Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2: Πέρασαν δια πυρός και σιδήρου από το Αγρίνιο οι «ερυθρόλευκοι» (video)

28/2/2024 18:57
Ο Ολυμπιακός, όπως και το Σάββατο με τον Αστέρα Τρίπολης, νίκησε με ανατροπή (2-1) τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, έκανε το 5x5 με τον Μεντιλίμπαρ στον πάγκο του και μείωσε προσωρινά στο -2 τη διαφορά από την κορυφή. Προηγήθηκαν με Φ. Ντουάρτε (33') οι Αγρινιώτες, το γύρισαν σ’ έξι λεπτά στην επανάληψη με Τορεχόν (73’ αυτ.) και Ελ Κααμπί (79’) οι Πειραιώτες που χρειάστηκαν τεράστια επέμβαση του Πασχαλάκη στο φινάλε του ματς.

Ο Ολυμπιακός των πολλών απουσιών τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Παναιτωλικό και χρειάστηκε ανατροπή στο δεύτερο μέρος για να πάρει το «διπλό» (2-1) και να σημειώσει την 19η διαδοχική νίκη του με τους Αγρινιώτες στο πρωτάθλημα!

Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν απειλητικοί μετά το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι και είχαν δύο-τρεις καλές στιγμές για να προηγηθούν, όμως ο Παναιτωλικός στην πρώτη του σημαντική στιγμή, άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ του Φ. Ντουάρτε στο 33’.

Το γκολ επηρέασε τους φιλοξενούμενους που δεν είχαν τρόπο να φανούν απειλητικοί και οδήγησαν τον Μεντιλίμπαρ να παίξει με δύο σέντερ φορ στο δεύτερο μέρος. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς κάτι αξιόλογο αλλά τα πάντα ήρθαν πάνω-κάτω σ’ έξι λεπτά μετά από λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων. Στο 73’ ήρθε το 1-1 με αυτογκόλ του Τορεχόν έπειτα από σέντρα του Μαρτίνς, ενώ έξι λεπτά μετά ο Ελ Κααμπί έκλεψε τη μπάλα από την Μάλη, πέρασε τον Τσάβες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να βρει αντίδραση αν και στο 90+4’ είχε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει με απευθείας χτύπημα φάουλ του Σενγκέλια όμως ο Πασχαλάκης με τρομερή απόκρουση κράτησε το 2-1 ως το τέλος.

Με τη νίκη ο Μεντιλίμπαρ έκανε το 5x5 στον πάγκο του Ολυμπιακού και οι Πειραιώτες πέρασαν προσωιρνά στην 3η θέση με 53 βαθμούς και στο -2 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ με ματς περισσότερο. Στον αντίποδα, ο Παναιτωλικός έχασε για δεύτερο σερί ματς με ανατροπή μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και για την ώρα βρίσκεται ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού με 19 βαθμούς.

Πως κατέβηκαν

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε τον Παναιτωλικό με 3-5-2. Ο Τσάβες ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Οικονόμου, Μαλής και Ταμπίντζε τριάδα στην άμυνα ενώ Μαυρία και Χατζηθεοδωρίδης ήταν οι δύο φουλ-μπακ. Πέρεθ, Φ. Ντουάρτε και Μπουζούκης ήταν στα χαφ ενώ Καρέλης και Ντίας το επιθετικό δίδυμο.

Στον αντίποδα, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έχοντας αφήσει εκτός αποστολής αρκετά βασικά στελέχη, κατέβασε τον Ολυμπιακό με Πασχαλάκη κάτω από τα γκολπόστ και τετράδα της άμυνας τους Ορτέγα, Ρέτσο, Βέζο και Κίνι. Τριάδα στα χαφ ήταν οι Τσικίνιο, Ιμπόρα και Καμπράλ, ενώ η τριάδα στην επίθεση αποτελούνταν από Ποντένσε, Μασούρα και Ελ Κααμπί.

Βρήκε φάσεις μετά το πρώτο τέταρτο ο Ολυμπιακός αλλά το γκολ ήρθε από τον Παναιτωλικό

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε από τα πρώτα λεπτά να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού ψάχνοντας τον τρόπο να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Παναιτωλικού. Οι Αγρινιώτες ωστόσο αμύνονταν αποτελεσματικά και η πρώτη σημαντική στιγμή σημειώθηκε στο 19ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Ελ Καμπί ο Μασούρας βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι Πειραιώτες πλησίασαν ξανά κοντά στο γκολ στο 22’ με σουτ του Καμπράλ από το ημικύκλιο που πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ιμπόρα βρέθηκε μόνος στο ημικύκλιο αλλά δε μπόρεσε με σκαστό σουτ να νικήσει τον Τσάβες.

Ο Παναιτωλικός δεν είχε βρει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία στο πρώτο ημίωρο αλλά στην πρώτη του σωστή ανάπτυξη κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 32’ ο Φ. Ντουάρτε έπαιξε το ένα-δύο με τον Ντίας από τα δεξιά ανοίγοντας την άμυνα του Ολυμπιακού και με δυνατό σουτ εντός περιοχής δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Πασχαλάκη. Αξιοσημείωτο ότι ο Καρέλης στους πανηγυρισμούς σήκωσε τη μπλούζα του και η από μέσα έγραφε το 28/02 θέλοντας να τιμήσει τη μνήμη των θυμάτων στα Τέμπη.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση μετά το γκολ, μην απειλώντας σημαντικά και το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων έμεινε ως το ημίχρονο. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, το πρέσινγκ ψηλά που ασκούσε ο Παναιτωλικός έβαζε πολλά προβλήματα στη κυκλοφορία της μπάλας των φιλοξενούμενων που στερούνταν κομβικούς παίκτες στο δημιουργικό κομμάτι όπως οι Φορτούνης, Ροντινέι και Όρτα.

Πέρασε δεύτερο φορ ο Μεντιλίμπαρ, δύο αναγκαστικές αλλαγές ο Παναιτωλικός

Ο Μεντιλίμπαρ βλέποντας την ομάδα του να μην λειτουργεί σωστά προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο 59’ περνώντας τους Έσε, Μαρτίνς και Γιόβετιτς αντί των Ιμπόρα, Καμπράλ και Μασούρα, παίζοντας έτσι με δύο σέντερ φορ.

Από την πλευρά του ο Πετράκης πέρασε στο 60’ τον Σενγκέλια αντί του Ντίας ο οποίος αποχώρησε εκνευρισμένος στον πάγκο, ενώ στο ματς πέρασε και ο Τσιγγάρας αντί του Μπουζούκη. Λίγο αργότερα ο τεχνικός του Παναιτωλικού άλλαξε και τον δεύτερο επιθετικό του βάζοντας τον Ζοάο Πέδρο αντί του Καρέλη ενώ προχώρησε και σε δύο αναγκαστικές αλλαγές με τους Στάγιτς και Τορεχόν να αντικαθιστούν τους τραυματίες Ταμπίτζε και Χατζηθεοδωρίδη αντίστοιχα.

Το γύρισε σε έξι επτά ο Ολυμπιακός από αμυντικά λάθη των γηπεδούχων

Ο Ολυμπιακός δεν είχε καταφέρει να δημιουργήσει ευκαιρία στην επανάληψη αλλά όπως και ο Παναιτωλικός στο πρώτο μέρος χρειάστηκε μια φάση για να φέρει το σκορ στα ίσα. Στο 73’ η άμυνα των γηπεδούχων άφησε μόνο του τον Μαρτίνς στα δεξιά, αυτός έκανε ανενόχλητος τη σέντρα, με τη μπάλα να βρίσκει στον Τορεχόν και να καταλήγει στα δίχτυα του Τσάβες.

Το μομέντουμ άνηκε στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 79’. Ο Ελ Κααμπί έκλεψε τη μπάλα από τον Μαλή που ήταν ο τελευταίος της άμυνας του Παναιτωλικού, πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το πλασέ, με τον Στάγιτς να μην προλαβαίνει να απομακρύνει τη μπάλα, στέλνοντας την στα δίχτυα της εστίας του. Ωστόσο το γκολ χρεώθηκε κανονικά στον Μαροκινό φορ αφού η μπάλα είχε πορεία προς την εστία.

Δευτερόλεπτα μετά το γκολ ο Ολυμπιακός έχασε με τραυματισμό τον Μαρτίνς ο οποίος ένιωσε ενόχληση στο δικέφαλο μηριαίο και έδωσε τη θέση του στον Αλεξανδρόπουλο. Μάλιστα ο Πορτογάλος έβαλε τα κλάματα, έχοντας μόλις επιστρέψει από τραυματισμό. Οι αλλαγές των «ερυθρόλευκων» ολοκληρώθηκαν στο 90’ με την είσοδο του Ντόι αντί του Βέζο.

Μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη στο φινάλε

Ο Παναιτωλικός αναγκάστηκε να πάρει ξανά μέτρα στο γήπεδο αλλά αυτό έδινε χώρους στον Ολυμπιακό, ο οποίος έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Στο 88’ οι Πειραιώτες βγήκαν σε κόντρα δύο με έναν αλλά ο Ποντένσε δεν μπόρεσε να βρει τον Ελ Κααμπί που έκανε αντίθεση κίνηση χωρίς τη μπάλα.

Οι Αγρινιώτες έφτασαν μια «ανάσα» από την ισοφάριση στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια αλλά ο Πασχαλάκης με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το 2-1.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες - Μαυρίας, Μαλής, Οικονόμου, Ταμπίτζε (67’ Στάγιτς) - Μπουζούκης (60’ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (70’ Τορεχόν), Πέρες - Ντουάρτε, Ντίας (60’ Σενγκέλια), Καρέλης (67’ Πέδρο)

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης - Κίνι, Βέζο (90’ Ντόη), Ρέτσος, Ορτέγκα - Ιμπόρα (59’ Έσε), Τσικίνιο, Ποντένσε, Καμπράλ (59’ Ζ. Μαρτίνς, 83’ λ.τ. Αλεξανδρόπουλος) - Μασούρας (59’ Μασούρας), Ελ Κααμπί