Ατρόμητος-ΑΕΛ 4-0: Με τεσσάρα στα προημιτελικά οι Περιστεριώτες (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
16/1/2024 20:57
Ο Ατρόμητος επικράτησε με 4-0 της ΑΕΛ στο Περιστέρι και μετά το 1-1 του πρώτου παιχνιδιού πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Betsson όπου περιμένει να μάθει ποιον εκ των Ολυμπιακού ή Παναθηναϊκού θα αντιμετωπίσει.

Οι Περιστεριώτες δεν εντυπωσίασαν στο πρώτο μέρος αλλά βρήκαν το γκολ με τον Τριμμάνη στο 39' και στο δεύτερο μέρος «κλείδωσαν» την πρόκριση με γκολ των Ανγκιέλσκι (50'), Τσακμάκη (84') και Βέργου (90+2'). Με δέκα παίκτες οι φιλοξενούμενοι από το 56' λόγω αποβολής του Παπαγεωργίου.

Ο Ατρόμητος πλέον θα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο στους «8» καθώς θα αντιμετωπίσει είτε τον Παναθηναϊκό είτε τον Ολυμπιακό αλλά στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα την Κυριακή.

Από την άλλη η ΑΕΛ είδε το ταξίδι της στο Κύπελλο να σταματάει στους «16» και ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει τον Μακεδονικό την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη.

Μπήκε δυνατά η ΑΕΛ, το γκολ ο Ατρόμητος

H ΑΕΛ ήταν αυτή που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι καθώς στο 9' ο Όγκποε πίεσε τον Μαρκετζιάνι και του έβαλε την κόντρα αλλά η μπάλα έφυγε πλάγια.

Ο Ατρόμητος θέλησε να απαντήσει δύο λεπτά μετά αλλά το σουτ του Ουατάρα δεν βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι έδειχνα να πατάνε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν άλλη μία καλή στιγμή με τον Τριμμάτη στο 21'.

Πέντε λεπτά μετά ωστόσο η ΑΕΛ ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ όμως ο Όγκμποε από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 39' βέβαια η ομάδα του Ίλιτς ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Κουέν γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Τριμμάτης βρήκε στόχο νικώντας τον Σουλούκου. Η ΑΕΛ θέλησε να απαντήσει στο 43' αλλά η κεφαλιά του Γιανναράκη έφυγε άουτ και το ημίχρονο έληξε με τον Ατρόμητο μπροστά στο σκορ.

«Καθάρισαν» την πρόκριση οι γηπεδούχοι

Οι Περιστεριώτες μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 49' κέρδισαν πέναλτι. Ο Γιανναράκης ανέτρεψε τον Αντζιέλσκι κρατώντας τον έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Πολωνός ανέλαβε την εκτέλεση και «έγραψε» το 2-0.

Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα και τα πράγματα έδειχναν να ξεκαθαρίζουν ακόμα παραπάνω στο 56' όταν η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Παπαγεωργίου μπήκε μέσα στην περιοχή, πέρασε τον Μαρκετζιάνι και έπεσε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να θεωρεί πως κάνει θέατρο και να τον αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από εκεί και έπειτα ο Ατρόμητος είχε τον έλεγχο, με την ΑΕΛ να ψάχνει μέσω στατικών φάσεων ένα γκολ που θα της έδινε κάποιες ελπίδες. Ο ρυθμός όπως ήταν λογικό έπεσε αλλά στο 84' οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο γκολ. Ο Κουντέ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Τσακμάκης πήδηξε πιο ψηλά απ΄ όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βγαίνουν στην επίθεση και στις καθυστερήσεις ο Βέργος με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ατρόμητος (Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Τσακμάκης, Ιμερέκοβ, Αθανασίου, Πομόνης (73' Ασεβέδο), Γκονθάλεθ, Καραμάνης (81' Βαλέντσια), Κούεν (67' Κουντέ), Τριμμάτης, Βρακάς (67' Ντιρκς), Αντζιέλσκι (72' Βέργος)

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Πλέγας (64' Αντράντα), Μαριάς, Κ. Παπαγεωργίου, Ουατάρα (63' Νίνο), Γιανναράκης, Θωμαΐδης, Μαϊδάνος (63' Παπαδόπουλος Γ.) , Στάμου, Θ. Παπαγεωργίου, Όγκμποε (63' Στίνα).