Παναθηναϊκός-Μακάμπι Χάιφα 1-2: Αδίκησε τον εαυτό του και είπε αντίο στην Ευρώπη (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
14/12/2023 21:49
Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με2-1 από τη Μακάμπι Χάιφα στη Λεωφόρο για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League, τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου του και αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν τα λάθη και την αστοχία τους καθώς ήταν ανώτεροι από την αντίπαλο τους στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Μείωσε στο

Μία λάθος έξοδος του Λοντίγκιν στο 20' έδωσε την ευκαιρία στη Μακάμπι να ανοίξει το σκορ, ο Παναθηναϊκός έπαιξε στο μισό γήπεδο σε όλο το δεύτερο μέρος τους Ισραηλινούς αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Τσέρι στο 74'.

Ο Ιωαννίδης μείωσε στο 89' και έδωσε ελπίδες στον Παναθηναϊκό αλλά στα τελευταία λεπτά δεν ήρθε το πολυπόθητο δεύτερο γκολ που θα του έδινε την πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League.

«Πλήρωσε» το λάθος του και δεν αντέδρασε

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε θέση άμυνας στα πρώτα δύο λεπτά αλλά αντέδρασε γρήγορα και μάλιστα στο 3' είχε το πρώτο του σουτ με τον Αϊτόρ αλλά ο Ισπανός δεν βρήκε στόχο.

Οι «πράσινοι» έψαξαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Μακάμπι όμως να μην είναι παθητική και να πιέζει ψηλά. Στο 13' μάλιστα ο Αράο έκανε λάθος έξω από την περιοχή του με τον Τσέρι να παίρνει την μπάλα αλλά να σουτάρει πάνω στον Λοντίγκιν.

Τρία λεπτά μετά όμως οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Βιλένα βρέθηκε σε καλή θέση έξω από την περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 20' ωστόσο η Μακάμπι αναπτύχθηκε ωραία στην επίθεση, ο Κορνούντ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Λοντίγκιν να μην κάνει καλή έξοδο και τον Νταβίντ ανενόχλητος με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να αποσυντονίζεται για λίγα λεπτά αλλά με τη συμπλήρωση μισής ώρας «άγγιξε» την ισοφάριση. Ο Βαγιαννίδης βγήκε από τα δεξιά και γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Ιωαννίδη να κάνει ένα ωραίο τακουνάκι και να αναγκάζει τον Κεούφ σε μία δύσκολη απόκρουση, ενώ στη συνέχεια ο Αϊτόρ δεν πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα.

Ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά δεν ήταν καλός, ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν να δημιουργήσει και η Μακάμπι ήταν αυτή που απείλησε στο 45' αλλά ο Ντέιβιντ αυτή τη φορά με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Στις καθυστερήσεις όμως το «τριφύλλι» είχε μία καλή στιγμή για την ισοφαρίσει, όταν ο Χουάνκαρ έκανε ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Παλάσιος όμως να αστοχεί με προβολή.

Μονότερμα, γκολ κόντρα στη ροή και οδυνηρός αποκλεισμός

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος και απείλησε μόλις στο 47' με τον Παλάσιος που είδε να στρώνεται μπροστά του η μπάλα μετά από βολέ του Λοντίγκιν, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να επιτεθούν και να βρουν ένα γρήγορο γκολ, πιέζοντας ψηλά. Στο 52' ο Γεντβάι κέρδισε άπαντες στον αέρα μετά το κόρνερ του Αϊτόρ αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Ισπανό εξτρέμ ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ που κέρδισε ο Μπερνάρ, όμως ο Κεούφ έμεινε στη γωνία του και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς είχαν κλείσει στο μισό γήπεδο την Μακάμπι, κέρδιζαν το ένα κόρνερ μετά το άλλο και στο 64' έφτασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Κεούφ έδιωξε την εκτέλεση του Αϊτόρ και στη συνέχεια ο Ιωαννίδη από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχο στο δεύτερο μέρος, ήταν συνέχεια στην επίθεση και στο 70' είχε άλλη μία καλή στιγμή. Ο Μαντσίνι με πολύ ωραία ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή και σούταρε αλλά και πάλι ο Κεούφ είχε απάντηση.

Κόντρα στη ροή του αγώνα βέβαια η Μακάμπι κατάφερε και βρήκε δεύτερο γκολ στο 74'. Ο Κορνούντ εκμεταλλεύτηκε το γλίστρημα του Βαγιαννίδη και βγήκε μόνος από τα αριστερά, πάσαρε στον Τσέρι και αυτός μέσα από την περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα αμέσως μετά το γκολ είχαν και άλλη ευκαιρία για να σκοράρουν αλλά ο Πιερό με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λοντίγκιν. Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι τον έλεγχο και συνέχισε να απειλεί και στο 89' ο Ιωαννίδης μείωσε σε 2-1. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Αραό πήρε την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Ιωαννίδη και κατέληξε στα δίχτυα.

Στα τελευταία έξι λεπτά των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι έψαξαν έντονα το γκολ που θα τους έστελνε στα πλέι οφ του Conference League, o Ιωαννίδης είχε νέα τελική προσπάθεια στο 90+1' αλλά ο Κεούφ μπλόκαρε σταθερά. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και έτσι ο Παναθηναϊκός γνώρισε έναν αναπάντεχο αποκλεισμό και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του μόνο στις εγχώριες διοργανώσεις.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ (81' Μλαντένοβιτς), Αράο, Βιλένα (69' Τσέριν), Μπερνάρν, Παλάσιος (69' Μαντσίνι), Αϊτόρ (89' Σπόραρ), Ιωαννίδης

Μακάμπι Χάιφα (Ντέγκο): Κεούφ, Γκέρσον, Σεκ, Σούντγκρεν (46' Φέινγκολντ), Κορνούντ (81' Ποντγκορεάνου), Τσέρι (81' Καλαϊλί, Καφουμάνα, Μοχάμεντ (32' Τζάμπερ), Χαγκάγκ, Νταβίντ (67' Ραφαέλοφ), Πιερό.