Καλλιθέα - Παναιτωλικός 2-2: «Καθάρισαν» σε δώδεκα λεπτά και... πέταξαν στα προημιτελικά οι Αγρινιώτες (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
17/1/2024 16:58
Η Καλλιθέα και ο Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson και οι Αγρινιώτες πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στους «8» του θεσμού η ομάδα του Γιάννη Πετράκη θα συναντήσει όποια ομάδα περάσει από το ζευγάρι του ΟΦΗ με την Κηφισιά.

Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να υπερασπιστούν τη νίκη τους με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι στο Αγρίνιο και στα δώδεκα πρώτα λεπτά βρήκαν δύο γκολ με τους Μπρούνο Ντουάρτε και Χουάνπι, τελειώνοντας εύκολα την υπόθεση, έστω κι αν αγχώθηκαν στο τέλος, όμως με συνολικό σκορ 5-4 πήραν την πρόκριση.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 36' με τον Λουκίνα και να ισοφαρίσουν τελικά με τον Τόρες στο 91', χωρίς να φτάσουν σε μυθική ανατροπή που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση διεξήχθη με κόσμο στις εξέδρες, κάτι σπάνιο, από τη στιγμή που η κυβέρνηση αποφάσισε να μην υπάρχουν φίλαθλοι στα γήπεδα στα παιχνίδια της Stoiximan Super League.

«Χτύπησε» δύο φορές σε δώδεκα λεπτά και... ξεμπέρδεψε ο Παναιτωλικός

Το ξεκίνημα του ματς ήταν ιδανικό για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι «χτύπησαν» δύο φορές από στατικές φάσεις.Μόλις στο 7' ο Λιάβας έκανε μία σέντρα από δεξιά και ο προωθημένος Μπρούνο Ντουάρτε με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη θέλησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Χουάνπι είχε μία απίθανη έμπνευση και με απευθείας εκτέλεση φάουλ αιφνιδίασε τον γκολκίπερ Βοσνιάδη για ένα υπέροχο γκολ.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να βγάλουν μία αντίδραση, αλλά η πρώτη υποψία φάσης καταγράφηκε στο 33', με τον Σίλβα να παίρνει μία κεφαλιά, χωρίς να ανησυχήσει πραγματικά τον Στεργιάκη.

Τρία λεπτά αργότερα πάντως πέτυχαν το τέρμα που έψαχναν για να μπουν ξανά στο... κόλπο. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βασιλόγιαννη, ο Λουκίνας νίκησε τους πάντες στον αέρα και με ωραία κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

Πλέον οι παίκτες του κόουτς Βοσνιάδη είχαν πιστέψει ότι μπορούν να φτάσουν στην ανατροπή, ωστόσο δεν υπήρξαν σημαντικές φάσεις μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Τόρες ισοφάρισε αλλά ήταν πολύ αργά

Πριν από τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, η Καλλιθέα βράβευσε τον γενικό αρχηγό του Παναιτωλικού, Μάρκο Μαρκόφσκι, καθώς ήταν εκείνη που τον έφερε στην Ελλάδα τον παλαίμαχο στράικερ.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι οι οποίοι βιάζονταν για να έβρισκαν την ισοφάριση στην επανάληψη αλλά είναι αλήθεια ότι ο Παναιτωλικός αμυνόταν με ιδιαίτερη άνεση και πολύ αποτελεσματικά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκε το ρολόι να δείξει το 67ο λεπτό για να καταγραφεί μία υποψία ευκαιρίας, με την κεφαλιά του Λουκίνα μετά από σέντρα του Ματίγια να είναι αδύναμη και να μην ανησυχεί καθόλου τον Στεργιάκη.

Οι φάσεις ήταν ελάχιστες και στο 78' ο Μπουζούκης έκανε αδύναμο πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον Βοσνιάδη να αποκρούει.

Τρία λεπτά μετά η κεφαλιά του Κυνηγόπουλου ήταν άστοχη και η κλεψύδρα άδειαζε για την Καλλιθέα.

Ενώ όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η μπάλα στρώθηκε στον Τόρες και ο τελευταίος με πανέμορφο αριστερό σουτ ισοφάρισε 2-2, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στον λιγοστό χρόνο που απέμενε.

Στο 93' ο Καρέλης έφυγε στην κόντρα και σε μία διεκδίκηση με τον πορτιέρε Βοσνιάδη, ο ρέφερι καταλόγισε παράβαση για επικίνδυνο παίξιμο κι απέβαλε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Τίποτα όμως δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ζαμπαλά που βρήκε τον Παναιτωλικό να παίρνει έστω και με μπόλικο άγχος το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Καλλιθέα (Αλέκος Βοσνιάδης): Bοσνιάδης, Μπουλούλης (95' Πάντος), Μαρότα, Βλάχος, Μανθάτης, Ρομαό (46' Ματίγια), Σίλβα, Βασιλόγιαννης (65' Νεσούλ), Ντεμέτριους (75' Τόρες), Τσιντώνης (46' Κυνηγόπουλος), Λουκίνας

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Λιάβας, Ντουάρτε, Στάγιτς (76' Μαλής), Μαυρίας, Τορεχόν (76' Μπακάκης), Τσιγγάρας, Χουάνπι (67' Μπουζούκης), Μπελεβώνης (59' Φρ. Ντουάρτε), Ζοάο Πέδρο, Ντίας (59' Καρέλης)