Γιουρόπα Λιγκ: Πάρτι Σάλτσμπουργκ στο Άμστερναμ, προβάδισμα για Σαχτάρ, Σεβίλλη

21/2/2014 00:24
Τεράστια νίκη με 3-0 στην έδρα του Άγιαξ πήρε η Σάλτσμπουργκ η οποία μπορεί να θεωρείται από τώρα στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ, με τον Σοριάνο να πετυχαίνει ένα από τα γκολ της χρονιάς! Προβάδισμα για Σαχτάρ, Σεβίλλη, ήττα για Λάτσιο στο Ολίμπικο.

Μπορεί ο Άγιαξ να είναι πρώτος στην Ολλανδία, ωστόσο στο Γιουρόπα Λιγκ τα έκανε… θάλασσα, καθώς ηττήθηκε με 3-0 στην έδρα του από τη Σάλτσμπουργκ και πλέον θέλει κάτι… παραπάνω από θαύμα για να προκριθεί στους «16» του θεσμού.

Μάλιστα η αυστριακή ομάδα έβαλε και τα τρία γκολ στο πρώτο μέρος, με τον Σοριάνο να ανοίγει το σκορ στο 14’ ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 35’ με γκολ από τη σέντρα!

Ανοιχτοί λογαριασμοί για Σουόνσι-Νάπολι, προβάδισμα για Σεβίλλη

Ισόπαλο χωρίς σκορ (0-0() έληξε το παιχνίδι της Σουόνσι με την Νάπολι στην Ουαλία, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού στο «Σαν Παόλο».

Πολύ καλή εμφάνιση από τη Σουόνσι η οποία είχε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ κόντρα στην Νάπολι που είχε σε καλή μέρα τον τερματοφύλακα της, Καμπράλ και πλέον καλείται να πάρει τη νίκη στην έδρα της εάν θέλει να περάσει στους «16» του θεσμού.

Μεγάλο παιχνίδι στην Σλοβενία, καθώς Μάριμπορ και Σεβίλλη ήρθαν ισόπαλες 2-2, σκορ που ευνοεί φυσικά τους Ανδαλουσιανούς ενόψει του επαναληπτικού στην Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ταβάρες στο 33’, με τη Σεβίλλη να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Γκαμέιρο (47’) και Φάσιο (72’) έπειτα από ισάριθμες ασίστ του Ράκιτιτς, ωστόσο ο Βρσιτς ισοφάρισε στο 81’ για το τελικό 2-2.

Προβάδισμα για Άϊντραχτ, Σαχτάρ και Ρουμπίν

Ισόπαλο 2-2 έληξε και το παιχνίδι της Πόρτο με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο «Ντραγκάο» σκορ που ευνοεί την γερμανική ομάδα.

Η Πόρτο πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με το τρομερό γκολ του Κουαρέσμα στο 44' και αυτό του Βαρέλα στο 68', ωστόσο η Φρανκφούρτη κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα σε μόλις πέντε λεπτά με το γκολ του Χοσέλου (72’) και το αυτογκόλ του Σάντρο στο 77’.

Από την άλλη, προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Σαχτάρ η οποία έμεινε στο 1-1 με την Πλζεν στην Τσεχία, ωστόσο έχει πλέον τον πρώτο λόγο χάρη στο εκτός έδρας γκολ του Λουίς Αντριάνο στο 64ο λεπτό.

Ισόπαλο (1-1) έληξε και το παιχνίδι της Μπέτις με την Ρουμπίν Καζάν στην Ανδαλουσία, με την ρώσικη ομάδα να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης χάρη στο εκτός έδρας γκολ.

Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Βιλά, ενώ στο 28’ ο Προύντικοβ αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους με δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό.

Ωστόσο, η Ρουμπίν δεν πτοήθηκε και ισοφάρισε στο 74’ με το γκολ του Ερεμένκο για το τελικό 1-1.

Σοκ για Λάτσιο, ανοιχτοί λογαριασμοί για Μακάμπι-Βασιλεία

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε… όλα, η Λουντογκόρετς κέρδισε με 1-0 τη Λάτσιο στην Ιταλία και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στη Βουλγαρία.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα το πέτυχε ο Ρομάν Μπέζιακ (45’), ενώ η Λουντογκόρετς θα μπορούσε να είχε πάρει νωρίτερα το προβάδισμα, με τον Ντίακοφ να αστοχεί από την άσπρη βούλα στο 9ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος το ματς πήρε… φωτιά, με τον Φελίπε Άντερσον να χάνει πέναλτι για τους «λατσάλι» στο 50’ ενώ πέντε λεπτά μετά ο Ντίακοφ άφησε με δέκα παίκτες τους φιλοξενούμενους.

Η Λάτσιο δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 73’ έμεινε και αυτή με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καβάντα, με το τελικό 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Αντίθετα πιο… ξενέρωτο ήταν το παιχνίδι της Μακάμπι Τελ Αβίβ με τη Βασιλεία στο Ισραήλ, με το τελικό 0-0 να δίνει το προβάδισμα στην Βασιλεία καθώς θα διεκδικήσει στην Ελβετία την πρόκριση της στους «16» του θεσμού.

Δείτε εδώ τι έγινε στα παιχνίδια των 20:00

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των «32»:

Πέμπτη

Ανζί - Γκενκ 0-0

Ντνίπρο - Τότεναμ 1-0 (81' Κολοπλιάνκα)

Γιουβέντους - Τράμπζονσπορ 2-0 (16' Οσβάλντο, 90+4' Πογκμπά)

Τσερνομόρετς - Λιόν 0-0

Έσμπιεργκ - Φιορεντίνα 1-3 (10' Πούσιτς - 9' Μάτρι, 15' Ίλιτσιτς, 37' πέν. Ακουιλάνι)

Ντινάμο Κιέβου - Βαλένθια 0-2 (79' Εντουάρντο Βάργκας, 90' Φεγκουλί)

ΠΑΟΚ - Μπενφίκα 0-1 (59' Λίμα)

Σλόβαν Λίμπερετς - Άλκμααρ 0-1 (89' Φίρχεφερ)

Μπέτις - Ρουμπίν Καζάν 1-1 (3' Ντίντακ Βιλά - 74' Ερεμένκο)

Σουόνσι - Νάπολι 0-0

Μάριμπορ - Σεβίλλη 2-2 (33' Μάρκος Ταβάρες, 81' Βρσιτς - 47' Γκαμεϊρό, 72' Φάσιο)

Βικτόρια Πλζεν - Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-1 (62' Τετσλ - 64' Λουίς Αντριάνο)

Λάτσιο - Λουντογκόρετς 0-1 (45' Μπέζιακ)

Άγιαξ - Σάλτσμπουργκ 0-3 (14' πέν., 35' Σοριάνο, 21' Μανέ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βασιλεία 0-0

Πόρτο – Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (44' Κουαρέσμα, 68' Βαρέλα - 72' Χοσέλου, 77' αυτ. Σάντρο)