Παναθηναϊκός - Πανσερραϊκός 5-0: «Τριφύλλι» πέντε αστέρων «δάμασε» με άνεση τα «λιοντάρια» (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
29/10/2023 21:34
Ο Παναθηναϊκός έδωσε μία απολαυστική παράσταση κόντρα στον Πανσερραϊκό τον οποίο «διέλυσε» με 5-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι», που βρέθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την τιμωρία του Ολυμπιακού για το μεταξύ τους ντέρμπι που διεκόπη, δεν άφησαν το μομέντουμ να πάει χαμένο και αποδίδοντας πανέμορφο ποδόσφαιρο διέσυραν τον Πανσερραϊκό παραμένοντας πρωτοπόροι. Πριν καν τη συμπλήρωση ενός λεπτού ο Σπόραρ άνοιξε το σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 3-0 όπως διαμορφώθηκε από το αυτογκόλ του Δεληγιαννίδη (10') και ένα ακόμα τέρμα του Σπόραρ με πέναλτι στο 43'. Πριν τη λήξη του πρώτου μέρους μάλιστα ο Βέρμπιτς «σημάδεψε» δύο φορές το δοκάρι, ενώ και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ουεντραόγκο στο 45'.

Ουσιαστικά το παιχνίδια είχε τελειώσει, με τους Τσέριν(57') και Μαντσίνι (77') να πετυχαίνουν άλλα δύο τέρματα για τους γηπεδούχους, μετατρέποντας τη νίκη σε θρίαμβο, μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της ομάδας, που έδωσαν «βροντερό παρών» στις κερκίδες.

Στους 22 βαθμούς πλέον ο Παναθηναϊκός, που περιμένει τυχόν απώλειες του Ολυμπιακού στην Κρήτη αλλά και της ΑΕΚ ή του ΠΑΟΚ (ή και των δύο) από το αυριανό ντέρμπι. Στον αντίποδα τα «λιοντάρια» του Πάμπλο Γκαρσία έμειναν στους 9 βαθμούς, έχοντας όμως βγάλει πολύ δύσκολο πρόγραμμα στον πρώτο γύρο με ματς εκτός έδρας κόντρα σε Ολυμπιακό. ΑΕΚ και Άρη εκτός από αυτό με το «τριφύλλι» , και βρίσκονται στην 8η θέση της κατάταξης. «Πράσινο» πάρτι χωρίς... τέλος από τη σέντρα

Στον Παναθηναϊκό γνώριζαν πως ο Πανσερραϊκός μέχρι τώρα είχε βγάλει το... λάδι σε ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Άρη, κοστίζοντας μάλιστα βαθμούς από την Ένωση, κι έτσι μπηκαν χωρίς διάθεση για... παιχνίδια στο ματς και 46" μετά τη σέντρα o Πέρεθ με βαθιά μπαλιά βρήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας τον Σπόραρ, που κατέβασε όμορφα τη μπάλα και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ στην πρώτη φάση της αναμέτρησης.

Κι όμως παρά το ονειρικό ξεκίνημα ο Πανσερραϊκός λίγο έλειψε να απαντήσει άμεσα, αφού στο 8', μετά από λάθος του Πέρεθ, ο Άλεκσιτς έκλεψε τη μπάλα και μπήκε στην περιοχή, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λοντίγκιν κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα πάντως οι «πράσινοι» βρήκαν δεύτερο τέρμα, αφού ο Παλάσιος μπήκε στην περιοχή από δεξιά και γύρισε τη μπάλα για τον Βέρμπιτς, αλλά ο Δεληγιαννίδης στην προσπάθειά του να διώξει την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω και στο 15' απείλησαν εκ νέου με τον με τον Άλεξιτς να πλασα΄ρει άουτ, ενώ στο 26’ ο Παναθηναϊκός «έχασε» με τραυματισμό τον Τόνι Βιλένα στο μόνο «μελανό» σημείο του πρώτου μέρους για τους «πράσινους».

Στο 40’ πάντως ο Σπόραρ πάτησε στην περιοχή μετά από όμορφη πάσα του Βέρμπιτς και ανατράπηκε από τον Μπέργκστρομ, με τον Φωτιά να καταλογίζει πέναλτι το οποίος εκτέλεσε εύστοχα ο Σλοβένος επιθετικός, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 45' μάλιστα το έργο του Παναθηναϊκού έγινε ακόμα πιο εύκολο αφού ο Ουεντραόγκο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι Σερραίοι έπρεπε να αγωνιστούν για ένα ολόκληρο ημίχρονο με δέκα παίκτες.

Οι γηπεδούχοι πάντως δεν άφησαν το πόδι από το... γκάζι και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε δύο δοκάρια με πρωταγωνιστή τον Βέρμπιτς. Αρχικά στο 45’+2’ το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και δεν πέρασε τη γραμμή στο «σκάσιμο», ενώ στο 45’+4’ από πάσα του Μπερνάρ κι άμεση εκτέλεση του Σλοβένου έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα χτύπησε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι κι απομακρύνθηκε.

Έβαλαν δύο... κερασάκια στην τούρτα οι «πράσινοι» και η νίκη έγινε θρίαμβος

Στο ημίχρονο ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέρασε τους Γεντβάι και Βαγιαννίδη στις θέσεις των Αράο και Μλαντένοβιτς που είχαν μία έντονη λογομαχία πριν από την εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς στο 45’+2’.

Οι «πράσινοι» πάντως συνέχισαν να είναι πολύ επιθετικοί, δείχνοντας διάθεση να ψάξουν κι άλλα τέρματα και στο 57' έφτασαν στο 4-0 με άμεση εκτέλεση του Τσέριν μέσα από την περιοχή έπειτα από ασίστ του Σπόραρ.

Στο 59’ το λάθος γύρισμα του Κώτσιρα έδωσε την ευκαιρία στον Χατζηστραβό να πετύχει το γκολ της τιμής αλλά αν και πέρασε και τον Λοντίγκιν, το πλασέ του έφυγε παράλληλα με την εστία, ενώ στο 66’ ο Χοβάν έδιωξε με τα πόδια το γωνιακό πλασέ του Παλάσιος μέσα απ’ την περιοχή.

Τρία λεπτά αργότερα (69’) ο Μαντσίνι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χοβάν για τρίτη φορά στο ματς για λογαριασμό των «πράσινων», αλλά στο 77’ από πολύ ωραία ατομική ενέργεια και χαμηλή σέντρα του Βαγιαννίδη από τα δεξιά, ο Παλάσιος ίσα που ακούμπησε την μπάλα, η οποία έφτασε στον Μαντσίνι για να «εκτελέσει» τον Χοβάν για το 5-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού στο 87' ακυρώθηκε από το VAR, άλλο ένα γκολ του Αργεντινού εξτρέμ, ορθώς ως οφσάιντ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (71’ Ζέκα), Αράο (46’ Γεντβάι), Μλαντένοβιτς (46’ Βαγιαννίδης), Ρουμπέν, Βιλένα (26’ Τσέριν), Παλάσιος, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (59’ Μαντσίνι), Σπόραρ.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης (84’ Μπαΐροβιτς), Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Μορέιρα, Στάικος (64’ Θυμιάνης), Ουεντραογκό, Τόμας (63’ Μασκανάκης), Χατζηστραβός (63’ Μασαρίποφ), Πηλέας, Άλεξιτς (78’ Μούργος).