και Τζίμας (45’).

Η «Ένωση» ξεκίνησε ιδανικά στο ματς βρίσκοντας γκολ στο 15ο λεπτό με τον Σιμάνσκι, θεωρώντας πως θα έχει ένα ακόμη εύκολο βράδυ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Παρ’ όλα αυτά, οι Γιαννιώτες αποδείχθηκαν «σκληρά καρύδια» και κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Σομποτσίνσκι στο 35’ και πετυχαίνοντας την ανατροπή με το τρομερό τελείωμα του Τζίμα δέκα λεπτά μετά.

Στην επανάληψη ωστόσο, η ομάδα του Αλμέιδα σοβάρεψε. Έγινε αφόρητα επιθετική για τους παίκτες του ΠΑΣ οι οποίοι υποχώρησαν στο δικό τους τρίτο και παρότι αντιστάθηκαν για περίπου ένα 25λεπτο, από κει και πέρα ακολούθησε η κατάρρευση. Ο Πόνσε ισοφάρισε αρχικά στο 69’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Λιούμπιτσιτς έβαλε μπροστά και πάλι τον «Δικέφαλο», ο οποίος «καθάρισε» οριστικά το «τρίποντο» με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα του Πόνσε στο 79ο λεπτό.

Προηγήθηκε νωρίς ο «Δικέφαλος», δεν «κόμπλαραν» οι Ηπειρώτες

Με σκοπό να βρει ένα γρήγορο γκολ προκειμένου να αιφνιδιάσει τον ΠΑΣ ξεκίνησε η ομάδα του Αλμέιδα στο ματς και είχε την πρώτη τελική στην αναμέτρηση με το σουτ του Τσούμπερ στο 6’, το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο.Η «Ένωση» συνέχισε στο ίδιο τέμπο πιέζοντας ψηλά και αφού προειδοποίησε ακόμη μία φορά, αυτή τη φορά με τον Σιντιμπέ, άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό όταν ο Άμραμπατ κινήθηκε κατά μέτωπο προς την περιοχή των φιλοξενούμενων, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον διερχόμενο Σιμάνσκι, με τον Πολωνό να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Σούλη για το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατέβασαν «ταχύτητα» βγαίνοντας μπροστά για να βρουν και δεύτερο τέρμα και έφτασαν κοντά στο 2-0 στο 18’ αλλά το σουτ του Γκαρσία πέρασε άουτ.

Μετά το 20’, οι Ηπειρώτες άρχισαν να ξεθαρρεύουν και να γίνονται περισσότερο επιθετικοί δίχως ωστόσο να μπορούν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση στα καρέ των γηπεδούχων. Παρ’ όλα αυτά, βρήκαν γκολ από στατική φάση στο 35ο λεπτό εκμεταλλευόμενοι τη φοβερή αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ. Ο Τσαούσης εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Τζίμας πήρε τη γυριστή κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει απ’ όλους και να φτάνει στον Σομποτσίνσκι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να φέρει το ματς στα ίσα.

Το γκολ αυτό «χάλασε» το μυαλό των παικτών του Αλμέιδα οι οποίοι πάντως προσπάθησαν να επανακτήσουν το προβάδισμα άμεσα αλλά τόσο η κεφαλιά του Σιντιμπέ στο 38’, όσο και εκείνη του Γκαρσία στο 42’ δεν ήταν ικανές να ανησυχήσουν τον πορτιέρο της ομάδας των Ιωαννίνων.

Κάπου εκεί, ήρθε το δεύτερο σοκ για την ΑΕΚ, η οποία είδε τον αγώνα να γυρίζει «τούμπα» στο 45’, όταν μετά από λάθος του Τσούμπερ, ο Λεό έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την «κιτρινόμαυρη» περιοχή, μοίρασε στα δεξιά απ’ όπου ερχόταν ο Τζίμας, ο οποίος μπαίνοντας στην περιοχή εκτέλεσε τον Στάνκοβιτς για το 1-2 με ένα φανταστικό σουτ στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Αυστριακού, βάζοντας την ομάδα του σε θέση «οδηγού» προτού οι δυο πλευρές οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Πείσμωσαν οι «κιτρινόμαυροι» και «τούμπαραν» ξανά το ματς

Με φουλ επιθετική διάθεση μπήκαν οι «κιτρινόμαυροι» στην επανάληψη, έχοντας ως στόχο να πιάσουν στον «ύπνο» τους Ηπειρώτες και να φέρουν και πάλι τον αγώνα στα ίσα όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Η εντολή του Αλμέιδα ήταν η ΑΕΚ να πιέσει πολύ ψηλά ώστε να υποχρεώσει τον ΠΑΣ σε αποκλειστικά παθητικό ρόλο, κάτι που οι παίκτες του πέτυχαν πιέζοντας για την ισοφάριση και φτάνοντας κοντά σε αυτή με το σουτ του Πινέδα στο 54’, το οποίο όμως βρήκε σε σώμα και εξοστρακίστηκε.

Παρά την ασφυκτική πίεση από πλευράς «Ένωσης», η ομάδα του Γρηγορίου παρ’ όλα αυτά αμυνόταν με αυταπάρνηση και στα επόμενα λεπτά περιόρισε την παραγωγικότητα των γηπεδούχων, μέχρι να φτάσουμε όμως στο 69ο λεπτό, με την ΑΕΚ να βρίσκει επιτέλους το γκολ της ισοφάρισης με την εκπληκτική κεφαλιά του Πόνσε ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από τα δεξιά.

Το τέρμα αυτό έδωσε «φτερά» στα πόδια των παικτών του «Δικεφάλου», οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν με την ίδια ένταση για την… ανατροπή στην ανατροπή. Έτσι, μόλις 5 λεπτά μετά το γκολ του Πόνσε, η ΑΕΚ έκανε το 3-2 και πάλι από στημένη φάση, αυτή τη φορά από κόρνερ που εκτέλεσε από τα αριστερά ο Πήλιος, με τον Χατζισαφί να παίρνει τη διαγώνια κεφαλιά με πορεία προς την εστία, τον Σούλη να μην κάνει σωστή έξοδο και τον Λιούμπιτσιτς από κοντά να λυτρώνει τους «κιτρινόμαυρους» σκοράροντας επί της ουσίας με το «καλάμι».

Δεν έμεινε όμως εκεί η «Ένωση» ψάχνοντας και τέταρτο γκολ προκειμένου να «καθαρίσει» μια και καλή το «τρίποντο» και ούσα ασυγκράτητα επιθετική, το πέτυχε στο 79’ και πάλι από στατική φάση από νέα εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από απόσταση και νέα δυνατή κεφαλιά του Πόνσε στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα των Ιωαννίνων.

Κάπου εκεί ο αγώνας και ο ρυθμός άρχισαν να «σβήνουν», με την ΑΕΚ να απειλεί ακόμη μία φορά από στατική φάση στο 90+2’, όταν Βίντα πήρε την κεφαλιά από νέα εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ, με το 4-2 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (58’ Λιούμπιτσιτς), Βίντα, Χατζισαφί, Πήλιος (79’ Μήτογλου), Σιμάνσκι (58’ Γιόνσον), Πινέδα, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ (58’ Μάνταλος), Γκαρσία (46’ Πόνσε)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Τσαούσης, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Λιάσος, Τζίνο (84' Μπεγκάλα), Ντεμίρ (64’ Οσέι-Τούτου), Ροσάλες (75’ Κόντε), Τζίμας (75’ Πανάγου), Λεό (84' Κύρκος)