Αγγλία - Ιράν 6-2: Τα «τρία λιοντάρια»... βρυχήθηκαν με «εξάρα» στην πρεμιέρα

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
21/11/2022 17:13
Η Αγγλία ήταν καταιγιστική στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο και «σκόρπισε» το απογοητευτικό Ιράν με 6-2, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Κατάρ.

Τα «τρία λιοντάρια» «καθάρισαν» την υπόθεση από το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο όταν και προηγήθηκαν με 3-0 χάρη σε τέρματα των Μπέλιγχαμ, Σάκα και Στέρλινγκ.

Στην επανάληψη ο Σάκα σημείωσε και δεύτερο προσωπικό γκολ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά με τον Ταρεμί και τον Ράσφορντ να διαμορφώνει το 5-1 και τον Γκρίλις το 6-1 στο 90', με τους Ιρανούς να βρίσκουν και δεύτερο γκολ από τον Ταρεμί στις καθυστερήσεις για το τελικό 6-2.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πήρε τους πρώτους 3 βαθμούς της στο Μουντιάλ, με τους Ασιάτες να μένουν χωρίς πόντο. Στη δεύτερη αγωνιστική η Αγγλία θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ και το Ιράν, την Ουαλία.

Τραυματίστηκε κι αποχώρησε ο άτυχος Μπέιρανβαλντ

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε ότι οι τυπικά γηπεδούχοι ήθελαν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Στο 3' ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μαγκουάιρ μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως δεν δόθηκε κάτι.

Πέντε λεπτά αργότερα έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Μαγκουάιρ να πρωταγωνιστεί ξανά, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ, με τον γκολκίπερ Μπέιρανβαλντ να τραυματίζεται στην ίδια φάση -μετά από σύγκρουση με συμπαίκτη του- και να διακόπτεται για αρκετή ώρα η αναμέτρηση, πριν τελικά αντικατασταθεί στο 19' από τον Χοσεϊνί.Αγγλική «καταιγίδα» παρέσυρε τα πάντα και τέλειωσε το ματς πριν το ημίχρονο

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου τα «τρία λιοντάρια» έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Μάουντ να αστοχεί μέσα από την περιοχή και στο 32' η κεφαλιά του Μαγκουάιρ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χοσεϊνί.

Τελικά στο 35' η ανωτερότητα της ομάδας του Σάουθγκεϊτ μεταφράστηκε και σε προβάδισμα στο σκορ, με τον Μπέλιγχαμ να σκοράρει με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Σο.

Οι Άγγλοι φάνηκε να διώχνουν όλο το άγχος από τα πόδια τους και στο 43' ο Σάκα με φοβερό σουτ μετά από κεφαλιά του Μαγκουάιρ πέτυχε το 2-0, με τους Ιρανούς να διαμαρτύρονται στον Βραζιλιάνο ρέφερι για φάουλ που όμως δεν φάνηκε να υπάρχει.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Ραχίμ Στέρλινγκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, τελειώνοντας υπέροχα τη φάση έπειτα από σέντρα του Χάρι Κέιν.

Το 3-0 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και το δεύτερο ημίχρονο είχε μετατραπεί πλέον σε τυπική διαδικασία.

Κι άλλο γκολ ο Σάκα για το 4-0

Από το ξεκίνημα της επανάληψης φάνηκε ότι η Αγγλία είχε ρίξει ρυθμό και θα έψαχνε κάποιο τέρμα μόνο εφόσον ήταν σίγουρη και δίχως να χρειαστεί να ρισκάρει.

Στο 62' ο Στέρλινγκ έκλεψε την μπάλα και βρήκε τον Σάκα, με τον εξτρέμ της Άρσεναλ να κάνει ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και με καλό τελείωμα να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Μείωσε με γκολάρα ο Ταρεμί

Τρία λεπτά αργότερα οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να βρουν το γκολ της τιμής. Ο Ταρεμί πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και τελείωσε πανέμορφα τη φάση νικώντας τον Πίκφορντ για το 4-1.

«Χρυσές» αλλαγές ο Ράσφορντ και ο Γκρίλις

Οι Ασιάτες πάντως δεν χάρηκαν ιδιαίτερα το τέρμα τους. Κι αυτό διότι στο 71' ο Μάρκους Ράσφορντ, μόλις μερικά δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο γήπεδο πέτυχε το 5-1.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα έμοιαζε περισσότερο διαδικαστικό και δίχως να αλλάξουν πολλά, ωστόσο η Αγγλία στο 90' βγήκε στην κόντρα και ο Γουίλσον έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκρίλις, με τον εξτρέμ της Μάντσεστερ Σίτι να διαμορφώνει το 6-1 μέσα σε αποθέωση.

Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων το Ιράν πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, με τον Αζμούν να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και να μην αλλάζει κάτι.

Ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα και μετά από χρήση VAR οι Ιρανοί κέρδισαν πέναλτι, για μαρκάρισμα πάνω στον Ταρεμί. Ο επιθετικός της Πόρτο ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Πίκφορντ «γράφοντας» από τη λευκή βούλα το τελικό 6-2.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Σο, Στόουνς, Μαγκουάιρ (71' Ντάιερ), Τρίπιερ, Ράις, Μπέλιγχαμ, Στέρλινγκ (71' Ράσφορντ), Σάκα (71' Φόντεν), Μάουντ (71' Γκρίλις), Κέιν (76' Γουίλσον)

Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπέιρανβαλντ (19' Χοσεϊνί), Μοχαράμι, Μοχαμάντι, Τσέσμι (46' Εζατολάχι), Χοσεϊνί, Χατζισαφί, Καρίμι (46' Χολιζαντέ), Νουρολαχί (77' Αζμούν), Γιαχανκμπας (46' Κανάνι), Πουραλιγκάντζι, Ταρέμι