Κηφισιά - ΟΦΗ 1-1: Ανησύχησαν αλλά «σφράγισαν» την πρόκριση στα προημιτελικά οι Κρητικοί (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
17/1/2024 18:52
Κηφισιά και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» και έτσι οι Κρητικοί σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 3-1 στο πρώτο εντός έδρας ματς εξασφάλισαν την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που τους έβαλε στο κόλπο της πρόκρισης στο 60' με τον Κωνσταντακόπουλο και πίεσαν πολύ για ένα δεύτερο τέρμα που θα έστελνε το ματς στην παράταση, ωστόσο έχοντας ανοιχτεί πολύ υπέπεσαν σε πέναλτι στις καθυστερήσεις με τον Φελίπε να το εκτελεί εύστοχα για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ και χαρίζοντάς τους την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναιτωλικό.

Ισορροπημένο και χωρίς ρυθμό το ματς

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν χωρίς διάθεση να ανοιχτούν ιδιαίτερα, με την Κηφισιά να αρχίζει ωστόσο να πιέζει σε υψηλότερα μέτρα μετά τα πρώτα 15 λεπτά και τον ΟΦΗ από την πλευρά του να βολεύεται με αυτή την κατάσταση, αφού έβρισκε χώρους «σπάζοντας» την πίεση και κυκλοφορούσε τη μπάλα.

Ήταν πάντως φανερό πως οι Κρητικοί είχαν στόχο περισσότερο να υπερασπιστούν το προβάδισμα που είχαν από το πρώτο ματς παρά να επιτεθούν, αν και στο 23' είχαν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση με ένα δυνατό σουτ του Μπάκιτς να περνάει δίπλα από την εστία του Νικοπολίδη.

Το παιχνίδι κυλούσε σχετικά αθόρυβα έως το 36' πάντως, όταν ο Τετέι ξέφυγε και πάσαρε στον αμαρκάριστο Αντερέγκεν που από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε ούτε να κοντρολάρει, ούτε να πλασάρει με τη μία, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για λογαριασμό των γηπεδούχων. Η Κηφισιά αναθάρρησε μετά από αυτή τη φάση και άρχισε να πιέζει ακόμα περισσότερο τον ΟΦΗ, δείχνοντας ικανή να απειλήσει, αλλά έως το φινάλε του ημιχρόνου τελικά δεν άλλαξε κάτι, με ένα σουτ του Μπάκιτς από δύσκολη γωνία να είναι η μοναδική αξιόλογη φάση πριν ο ρέφερι σφυρίξει τη λήξη.

Η Κηφισιά «στρίμωξε» τους Κρητικούς, που όμως άντεξαν

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να διαμαρτύρεται για πέναλτι πάνω στον Ντικό στο 49' αλλά τον ρέφερι να δείχνει «παίζετε», αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Κηφισιά ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης. Στο 54' ο Μπάουμαν κράτησε το μηδέν αποκρούοντας το πλασέ του Αντερέγκεν, αλλά στο 60' δεν είχε απάντηση στο κοντινό πλασέ του Κωνσταντακόπουλου -έπειτα από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Τετέι- που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έβαλε «φωτιά» στο ματς.

Ο ίδιος παίκτης μάλιστα στο 71' έκανε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ ο ξανά ο Αντερέγκεν στο 77' προσπάθησε να περάσει όποιον βρήκε μπροστά του και άργησε να εκτελέσει χάνοντας τη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στη αθηναϊκή ομάδα, που έψαχνε το δεύτερο γκολ για να στείλει το παιχνίδια στην παράταση.

Η πίεση από πλευράς γηπεδούχων ήταν συνεχής με τις γραμμές να ανεβαίνουν όλο και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα, αλλά παρά τα πολλά γεμίσματα, η άμυνα των Κρητικών άντεχε και τελικά ο πρωτοεμφανιζόμενος Μπακού ξέφυγε στον κενό χώρο στο 90' και ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Παρρά.

Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Φελίπε που ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ και «κλείδωσε» την πρόκριση για τον ΟΦΗ, που πλέον θα αναμετρηθεί με τον Παναιτωλικό για μία θέση στα ημιτελικά.

Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν): Νικοπολίδης, Παρράς, Σμπώκος, Βαφέας (46’ Τεϊσέιρα), Σπίνος, Σολόα (71’ Ιπαλίμπο), Αντούνες, Κωνσταντακόπουλος, Ίλιεφ (62’ Μασούρας), Τετέι (62’ Μπιφουμά), Αντερέγκεν.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Πασαλίδης (68’ Λαμπρόπουλος), Αμπάντα, Γκαγέγος, Γκλάζερ, Μπάκιτς (68’ Νέιρα), Ριέρα (46’ Μπάκου), Μοσκέρα (81’ Μεγιάδο), Ντίκο (68’ Λουίζ Φελίπε).