Άγιαξ - ΑΕΚ 3-1: «Φτηνά» λάθη κι άδοξος αποκλεισμός για την Ένωση (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
14/12/2023 23:59
Η ΑΕΚ ήθελε να επιτεθεί στο Άμστερνταμ αλλά αμυντικά ήταν τραγική και ηττήθηκε 3-1 από τον Άγιαξ στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», αποχαιρετώντας την Ευρώπη για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα βολευόταν με νίκη ή ισοπαλία ούτως ώστε να τερμάτιζε στην τρίτη θέση του ομίλου της στο Γιουρόπα Λιγκ, όμως το πλάνο του Αργεντινού ήταν να επιτεθεί κι αυτό αποδείχθηκε εντελώς λανθασμένο, καθώς η άμυνά της «έμπαζε» και τελικά γνώρισε την οδυνηρή ήττα.

Κάπως έτσι οι νταμπλούχοι Ελλάδας έμειναν στους 4 βαθμούς -από τα δύο πρώτα παιχνίδια τους στο γκρουπ- και στην τελευταία θέση, με την ομάδα του Τζον Φαν'τ Σιπ να φτάνει τους 5 και να συνεχίζει στο Κόνφερενς Λιγκ.

Μόλις στο 5' ο Αθανασιάδης έκανε γκάφα σε κόρνερ και ο Άκπομ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Ο Λιβάι Γκαρσία ισοφάρισε σε 1-1 στο 11' αλλά στο 20' ο Τέιλορ σημείωσε το 2-1 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ξανά ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ πέτυχε το 3-1 μετά από νέα λανθασμένη εκτίμηση του Αθανασιάδη και στη συνέχεια έχασε τρεις τεράστιες ευκαιρίες, με τον Έλληνα γκολκίπερ να κρατάει το 3-1 έως το τέλος.

«Βροχή» τα γκολ και 2-1 για τον Άγιαξ στο πρώτο εικοσάλεπτο

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα ήταν καταιγιστικός και η πρώτη υποψία φάσης ήταν για την ΑΕΚ με τον Τσούμπερ να μην προλαβαίνει να σουτάρει έπειτα από κλέψιμο του Μάνταλου στο 3'.

Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα και μετά από γύρισμα του Φορμπς, ο Βίντα λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ, με τον Αθανασιάδη να «απογειώνεται» και να διώχνει σε κόρνερ. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα όμως ο Έλληνας γκολκίπερ εξελίχθηκε σε μοιραίο, καθώς από την εκτέλεσή του έκανε άστοχη έξοδο και ο Άκπομ σηκώθηκε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η αντίδραση των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν εξαιρετική και δεν άργησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 11' ο Ελίασον εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ από δεξιά και ο Λιβάι Γκαρσία με πανέμορφη κεφαλιά ισοφάρισε 1-1.

Το μομέντουμ είχε γυρίσει στην πλευρά των παικτών του Ματίας Αλμέιδα και στο 18' πλησίασε στο 1-2. Ο Ρότα έκανε ωραία κίνηση κι έδωσε στον Τσούμπερ, με το σουτ του Ελβετού να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Ραμάι.

Δύο λεπτά αργότερα όμως ο «Αίαντας» μπήκε ξανά σε θέση «οδηγού». Σε μία σχετικά ανύποπτη φάση ο Χάτο έκλεψε ψηλά την μπάλα και με κάθετη πάσα βρήκε αμαρκάριστο τον Τέιλορ και ο τελευταίος με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 2-1.

Όπως ήταν λογικό η συγκεκριμένη εξέλιξη επηρέασε αρκετά την Ένωση η οποία χρειάστηκε ένα μικρό χρονικό διάστημα ούτως ώστε να βρει τα πατήματά της στο χορτάρι.

Ο ρυθμός ήταν μεν γρήγορος αλλά τα λάθη πολλά και η τελευταία καλή στιγμή ήταν για το σύνολο του Τζον Φαν'τ Σιπ με τον Μπρόμπεϊ να πλασάρει από πλάγια θέση και τον Αθανασιάδη να σώζει την εστία κρατώντας το 2-1 έως το φινάλε του ημιχρόνου.

Νέα γκάφα του Αθανασιάδη και 3-1 ξανά με τον Άκπομ

Με την έναρξη της επανάληψης η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και είχε δύο καλές στιγμές, με τον Τσούμπερ να αστοχεί στο 48' και τον Ελίασον να μην ανησυχεί πραγματικά τον Ραμάι στο 50'.

Οι Ολλανδοί στην πρώτη τους φάση στο δεύτερο ημίχρονο όμως έμελλε να πετύχουν και τρίτο τέρμα. Ο Άμραμπατ «πούλησε» την μπάλα και ο Μάρτα έκανε την κάθετη μπαλιά στον Άκπομ. Ο Άγγλος φορ καλυπτόταν από τον Χατζησαφί που είχε ξεχαστεί και δοκίμασε ένα αδύναμο συρτό σουτ, με τον Αθανασιάδη να κάνει «φτηνό» λάθος για το 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πολλές επιλογές και βγήκαν μπροστά, με τον Λιβάι Γκαρσία να αστοχεί από καλή θέση στο 63'.

Τρία λεπτά αργότερα ο «Αίαντας» πλησίασε σε τέταρτο γκολ σε δύο περιπτώσεις. Ο Βίντα υπέπεσε σε «τσαφ» και ο Άκπομ έφυγε μόνος του από το κέντρο, φτάνοντας απέναντι στον Αθανασιάδη, αλλά σουτάροντας πάνω στον διεθνή γκολκίπερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Χλίνσον έδωσε στον Άκπομ ο οποίος με σέντρα-σουτ σημάδεψε το δοκάρι της Ένωσης.

Η ΑΕΚ ναι μεν έψαχνε ένα «βουνό» να ανέβει αλλά το έκανε με λάθος τρόπο και στο 86' οι παίκτες έκαναν ένα γκάφα και ο Άκπομ έφυγε μόνος του πίσω από το κέντρο, ωστόσο ευτυχώς για την ελληνική ομάδα δεν πάσαρε, αλλά πήγε να σκοράρει μόνος του και ο Αθανάσιαδης έσωσε ξανά την εστία του.

Η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» ήταν εντελώς «γυμνή» και στο 91' ο Άκπομ είχε ακόμα μία κλασική ευκαιρία, με τον Αθανασιάδη όμως να αποκρούει εκ νέου και να σώζει την ομάδα του από διασυρμό.

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Άγγλου διαιτητή Πόουσον που βρήκε τον Άγιαξ νικητή με 3-1 και την ΑΕΚ να ολοκληρώνει το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Άγιαξ (Τζον Φαν'τ Σιπ): Ραμάι, Χάτο, Σούταλο, Σόσα, Ρενς (74' Χόιερ), Τέιλορ, Χλίνσον (86' Μικαουτάτζε), Ταχίροβιτς, Άκπομ, Φορμπς (62' Γκαέι), Μπρόμπεϊ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί (83' Γαλανόπουλος), Χατζισαφί, Σιμάνσκι (90' Μοχαμάντι), Μάνταλος, Ελίασον, Άμραμπατ (61' Πισάρο), Τσούμπερ, Γκαρσία (83' Γιόνσον)